ESL One. Kolejne świetne turnieje pod szyldem ESL

Redakcja

30 września 2020

CS GO

W jakąkolwiek grę nie byłyby rozgrywane turnieje ESL One, uznaje się je za jedne z najbardziej prestiżowych w danym esporcie. Jaka jest historia tych rozgrywek? Gdzie odbywały się te turnieje dotychczas?

Z artykułu na temat turniejów ESL One dowiesz się: 

Kolejne świetne rozgrywki pod szyldem Electronic Sports League

ESL One to jeszcze jeden cykl prestiżowych turniejów esportowych z bogatego portfolio ESL Gaming. Jego historia sięga 2014 roku, gdy wyłonił się z wcześniejszych rozgrywek EMS One, czyli ESL Major Series One. Europejskie turnieje sponsorowane przez RaidCall cieszyły się takim powodzeniem, że ESL zdecydowało się na ich rebranding oraz uczynienie z tych rozgrywek marki globalnej.

Tak właśnie narodziło się ESL One. Bardzo szybko osiągnęło status jednej z najpopularniejszych serii eventów esportowych na świecie. Graczom przypadły do gustu wysokie nagrody. Organizatorzy eventów idealnie wbili się w moment rosnącej lawinowo popularności esportu, a co za tym idzie – większych pieniędzy od sponsorów.

Do końca 2018 roku turniejom spod tego szyldu udało się wygenerować 630 milionów wyświetleń na żywo. Relacje oglądane są tak chętnie ze względu na możliwość oglądania najlepszych drużyn w CS:GO oraz Dota 2. Rocznie pula nagród w turniejach ESL One sięga niemal 3,5 miliona dolarów. 

W 2020 roku ze względu na pandemię covid-19 rozgrywki podzielono na strefy geograficzne i przeniesiono do internetu. Na kolejny sezon organizatorzy planują powrót do wcześniejszej formuły. Na czym ona polega?

Obecnie ESL One to CS:GO oraz Dota 2. Jak było wcześniej?

ESL One od samego początku szedł w stronę, w którą udał się opisywany już przez nas IEM. Oznacza to, że organizatorzy zdecydowali się znacząco ograniczyć liczbę gier, których dotyczą turnieje. To nie jest Dreamhack, na którym najlepsi gracze z całego świata mierzą się nawet w karcianki czy bijatyki!

Obecnie na ESL One zagramy wyłącznie w CS:GO oraz Dota 2. W 2014 i 2015 roku odbyły się jeszcze dwa pomniejsze event w Battlefield 4, ale od tamtego czasu na turniejach z serii nie widzieliśmy innych gier. Związanie cyklu z dwoma tytułami sprawiło, że w obu z nich turnieje ESL One należą do najbardziej prestiżowych na świecie. Stojące za CS:GO Valve Corporation niejednokrotnie wspierało finansowo rozgrywki, nadając im jednocześnie status Majorów, najważniejszych turniejów w świecie tego taktycznego shootera.

Turnieje ESL One gościły na całym świecie. Kilka odbyło się w Polsce!

Polscy fani esportu z tym cyklem zaznajomieni są doskonale nie tylko ze względu na prestiż tych rozgrywek. Ostatnio Katowice goszczą turnieje spod tego szyldu regularnie. W 2018 i 2019 roku w Spodku mierzyli się ze sobą najlepsi gracze Dota 2 (zwycięstwo padło łupem odpowiednio Virtus.pro oraz Team Secret). Dodatkowo po bardzo udanym EMS One Katowice 2014 w CS:GO zorganizowany został na Górnym Śląsku jeden z pierwszych eventów całego cyklu ESL One, również w CS-a.

W jakich jeszcze miejscach odbywały się dotychczas te turnieje? Na przestrzeni sześcioletniej historii cyklu były to:

  • Frankfurt,
  • Kolonia,
  • Nowy Jork,
  • Manila,
  • Genting (Malezja),
  • Hamburg,
  • Birmingham,
  • Belo Horizonte (Brazylia)
  • Mumbaj.

Do listy tej w 2020 roku dołączyć miały jeszcze Los Angeles oraz Rio de Janeiro. Niestety, ze względu na wspomnianą już pandemię turnieje stacjonarne przeniesione zostały na 2021 rok.

Autor tekstu

Najnowsze wpisy