Pobierz aplikację betfan na telefon
Dreamhack. Wszystko, co musisz wiedzieć o tych turniejach

Dreamhack. Szalone sumy oferowane jako nagrody oraz miliony widzów na streamach sprawiają, że turnieje esportowe coraz częściej trafiają do Księgi Rekordów Guinessa. Jedną z pierwszych imprez esportowych, które znalazły tam swoje miejsce, był właśnie ten turniej. Jakie gry możemy obserwować zazwyczaj na evencie uznawanym za największe LAN party na świecie?

Z artykułu na temat tych turniejów dowiesz się:

Historia DreamHacka, czyli największego LAN party na świecie

Gdy zorganizowano pierwszy DreamHack, wielu fanów esportu nie było jeszcze na świecie! Pionierski event z 1994 roku, odbywający się w szwedzkim Malung, przyjął formułę LAN party. Ze względu na powszechny dostęp do internetu określenie to jest już reliktem przeszłości. Młodszym czytelnikom warto przypomnieć, na czym w ogóle polegała taka zabawa.

LAN party stanowiło niegdyś jedyną okazję do rywalizacji pomiędzy graczami. Pasjonaci gamingu zbierali się i łączyli swoje sprzęty przez lokalną sieć komputerową (local area network, w skrócie LAN). W ten sposób mogli mierzyć się pomiędzy sobą w prehistorycznych strzelankach takich jak Quake czy Unreal Tournament. Ostatni wielki moment LAN-ów wiąże się właśnie z DreamHackiem. Wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa turniej z 2013 roku połączył ze sobą ponad 17 000 komputerów!

Oczywiście dzisiejszy nie ma wiele wspólnego z pierwszymi turniejami. W ciągu ćwierćwiecza zmienił się w gamingowy festiwal o globalnym zasięgu. Rozgrywki esportowe są tylko jego częścią, a oprócz nich uczestnicy biorą udział w olbrzymich koncertach, zachwycają się pomysłowymi cosplayami i spotykają z najpopularniejszymi streamerami. 

W samym 2019 roku pod szyldem DreamHack odbyło się 11 dużych eventów w 8 krajach na 3 kontynentach (w 2016 roku po raz pierwszy zorganizowano turniej w Austin w Ameryce Północnej, a w 2018 roku cykl zawitał także do indyjskiego Mumbaju).

Na tych turniejach doświadczysz praktycznie wszystkich gier esportowych!

Inne cykle esportowe dążą do specjalizacji. Opisywane już przez nas turnieje z serii Intel Extreme Masters, czyli popularny IEM, po wielu latach ograniczone zostały wyłącznie do Starcrafta II oraz Counter Strike: Global Offensive. Dreamhack wyłamuje się z tego trendu, oferując kilkanaście turniejów. Oprócz strzelanek, RTS-ów i gier typu MOBA znajdziemy tu również bijatyki, gry mobilne oraz karcianki.

Należą do nich:

  • Dream League – Dota 2
  • DreamHack Open – Counter-Strike: Global Offensive
  • DreamHack Pro Circuit – Rocket League
  • DreamHack Masters – Counter-Strike: Global Offensive
  • DreamHack Mobile Series – gry mobilne
  • Nordic Championship – League of Legends
  • DreamHack Showdown – Counter-Strike: Global Offensive
  • Allsvenskan – FIFA
  • UKLC – League of Legends
  • DreamHack Halo – seria Halo
  • DreamHack Warcraft 3 Open – Warcraft III: Reforged
  • DreamHack PUBG Showdown – PlayerUnknown’s Battlegrounds
  • Hearthstone Masters – Hearthstone

DreamHack to nie tylko gry. Fani elektronicznej rozrywki liczyć mogą na masę atrakcji!

Chociaż fani esportu emocjonujący się rozgrywkami mogą utożsamiać to głównie z dużymi turniejami, widzowie zebrani na miejscu mają do dyspozycji mnóstwo innych atrakcji. Kiedy zdecydujemy się udać na główny event w Jönköping lub nawet któryś z pomniejszych eventów, od dostępnych aktywności możemy dostać oczopląsu!  

Opiera swoją popularność na gamingowym lifestylu. Z tym w nieunikniony sposób wiąże się zaś sztuka. Od wielu lat turniejom towarzyszą koncerty. Zdarza się i tak, że zbierają więcej publiki niż same rozgrywki! Dodatkowo odwiedzający powiązane z turniejami targi mają często okazję oglądać związane z cyfrową sztuką zawody DreamHack Kreativ. W połączeniu z dziesiątkami branżowych wystawców, oznacza to, że na DreamHacku nie sposób się nudzić!

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!