Żużel

ŻUŻEL – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

W żużlu, zawodnicy rywalizują w tzw. biegach, których liczba jest uzależniona od charakteru zawodów (na przykład w zawodach indywidualnych – przynajmniej 20 biegów, w meczu ligowym między dwiema drużynami – 15 biegów, w zawodach dla par – 21 biegów). W trakcie biegu zawodnicy wykonują cztery pełne okrążenia toru, startując razem spod taśmy startowej, po jej zwolnieniu (z miejsca startowego), a cały czas poruszając się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (inaczej mówiąc, „w lewo”). Tory używane do zawodów żużlowych posiadają nawierzchnię luźną zwaną właśnie żużlem, obecnie tworzoną z specjalnych mieszanki sjenitu lub granitu. Motocykle przeznaczone do żużla mają specyficzną konstrukcję, m.in. nie wyposażone są w skrzynię biegów. Co bardzo ciekawe, motocykle żużlowe nie posiadają hamulców, więc prędkości kontrolowane są jedynie przez operowanie manetką gazu oraz sprzęgła.

ŻUŻEL – ZASADY PUNKTOWANIA W MECZU

Żużel to dyscyplina sportowa, która mieści się zarówno w kategorii sportów indywidualnych, jak i drużynowych. Zawody w żużlu przybierają różne formy – od rywalizacji indywidualnej, przez zawody drużynowe w parach lub większych grupach, aż do sumowania punktów zdobytych przez członków danej drużyny (np. w formie czwór- lub pięciomeczu, albo pojedynczego meczu między dwiema drużynami, gdzie jedna z nich pełni rolę gospodarza). Skład zawodników w biegu kształtuje się na podstawie tabeli biegowej. W klasycznym żużlu, za triumf w biegu zawodnik (a także jego drużyna) otrzymuje 3 punkty, za drugie miejsce przyznawane są 2 punkty, a za trzecie – 1 punkt. Zawodnik, który dojeżdża ostatni lub nie kończy wyścigu (bez względu na przyczynę, czy to defekt sprzętu, wykluczenie czy upadek), nie zdobywa punktów. W zawodach indywidualnych zazwyczaj każdy zawodnik występuje na torze pięć lub cztery razy, rywalizując raz z każdym innym uczestnikiem. Czasem stosuje się także układ biegów oparty na systemie pucharowym – wynik każdego biegu decyduje o składzie kolejnych wyścigów – słabsi zawodnicy odpadają, a ci lepsi spotykają się w finale, który ma decydujący wpływ na ogólny wynik. W latach 1998–2004 taki format został zastosowany w turniejach Grand Prix, które wyłaniały mistrza świata.

ŻUŻEL – NAJPOPULARNIEJSZE LIGI NA ŚWIECIE

Polskie speedway zdominował całą Europę, a nasze ligi są najlepsze na świecie. Nie bez powodu, na polskich torach na co dzień występują najlepsi żużlowcy na świecie. Obsady niektórych wyścigów niczym nie różnią się od obsad wyścigów w serii Grand Prix. Pozostałe ligi nie są tak popularne jak nasza rodzima Ekstraliga, lecz również zyskują coraz większą popularność. Drugą pod tym względem ligą na świecie jest liga brytyjska. Tam również możemy oglądać wielu znakomitych riderów. Ciekawy jest fakt, iż profesjonalni żużlowcy mogą występować dla kilku klubów jednocześnie, dlatego często jeden zawodnik reprezentuje barwy różnych klubów, oczywiście drużyny te nie mogą występować w tej samej lidze.

