Wśród rodzajów zakładów bukmacherskich znajdują się zarówno te bardziej skomplikowane, jak i te najprostsze. Do drugiego rodzaju należą zdecydowanie typy under i over. Co to znaczy? Na czym polegają takie zakłady? Kiedy warto je obstawiać? Zapraszamy do krótkiego przewodnika po zakładach under/over.
Z artykułu na temat zakładów under/over dowiesz się:
- Co to znaczy under/over?
- Jak interpretować under/over 1.5 albo 1.25?
- Czy system bukmacherski na bramki może działać?
Obstawianie bramek, rożnych czy autów, czyli co to znaczy under/over
Typy bukmacherskie under i over są, obok standardowych zakładów 1X2 oraz ich 2-drogowych odpowiedników, najprostszymi elementami ofert bukmacherskich. Co to znaczy under/over po angielsku? Dosłownie “poniżej” oraz “powyżej”, a w żargonie typerów słowa te odnoszą się do wartości liczbowej danego zdarzenia, które decydujemy się obstawić, jak na przykład “poniżej 3 bramek w meczu” czy “powyżej 7 rzutów rożnych w pierwszej połowie”.
Oczywiście typy under/over nie ograniczają się do piłki nożnej. W ten sposób obstawiać możemy liczbę rozegranych setów w tenisie czy rund wytrzymanych przez danego gracza w boksie albo MMA. Niezależnie od sportu wśród zakładów tego typu spotkamy się jednak przede wszystkim z zapisami połówkowymi, a niekiedy nawet ćwiartkowymi. Czemu w przypadku liczby zdobytych bramek czy punktów stosuje się ułamki, choć nie da się przecież strzelić pół gola?
Co to znaczy under/over 1.5 albo 1.25? Zakłady połowiczne i ćwiartkowe
Typy w rodzaju under/over 1.5 czy 1.25 stosuje się w jednym celu – aby jasno sprecyzować, jaką liczbę należy przekroczyć. Jeżeli na przykład drużyna musi zdobyć powyżej 1.5 bramki, to jasnym jest, iż w przypadku strzelenia jednego gola zakład jest przegrany, zaś w przypadku dwóch gracz może cieszyć się ze zwycięstwa. Jest to więc forma wyklarowania zakładu i uczynienia go bezsprzecznie zrozumiałym przez wszystkich obstawiających.
Mimo iż w ofercie legalnych polskich bukmacherów dominują właśnie zakłady połowiczne, w branży tej spotkać możemy się niekiedy z zapisem ćwiartkowym. O ile jasne jest, co to znaczy under/over 1.5, ze zrozumieniem zakładów typu 1.25 może być nieco większy problem. Z pewnością pomoże w tym tabela dotycząca handicapu azjatyckiego, w którym stosuje się podobny zapis. Dzięki ćwiartkom wynik nie ogranicza się wyłącznie do przegranej i wygranej. Obstawiając powyżej 1.25 bramki strzelonej przez daną drużynę, otrzymujemy trzy możliwości
- 0 bramek – przegrywamy całą stawkę
- 1 bramka – połowa wkładu wraca na nasze konto, połowa jest przegrana
- 2 bramki – wygrywamy zakład
Czy system bukmacherski na bramki to dobry pomysł?
Ze względu na swoją prostotę, zakłady under/over są idealnym rozwiązaniem nawet dla początkujących graczy. Jeszcze bardziej zaczniemy je doceniać, kiedy będziemy chcieli przejść na wyższy poziom bukmacherskiej pasji. Jeśli pragniemy znacząco pomnożyć depozyt i dobrze zarządzać bankrollem, koniecznie powinniśmy założyć określoną strategię i przyjąć jakiś system. Zakłady under/over na bramki są wówczas świetnym rozwiązaniem. Czemu?
Znaleźć można kilka powodów:
Jeżeli strzelcy nie będą w danym meczu wyjątkowo źle dysponowani, bramki dla jednej lub drugiej drużyny raczej padną. Przewidzenie ostatecznego rezultatu w postaci zwycięstwa, remisu lub porażki jest nieco trudniejsze, a nawet zdecydowanym faworytom zdarzają się nieprzewidziane wpadki.
Jako zakłady 2-drogowe, typy under/over na bramki idealnie nadają się do puszczania singli, które na dłuższą metę przynoszą o wiele więcej zysków niż zakłady akumulowane z kilku zdarzeń, nie wspominając już o koszmarnie długich taśmach.
Analiza przedmeczowa skupiająca się na ocenie potencjału do strzelania i/lub tracenia bramek przez daną drużynę jest znacznie łatwiejsza niż przewidywania co do wyniku. A to właśnie dzięki analizie jesteśmy w stanie wyszukać atrakcyjne kursy.
W przypadku konkretnych lig liczba bramek padających statystycznie w spotkaniu może utrzymywać się z sezonu na sezon na podobnym poziomie, więc warto to wykorzystać. Z drugiej strony trendy są niekiedy przełamywane (jak na przykład dobicie do ponad 3 bramek na mecz w sezonie 2019/2020 przez Serie A, uważaną przed laty za wybitnie defensywną), więc wcześniejsze dostrzeżenie oznak zmiany również może pomóc w znalezieniu ofert pogardzanych przez innych graczy.