AKO. Co to jest zakład akumulowany?

Redakcja

19 sierpnia 2020

Piłka

AKO – co to znaczy? Kiedy warto zastanowić się nad puszczeniem kuponu z zakładem akumulowanym? Zapraszamy do naszej analizy!

Mimo iż statystycznie szansa na wygranie kuponu z kilkoma zakładami jest naprawdę mała, wśród wielu graczy sporą popularnością cieszą się taśmy akumulowane, czyli AKO. Co to znaczy? Kiedy warto obstawiać w ten sposób?

Z artykułu na temat pojęcia AKO w zakładach bukmacherskich dowiesz się:

Co oznacza skrót AKO?

Kiedy warto obstawiać takie zakłady?

Jak powinien wyglądać kupon z zakładem akumulowanym?

Zakład akumulowany, czyli AKO. Co to znaczy?

Pojęcie AKO jest jednym z podstawowych terminów w słowniczku każdego entuzjasty bukmacherki.

Choć bardziej zaawansowani gracze obstawiają tego typu zakłady znacznie rzadziej niż zakłady solowe nazywane też singlami, to z pojęciem akumulatora spotkał się chyba każdy.

Warto je znać tym bardziej, że pojawia się w regulaminach wielu bukmacherskich promocji, a bonus na AKO znacząco wpłynąć może na wysokość późniejszej wygranej.

O ile oczywiście zakład akumulowany wejdzie, co w przypadku kilku zdarzeń na jednym kuponie bywa naprawdę trudne.

Obstawianie takich typów nie zawsze jest dobrym pomysłem

Jak zostało już wspomniane na początku, zakłady AKO są domeną przede wszystkim graczy początkujących oraz hobbystycznych. Dzieje się tak ze względu na niskie statystyczne szanse na wygraną w przypadku łączenia ze sobą kilku różnych zdarzeń, szczególnie jeśli umieściliśmy na tak zwanej taśmie dużo typów 1X2. Nawet w przypadku bardzo dobrej analizy zdarzyć może się, że jednemu z naszych pewniaków powinie się noga. A tylko tyle wystarczy, aby pieniądze z całego kuponu przepadły.

Kiedy zatem warto grać zakłady akumulowane? Oczywiście w przypadku, gdy u naszego bukmachera odnotowujemy atrakcyjne bonusy na AKO. Wówczas dobra analiza połączona z odrobiną szczęścia może zapewnić nam sporą wygraną przy minimalnym wkładzie. Akumulatory są też dobrym sposobem na równoważenie struktury nabywanych przez nas kuponów. Jeżeli regularnie obstawiamy sporo zakładów, warto, aby znalazło się wśród nich również kilka mniejszych taśm na niewysokie kwoty. Skoro poświęciliśmy już mnóstwo czasu na przedmeczową analizę, los zaskoczyć może nas wygraną ze sporym zwrotem.

W jakich jeszcze sytuacjach warto grać zakłady AKO? Przede wszystkim wówczas, gdy do obstawiania meczów podchodzimy hobbystycznie i zależy nam głównie na emocjach. Pomnożony kurs z kilku zdarzeń sprawia, że nawet z kilku złotych wyciągnąć możemy kilkunastokrotnie czy kilkudziesięciokrotnie wyższą kwotę. Oczywiście prawdopodobieństwo regularnego wygrywania długich taśm jest bliskie zeru, jednak dla niedzielnych graczy to doskonała szansa na jeszcze bardziej emocjonujący weekend z ulubionym sportem! 

Kupon z AKO rządzi się swoimi zasadami

Jeśli zdecydowaliśmy się już na zagranie zakładu akumulowanego, warto poznać kilka podstawowych zasad co do budowania kuponu AKO. To, że matematyczne szanse na wygraną są w przypadku zakładów kombinowanych stosunkowo niskie, nie oznacza automatycznie, że nie da się zbudować solidnego kuponu.

Czym zatem powinniśmy kierować się w przypadku zakładu AKO?

Mimo iż zależy nam na jak największym kursie, starajmy się umieścić na kuponie AKO jak najmniej zdarzeń. Z każdym kolejnym rośnie bowiem szansa, że jedno z nich nie wejdzie i cały misternie konstruowany kupon będzie można wyrzucić do kosza.

Tak długo, jak zakłady wzajemnie się nie wspierają (czyli nie obstawiamy, że dana drużyna strzeli na przykład zarówno 2, jak i 3 gole), możemy kombinować nasz kupon z typów, które dotyczą tego samego meczu. Jeśli poświęciliśmy mnóstwo czasu na analizę danej drużyny, warto to wykorzystać i zwiększyć wartość AKO zdarzeniami, co do których jesteśmy niemal stuprocentowo pewni.

Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczanie na kuponie kombinowanym przede wszystkim zakładów 2-drogowych, czyli takich, gdzie wystąpić mogą tylko dwa zdarzenia. Doskonale nadają się do tego chociażby typy under/over, które dotyczyć mogą liczby bramek, rzutów rożnych, autów oraz całego szeregu innych zdarzeń.

Zdarza wam się grywać taśmy z wysokim AKO czy pozostajecie jednak przy pewniejszych sposobach na bukmacherski zarobek?

Co to znaczy AKO?

AKO. Co to jest zakład akumulowany?

Jest to obok akumulatora i zakładu akumulowanego jedna z nazw, które określają kupon złożony z co najmniej dwóch zakładów prostych. Kombinując ze sobą kilka takich typów znacząco podnosimy kurs (stanowiący iloczyn pojedynczych zakładów), jednak zwycięstwo osiągniemy wyłącznie wtedy, gdy prawidłowo wytypujemy wyniki wszystkich obstawionych zdarzeń.

Autor tekstu

Najnowsze wpisy