polska liga żużlowa : 23 drużyny

PGE Ekstraliga: 8 drużyn

1 liga żużlowa: 8 drużyn

2 liga żużlowa: 7 drużyn

brytyjska liga żużlowa : 17 drużyn

Premiership: 6 drużyn

Championship: 11 drużyn

szwedzka liga żużlowa : 15 drużyn

Elitserien: 9 drużyn

Allsvenskan : 6 drużyn

duńska liga żużlowa : 8 drużyn

Speedway Ligaen :  8 drużyn

TYPY  ŻUŻEL

Najchętniej typowanym sportem w Polsce jest oczywiście piłka nożna, jednak dzięki dominacji polskich żużlowców na arenie międzynarodowej żużel w Polsce zyskuje coraz większe grono fanów i jest wybierany przez typerów. Mecze żużla są bardzo intensywne, emocjonujące i potrafią rozstrzygać się na ostatnich metrach ostatniego okrążenia. Często widzimy jednak obrazki tragiczne, bowiem upadki oraz „crashe” są nieodłącznym elementem tej dyscypliny.  Zakłady są rozbudowane, bo można obstawiać mecze ligowe, turnieje z cyklu Speedway Grand Prix, czy też pojedynki międzynarodowe między reprezentacjami. Typy oraz zapowiedzi najciekawszych starć międzynarodowych, a także pojedynków w naszej rodzimej Ekstralidze znajdziesz na naszej stronie sport.betfan.

ŻUŻEL – TYPY SGP

Koniec kwietnia to początek najbardziej emocjonujących rozgrywek indywidualnych na arenie międzynarodowej. Speedway Grand Prix ( SGP ), to taka Liga Mistrzów, tyle że na torze. Coroczny cykl turniejów, organizowany przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM) od 1995 roku, wyłaniający indywidualnego mistrza świata. Zastąpił on rozgrywane w latach 1936–1994 finały jednodniowe. Ten sezon w SGP obstawiony jest przez 3 polskich zawodników. Mowa tutaj o Macieju Janowskim ze Sparty Wrocław, Patryku Dudku z Apatora Toruń, no i oczywiście o Bartoszu Zmarzliku, który obecnie broni tytułu z sezonu poprzedniego, a na co dzień reprezentuje barwy Motoru Lublin. Cykl składa się z 10 turniejów organizowanych w różnych krajach. W każdym turnieju, zawodnik zdobyć może maksymalnie 20 punktów.

ŻUŻEL – TYPY PGE EKSTRALIGA

Kwiecień to początek najbardziej emocjonujących rozgrywek ligowych w naszym kraju. Na początku tego miesiąca, rozpoczynają się zmagania PGE Ekstraligi. Osiem drużyn, staje do walki o awans do fazy play-off, lecz miejsca są ograniczona. Tylko pierwsza szóstka ligowej tabeli, bierze udział w kolejnej fazie walki o tytuł. 2 ostatnie teamy, rozgrywają między sobą mecz barażowy, o to kto pozostanie w lidze na kolejny sezon, a kto spadnie do 1 ligi. Faza zasadnicza trwa przez 14 kolejek, a następnie za pomocą turniejowej drabinki, 6 pierwszych drużyn jest rozstawiane w pary, które zagrają mecz i rewanż. Emocji tutaj nie brakuje, gdyż duże znaczenie w żużlu ma atut własnego toru, dlatego nawet gdy najsłabszy zespół ma zmierzyć się z najlepszym, często ten słabszy ma duże szanse na zwycięstwo na własnym torze.

ŻUŻEL – CO MOŻNA OBSTAWIAĆ?

Żużel jest bardzo wymagającym i trudnym sportem. Mecze żużlowe trwają w zależności od przebiegu wyścigów, od około półtorej godziny, do nawet 3-4 godzin. Typując spotkania, trzeba zwracać uwagę oczywiście na aktualną formę zespołów, ale jest też wiele innych czynników, które mogą pomóc wybrać odpowiedni typ. Ważne pod kątem zakładów na tę dyscyplinę jest analiza drużyn pod kątem taktycznym oraz personalnym. Niektóre zespoły posiadają mocne indywidualności, dzięki którym mogą zapewniać sobie stałe punkty w każdym wyścigu. Warto również pamiętać o biegach juniorskich, które w kontekście spotkania mogą mocno wpływać na wynik.  Jeśli dany zawodnik regularnie jeździ na danym torze i zdobywa punkty, możemy śmiało typować, że w meczach u siebie będzie zdobywał powyżej 10 punktów dla swojej drużyny. Inne zespoły stawiają na solidną jazdę całego zespołu, a poziom doświadczenia w drużynie stoi na podobnym poziomie. Możemy również typować zwycięstwa pretendentów do tytułu, takich jak obecnie Sparta Wrocław oraz Motor Lublin, ponieważ wygrywają oni ponad 80% swoich spotkań. Ciekawym rozwiązaniem jest typowanie remisu, co wbrew pozorom zdarza się dość często, a kursy na remis w żużlu to zazwyczaj przelicznik rzędu 15-20.