Włosi mistrzami Europy – Euro 2020

Po miesiącu rywalizacji na Euro 2020 to ostatecznie Włosi zostali mistrzami Europy. W finale pokonali Anglię po rzutach karnych

Finał Euro 2020: Szybko strzelona bramka przez Anglię

Pewnie jeszcze nie wszyscy zdążyli zająć wygodne miejsca przed telewizorem, a w finale Euro 2020 już padła bramka. Luke Shaw po kapitalnej asyście Trippiera już w 2. minucie strzelił gola, wyprowadzając tym samym Anglię na prowadzenie i przybliżając ich do upragnionego triumfu. Do końca pierwszej połowy Anglicy kontrolowali spotkanie, grali bardzo solidnie w obronie i nie dopuszczali Włochów do stwarzania sytuacji bramkowych. Wtedy wydawało się, że reprezentacja Włoch może nie być w stanie przeciwstawić się gospodarzom tego meczu.

Finał Euro 2020: Kapitalna druga połowa Włochów i remis po 90 minutach

W 2. połowie obraz gry zmienił się diametralnie. Anglia wycofała się i grała niskim pressingiem. Włosi coraz częściej byli w stanie dochodzić do sytuacji bramkowych. Błyszczał Federico Chiesa, jednak bramka ostatecznie padła po stałym fragmencie gry. Rzut rożny, zamieszanie w polu karnym i ostatecznie to Leonardo Bonucci zdołał wstrzelić piłkę do bramki. Od 67. minuty było już 1:1 w finale!

Anglia próbowała się otrząsnąć po stracie gola, jednak Włosi pewnie i spokojnie operowali piłką w ostatnich minutach regulaminowego czasu gry. O wszystkim musiała zadecydować dogrywka i rzuty karne.

Finał Euro 2020: Bez zmian w dogrywce i dramat Anglii w rzutach karnych

Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. Zobaczyliśmy w niej jedynie jeden strzał celny Włochów. W 120. minucie trener reprezentacji Anglii Gareth Southgate wpuścił specjalnie na rzuty karne Rashforda i Sancho. Jak się później okazało było to jednak z najgorszych decyzji na Euro 2020.

Konkurs jedenastek rozpoczęli Włosi. Domenico Berardi pewnym strzałem wyprowadził Squadra Azzurra na prowadzenie. Tak samo odpowiedział kapitan Anglików Harry Kane. Jako pierwszy pomylił się Andrea Belotti, a zaraz za nim Maguire pewnie uderzył w sam narożnik bramki. Anglia prowadziła w rzutach karnych 2:1 i była na dobrej drodze do ostatecznego sukcesu.

Wszystko jednak zmieniło się już po trzeciej serii jedenastek. Trafił Bonucci, a spudłował wprowadzony na boisko w 120. minucie Rashford. W czwartej serii trafia Bernardeschi, a ponownie pudłuje zawodnik wprowadzony bezpośrednio na rzuty karne – Jadon Sancho. Ależ dramaturgia. Jeżeli Jorginho strzeli to Włosi wygrają. Pickford broni. Wystarczy, że Saka strzeli i Anglicy są dalej w grze. Tak się jednak nie dzieje. Trzeci z rzędu niestrzelony rzut karny przez Anglię i to Włosi wygrywają w wielkim finale Euro 2020.