Otwórz konto
menu
STRONA STWORZONA PRZEZ BETFAN. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Organizacje esportowe. TOP 13 najbogatszych drużyn

dodano: 06 Listopada 2020, autor: Agnieszka Sermak

Profesjonalne organizacje esportowe są dziś standardem, ale nie zawsze tak było. Kiedyś gracze zgłaszali się do turniejów esportowych sami, formując drużyny spośród grupki znajomych, nierzadko poznanych lokalnie na turniejach LAN. Idąc za rankingiem Forbesa sprawdzamy, jak daleką drogę przeszedł sport elektroniczny i jakie pieniądze się w nim dziś znajdują.

Z naszego artykułu na temat organizacji esportowych dowiesz się:

Kiedyś fanowskie drużyny, dziś poważne organizacje esportowe

Opisując turnieje Dreamhack sporo uwagi poświęciliśmy przywołaniu atmosfery pierwszych rozgrywek esportowych. Dzisiaj turnieje takie są wielkimi świętami elektronicznej rozgrywki, ale kiedyś odbywały się w piwnicach szkół i salach gimnastycznych. Wzrost nie tylko nagród, ale również sposobów zarobkowania przez graczy i związanych z tym formalności, naturalnie doprowadził do powstania wielkich organizacji, grupujących drużyny z różnych gier i pozwalających zająć się zawodnikom tym, na czym znają się najlepiej.

Czym organizacja esportowa różni się od drużyny? To pierwsze pojęcie jest znacznie szersze i możemy porównać je do klubu sportowego, którego zadaniem jest dawanie zespołom z różnych dyscyplin podstaw do funkcjonowania, zarówno prawnych, jak i logistycznych czy finansowych. Określenie “drużyna” odnosi się tymczasem do grupy zawodników, którzy biorą udział w rozgrywkach w daną grę, oczywiście jeśli zakłada ona grę zespołową.

Organizacje esportowe obracają wielkimi pieniędzmi. Forbes podaje jakie są to kwoty

Największe emocje w kontekście organizacji esportowych wzbudzają oczywiście pieniądze. Właściciele poszczególnych organizacji nie tworzą ich w końcu z pobudek charytatywnych. Dochody z umów sponsorskich, sprzedaży biletów, praw transmisyjnych czy w końcu pochodzące z nagród w turniejach rosną na tyle szybko, że inwestowanie w rozwój drużyn esportowych stało się dziś bardzo popularne wśród posiadaczy dużego kapitału.

Pod koniec 2019 roku Forbes przygotował listę najbardziej wartościowych organizacji. Które można uznać za najbogatsze? Znajdują się wśród nich:

13. OverActive Media (120 mln dolarów)

12. Misfits Gaming (120 mln dolarów)

11. NRG Esports (150 mln dolarów)

10. 100 Thieves (160 mln dolarów)

9. G2 Esports (165 mln dolarów)

8. Envy Gaming (170 mln dolarów)

7. Fnatic (175 mln dolarów)

6. Gen.G (185 mln dolarów)

5. Immortals Gaming Club (210 mln dolarów)

4. FaZe Clan (240 mln dolarów)

3. Team Liquid (320 mln dolarów)

2. Team SoloMid (400 mln dolarów)

1. Cloud9 (400 mln dolarów)

W całym 2019 roku przychody z esportu na całym świecie przebiły barierę miliarda dolarów. Kilkunasto czy kilkudziesięcioprocentowe wzrosty z roku na rok nakazują widzieć w organizacjach esportowych podmioty, które będą bogatsze i bogatsze. Ciekawe jak ranking najbogatszych prezentował się będzie w 2020 roku!

Agnieszka Sermak Agnieszka Sermak

Na co dzień studentka stawiająca pierwsze kroki w branży prawnej, po godzinach fanka sportu - w szczególności piłki nożnej. Wieloletnia kibicka Wisły Kraków i aktywna działaczka stowarzyszenia Socios. Obsesja na punkcie Ekstraklasy i Premier League!

INNE NEWSY
Szwecja/Polska na EURO/

Euro 2020: wracamy do domu, ale z podniesioną głową

Reprezentacja Polski przegrała ze Szwecją 2:3 w ostatniej kolejce fazy grupowej Euro 2020 Biało-Czerwoni walczyli do samego końca, ale to Trzy Korony zgarnęły komplet punktów i wygrały grupę...
czytaj wiecej
Wimbledon 2021/

Wimbledon 2021 Kwalifikacje - dzień trzeci

W czwartek czekają nas kolejne występy polskich tenisistów w ramach kwalifikacji do Wimbledonu 2021 Sprawdź, które mecze szczególnie nas interesują trzeciego dnia eliminacji  Wimbledon 2021...
czytaj wiecej