Pobierz aplikację betfan na telefon
FaZe Clan – droga od klanu do wielkiej organizacji esportowej

FaZe Clan to jedna z najbardziej rozpoznawalnych organizacji esportowych na świecie.  Jej siedziba mieści się w Los Angeles. Jest to drużyna, która może pochwalić się triumfami między innymi na scenach CS:GO oraz Call of Duty, jednak posiada zespoły w wielu innych grach. Jaką drogę musiał przebyć FaZe Clan, aby stać się jedną z najbardziej prominentnych organizacji esportowych?

Z naszego artykułu na temat FaZe Clan dowiesz się:

Historia FaZe Clanu liczy już dziesięć lat

Historia FaZe Clanu rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy to trójka graczy Call of Duty, Eric „CLipZ” Rivera, Jeff „House Cat” Emann oraz Ben „Resistance” Christensen, postanowiła założyć klan zrzeszający graczy. Wszyscy z nich byli wyróżniającymi się graczami w CoD-a głównie ze względu na innowacyjne podejście do trickshottingu. Tak powstał klan FaZe Sniping, który zadebiutował na YouTube 30 maja 2010 roku. Prawdziwą sławę przyniosła im seria „ILLCAMS”, która zadebiutowała na kanale 2 czerwca 2010 roku za sprawą jednego z członków klanu, Teda „Fakiego”. Na nagraniach wideo z serii „FaZe ILLCAMS” do dzisiaj można oglądać najlepsze zagrania członków klanu w meczach odbywających się poza oficjalnymi turniejami.

19 września 2013 roku do życia została powołana oficjalna dywizja klanu w Call of Duty pod nazwą FaZe Sniping. 3 kwietnia 2014 roku FaZe Sniping zostało przebrandowane na FaZe France. Organizacja ta nie odniosła jednak wielkich sukcesów na scenie esportowej, a 26 maja 2015 roku członkowie FaZe France, będąc niezadowoleni z planów organizacji odnośnie do nich, podjęli decyzję o jej opuszczeniu i założeniu własnego klanu. Podobny los spotkał powstałą 5 czerwca 2014 roku subdywizję FaZe Clanu pod nazwą Red Reserve, która miała się zająć tworzeniem contentu na YouTube. W czerwcu 2016 roku jej członkowie zdecydowali o rozstaniu się z FaZe Clanem i podążaniu własną drogą.

Pod koniec 2018 roku, FaZe Clan rozpoczął poszukiwanie inwestorów na szeroką skalę. W ciągu następnego roku, w organizację postanowili zainwestować między innymi: Pitbull, Ray J, DJ Paul, Offset, Swae Lee, Guy Oseary, amerykański biznesmen i manager z którego usług korzystają chociażby Madonna i U2, piłkarz Gregory van der Wiel czy aktor Chris O’Donnell. Pierwsza faza inwestycji zakończyła się  w grudniu 2019 roku, a pieczę nad środkami objął Jimmy Iovine, amerykański biznesmen, współzałożyciel Beats Electronics oraz przewodniczący A&M Records Group.

2 maja 2019 roku, FaZe Clan przy współpracy z Atlanta Esports Ventures, wykupił jedno z miejsc w objętej systemem franczyzowym lidze Call of Duty League (CDL). Spekuluje się, iż koszt transakcji wyniósł około 25 mln dolarów. W październiku 2019 ogłoszono, iż drużyna reprezentująca FaZe Clan w CDL będzie nazywała się Atlanta FaZe. 

W styczniu 2020, organizacja otrzymała 22,7 mln dolarów pożyczki inwestycyjnej, a część z tych środków została wydana na zakup firmy CTRL, produkującej suplementy diety i żywności. W kwietniu 2020 zawiązano współpracę pomiędzy FazE Clanem oraz Michaelem Sugarem, reżyserem takich tytułów jak Spotlight, Trzynaście Powodów czy The Knick, a powstałe z tej współpracy FaZe Studios 29 października 2020 wydało pierwszy autorski film o tytule “Crimson.” Świadczy to o mnogości i zróżnicowaniu branż w jakich FaZe chce się odnajdywać.

Obecnie FaZe Clan jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najbogatszych organizacji esportowych,  działających nie tylko w esporcie, ale również na kilku innych płaszczyznach biznesowych. FaZe i jego członkowie wiodą prym we wszystkich większych mediach społecznościowych, mając łącznie ponad 75 mln subskrybentów na YouTube, 40 mln na Twitterze, 35 mln na Instagramie, ponad 6 mln na Twitch.tv oraz ponad 3 mln fanów na Facebooku.

W jakie gry esportowe grają drużyny z FaZe Clan?

