Pobierz aplikację betfan na telefon
Team Liquid: od klanu Starcrafta po wielką organizację esportową

Team Liquid to organizacja esportowa, która sięga historią do klanu Starcraft II założonego na początku XXI wieku. Po dwóch dekadach gracze Team Liquid odnoszą spore sukcesy w CS:GO, Dota 2, LoL-u i kilkunastu innych grach. Jest to jednocześnie jedna z najbogatszych organizacji na świecie. Co warto o niej wiedzieć?

Z naszego artykułu na temat Team Liquid dowiesz się:

Historia Team Liquid liczy już dwie dekady

Drużyny, które odnoszą największe sukcesy w światowym esporcie, można podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są te wyrosłe na przestrzeni ostatniej dekady, wraz z profesjonalizacją sceny esportowej. Ich założycielami i właścicielami są często emerytowani gracze, którzy doskonale wiedzieli, co trzeba dostarczyć graczom, aby osiągali sukcesy i grali swoje. Kiedy połączy się ich siły z nowoczesnymi inwestorami z wizją i chęcią zainwestowania odrobiny pieniędzy, powstać mogą wielkie zespoły. Tak było chociażby z G2 Esports czy Cloud9.

Zupełnie inny model rozwojowy przypadł w udziale drużynom, które do obecnej pozycji dochodziły kilkanaście lat. Rozwój od małej grupki znajomych po olbrzymią organizację esportową to coś, co opisywaliśmy niedawno na przykładzie Fnatic czy FaZe. Bardzo podobnie wyglądała historia Team Liquid, która rozpoczęła się 1 maja 2001 roku od zarejestrowania domeny dla strony z newsami o grach z serii Starcraft. Mimo iż sama drużyna o tej nazwie założona została przez Victora „Nazgula” Goossensa już pod koniec 2000 roku, to właśnie prężna społeczność skupiona wokół strony dolewała projektowi paliwa.

Rozwój od fanowskiej strony do jednej z najbogatszych organizacji esportowych przebiegał miarowo i spokojnie. Przez długi czas na stronie Team Liquid inne gry funkcjonowały jako dodatkowe tematy na poświęconych im podforach. Drużyna zyskała pierwszego poważnego sponsora w postaci firmy The Little App Factory na początku 2011 roku. Stało się to niedługo po wypuszczeniu Starcraft II i ogłoszeniu przez Team Liquid chęci zmiany w całkowicie profesjonalny zespół.

W kolejnych latach pod skrzydła brandu Team Liquid brane były zespoły z kolejnych gier: Dota 2 w 2012 roku, dwaj gracze Super Smash Bros w 2014 roku, a także League of Legends oraz Counter Strike: Global Offensive w 2015 roku. Wówczas sponsorem TL stało się HTC, a w ciągu dwóch następnych lat wydarzyły się dwie wielkie rzeczy. Po pierwsze, ukończona została budowa placówki treningowej w Los Angeles, która dała organizacji stabilną bazę do szlifowania formy. Po drugie i prawdopodobnie ważniejsze, większościowy pakiet udziałów w Team Liquid trafił w ręce aXiomatic Gaming. Jeśli uwierzyli w ten zespół zebrani pod tym szyldem inwestorzy tacy jak Peter Guber, Tony Robbins, Magic Johnson czy Steve Case, przyszłe sukcesy wydają się nieuniknione. A w jakich grach zobaczymy drużyny organizacji Team Liquid?

Team Liquid ma aktywne drużyny w 17 grach!

Jak chwali się Team Liquid w opisie na Twitterze, organizacja ma swoje drużyny w aż 17 grach esportowych. To największa liczba spośród wszystkich opisywanych przez nas podmiotów. Zazwyczaj w przypadku braku wyników, spadającej popularności danego tytułu czy niezrozumiałych decyzji twórców gier (tak było chociażby z wieloma zespołami Apex Legends) organizacje decydowały się na rozwiązanie dywizji w danym esporcie.

Obecnie drużyny Team Liquid spotkamy w następujących grach:

 • Starcraft II
 • League of Legends
 • Hearthstone
 • CS:GO
 • Dota 2
 • Super Smash Bros
 • Dragon Ball FighterZ
 • PUBG
 • Quake Champions
 • Rainbow Six Siege
 • Clash Royale
 • Fortnite
 • Apex Legends
 • Teamfight Tactics
 • Rocket League
 • Valorant
 • Street Fighter V

O których zespołach należących do Team Liquid szczególnie warto opowiedzieć?

Team Liquid wygrał The International w Dota 2. To mnóstwo pieniędzy

Jeśli jakakolwiek organizacja miałaby wybierać jeden turniej, w którym chciałaby szczególnie zwyciężyć, trudno byłoby zapewne o odpowiedzi inne niż The International, czyli mistrzostwa świata w Dota 2. Powodem tego są olbrzymie nagrody, które czekają na zwycięzców. Pula nagród rokrocznie się zwiększa, ponieważ odpowiadają za nią przychody twórców gry z mikrotransakcji. Ich część rozdawana jest najlepszym drużynom z tego szczególnego eventu. W 2019 roku były to ponad 34 miliony dolarów!

Drużyna Team Liquid w Dota 2 wygrała The International w 2017 roku. Z puli nagród sięgającej niemal 25 milionów dolarów zgarnęli ponad 40%, czyli więcej niż 10 milionów. Mimo iż w gablocie z pucharami tej drużyny znajduje się o wiele więcej trofeów, z racji na imponującą sumę to właśnie ta wygrana jeszcze długo wspominana będzie jako naczelny triumf TL.

Równie dobrze wiedzie się Team Liquid w CS:GO

Drużyna CS:GO w ramach organizacji Team Liquid pojawiła się w 2015 roku. Chociaż nie może pochwalić się tak wielkim zwycięstwem jak zespół Dota 2, i tak uważana jest za jeden z czołowych teamów CS-a na świecie. Co więcej, w 2019 roku stała się pierwszym zespołem uważanym za światowy numer 1. Zdobycie przez nich Intel Grand Slam na turniejach IEM było szczególnie imponujące.

Team Liquid zwyciężył wówczas cztery wielkie turnieje turnieje na przestrzeni 36 dni. Były to:

Zdobycie tego trofeum w zaledwie 36 dni jest osiągnięciem, które nie zostanie przebite jeszcze przez długi czas. Na drodze Teamu Liquid stanęły w czterech finałach zespoły takie jak Fnatic, ENCE, Vitality oraz G2 Esports i żadna z tych drużyn nie była w stanie zatrzymać Teamu Liquid w drodze po trofeum sponsorowane przez Intela i warte okrągły milion dolarów!

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!