Gracze mający styczność z nieco bardziej skomplikowanymi rodzajami zakładów bukmacherskich z pewnością słyszeli termin “handicap azjatycki”. Co to znaczy? Handicap to ciekawy mechanizm, który znacząco podnieść może kurs zakładu stawianego na faworyta.
Szczególnie interesujący jest handicap azjatycki, który pozwala otrzymać zwrot pieniędzy w przypadku remisu, ale gracze mniej wkręceni w bukmacherkę z pewnością zainteresują się również handicapem europejskim.
Co to jest? Na czym polega? Zapraszamy do naszego przeglądu.
W artykule na temat handicapu azjatyckiego dowiesz się:
- Co to jest handicap azjatycki?
- Jak wygląda tabelka w azjanach?
- Czym różni się od handicapu europejskiego?
W kilku słowach – co to jest handicap azjatycki
Co ciekawe, samo słowo handicap może mieć w języku polskim znaczenia zupełnie przeciwstawne, oznaczając zarówno korzystne, jak i niekorzystne warunki ułatwiające lub utrudniające osiągnięcie zamierzonego celu.
W słowniczku bukmacherskim określenie to jest jednak bardziej jednoznaczne.
Handicap w zakładach oznacza wirtualne wyrównanie szans, a więc przyznanie słabszej drużynie lub słabszemu zawodnikowi dodatkowych goli, punktów czy setów w ostatecznym wyniku rozliczanym przez bukmachera.
Dzięki takiemu zabiegowi kurs postawiony na pewniaka rośnie, a typy bukmacherskie są jeszcze bardziej interesujące, choć równocześnie zwiększa się nasza szansa przegrania zakładu.
A co to jest handicap azjatycki? Tak nazywany jest rodzaj handicapu, który czyni z meczów piłkarskich sport 2-drogowy.
Obstawienie wyniku spotkania nie opiera się na trzech możliwych zdarzeniach jak ma to miejsce w przypadku zakładów 1X2, lecz tylko dwóch.
Jakie opcje otwierają się przed nami, gdy chcemy obstawiać azjany?
Możemy wówczas zastosować:
- handicap zerowy – eliminuje on z zakładu co do wyniku meczu opcję na remis (gdy ten padnie, postawiona kwota zwracana jest graczowi na konto), więc czyni z zakładu tak zwany DNB (draw – no bet), czyli zakład bez remisu,
- handicap połówkowy (-0,5; +1,5 etc.) – sprawia, że obstawiona przez nas drużyna strzelić musi nadprogramowe gole, aby zakład został wygrany,
- handicap ćwiartkowy (-1,25; +0,75 etc.) – dzięki niemu w przypadku niepomyślnego rezultatu, ale nie rozstrzygniętego wyraźną przewagą, otrzymujemy lub tracimy pieniądze tylko za część postawionej stawki.
Jako że w przeciwieństwie do wielu innych pojęć ze słowniczka bukmacherskiego wytłumaczenie handicapu może nie być zrozumiałe na bazie samej definicji, warto sięgnąć w tym przypadku do konkretnych przykładów.
W lepszym zrozumieniu pojęcia handicap pomoże ci tabelka
Jeżeli nie do końca rozumiesz, jak w poszczególnych przypadkach rozliczany może być twój zakład, gdy postawisz go z konkretnym typem, niezwykle cenną pomocą może być tabela handicapu azjatyckiego.
Prawda, że proste? A w przypadku innego typu handicapów może być jeszcze łatwiej.
Czym handicap europejski różni się od azjatyckiego?
Jeżeli nawet mimo prezentacji w tabeli handicap azjatycki wydaje nam się zbyt przekombinowany, warto zainteresować się w takim razie handicapem europejskim.
Podobnie jak azjan zwiększa on znacząco kursy na faworytów, więc może być całkiem przydatnym narzędziem do podbicia wartości kuponu, chociaż oczywiście nie wiąże się z nim takie bezpieczeństwo jak ze wschodnim przyjacielem.
Na czym polega dokładnie handicap europejski? Do wyniku dokładana jest konkretna liczba bramek dla jednej ze stron, a więc końcowy rezultat meczu modyfikowany jest o liczbę goli zadeklarowaną przez nas przy puszczaniu kuponu.
Oznaczenia są w tym przypadku znacznie prostsze i bardziej czytelne już na pierwszy rzut oka:
- 2:0 – do bramek zdobytych przez gospodarza dokłada się dwa gole
- 1:0 – do bramek zdobytych przez gospodarza dokłada się jednego gola
- 0:1 – do bramek zdobytych przez gości dokłada się jednego gola
- 0:2 – do bramek zdobytych przez gości dokłada się dwa gole
Inne różnice między handicapami
Kolejną różnicą między azjanami a handicapem europejskim jest fakt, że w zakładach z tym drugim typować możemy wygraną, przegraną oraz remis. Zmniejsza to statystyczną szansę na wygraną, jednak pozwala jednocześnie znaleźć bardziej atrakcyjny kurs. Oba sposoby mają więc swoje wady i zalety, które warto rozważyć podczas obstawiania konkretnych spotkań.