Zawodników reprezentujących FaZe Clan możemy oglądać w następujących dziewięciu grach:

  • Call of Duty
  • Counter-Strike: Global Offensive
  • PlayerUnknown’s Battlegrounds
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
  • FIFA
  • Fortnite Battle Royale
  • PUBG Mobile
  • FIFA Online
  • Valorant

Zdecydowania większość gier w których partycypują członkowie FaZe Clanu skupia się na promowaniu całych drużyn,  wyjątkiem są FIFA i FIFA Online, skierowane do pojedynczych graczy. W 2020 roku, FaZe Clan podjął decyzję o ekspansji na rynek azjatycki i zdecydował się na wykupienie tajskich drużyn w PUBG Mobile oraz FIFA Online. Do najbardziej znanych dywizji FaZe Clan należą gracze reprezentujący Call of Duty, CS:GO i Fortnite.

Jak organizacja prezentuje się w CS:GO?

Obecnym skład FaZe Clanu w CS:GO reprezentują Havard “rain” Nygaard, Marcelo “coldzera” David, Helvijs “broky” Saukants oraz Markus “kjaerbye” Kjærbye, a na ławce drużyny siedzi jeden z najbardziej znanych graczy CS:GO, Olof “Olofmeister” Kajbjer.

Do największych osiągnięć drużyny należą między innymi triumf w ELEAGUE CS:GO PREMIER 2017 w Atlancie z pulą nagród wynoszącą pół miliona dolarów, Esports Championship Series Season 4 w Cancun z pulą nagród 250000 dolarów, StarLadder i-League StarSeries Season 3 w Kijowie i ESL One: New York 2017 w Nowym Jorku z pulami nagród po 125 tysięcy dolarów.

FaZe Clan wygrywał również takie turnieje jak Intel Extreme Masters Season XIII – Sydney (2018), ESL One: Belo Horizonte 2018, EPICENTER 2018, ELEAGUE CS:GO Invitational 2019, BLAST Pro Series: Miami 2018, BLAST Pro Series: Copenhagen 2019, Blast Premier: Spring 2020 (sezon zasadniczy). Najświeższą wygraną FaZe w turnieju był triumf na Intel Extreme Masters Season XV – New York Online:Europe 11 października 2020 roku. Łączna pula powyższych turniejów wynosiła 900000 dolarów.

W przeszłości, FaZe Clan reprezentowały gwiazdy światowego formatu CS:GO takie jak Nikola “NiKo” Kovač, Ladislav “GuardiaN” Kovács, Finn “karrigan” Andersen czy znany bardzo dobrze polskim fanom CS:GO z występów w meczach Virtus.pro Filip “NEO” Kubski.

Kto z ekipy FaZe gra w Fortnite’a

FaZe Clan zdecydował się na założenie drużyny w Fornite’a jeszcze przed ogłoszeniem pierwszego turnieju w tę grę. W skład drużyny wchodzą: Nick “Nickmers” Kolcheff, Brendan “Jaomock” O’Brien, Nate “Nate Hill” Hill, Jasno “Tennpo” Wang, Thang “Spacelyon” Phan, Trevor “Funk” Siegler, “Megga”, Daniel Paul “Dubbs” Walsh, Juan Manuel “Martoz” Martinez Ozuduru, Kolbe Michael “Diggy” Cordon, Jonathan James “Tilt” De Rosa, Spencer Dane “Bini” Cherubin,Tom Baldrich “Vorwenn” Pique, Kyle “Mongraal” Jackson.

28 lipca 2019 roku do drużyny FaZe Clan w Fortnite dołączyła 13-letnia Soleil “Ewok” Wheeler, pierwsza kobieta w historii całej organizacji oraz druga osoba poniżej 14 roku życia w FaZe. “Ewok” jest dość nietypową postacią w esporcie, gdyż od urodzenia jest osobą niesłysząca i musi polegać wyłącznie na swoim zmyśle wzroku podczas gry w Fortnite. Mimo oczywistej przewagi innych graczy, ten fakt nie odpycha “Ewok” od wirtualnej rywalizacji.

Drużyna błyskawicznie rozpoczęła swoje triumfy, wygrywając 4 z pierwszych 10 nieformalnych turniejów o nazwie “Friday Fortnite” organizowanych przez amerykańskiego streamera o nicku KEEMSTAR. Kolejnymi sukcesami FaZe w Fornite’a była wygrana w turnieju TwitchCon Grand Finale w 2018 roku. Ostatni sukces drużyna odniosła podczas Fortnite World Cup 2019, gdzie reprezentujący ją “Daniel Paul “Dubbs” Walsh zajął 15 miejsce w trybie solo i zainkasował 150 000 dolarów.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!