Dogrywka. Na czym polega doliczony czas w różnych sportach?

Dogrywka. W każdym sporcie brakuje miejsca na kompromis – są wyłącznie zwycięzcy oraz przegrani. Niektóre mecze mogą się jednak zakończyć remisem. W takich przypadkach do wyłonienia triumfatora potrzebna jest dogrywka, czyli dodatkowy czas rywalizacji. Chociaż większość zakładów bukmacherskich odnosi się do regulaminowego czasu gry, i tak warto poznać przebieg dogrywki w poszczególnych sportach.

Z artykułu na temat dogrywki w różnych sportach dowiesz się:

ILE trwa dogrywka w piłce nożnej ?

Jeżeli po upływie regulaminowych 90 minut spotkania o charakterze pucharowym nie zostanie wyłoniony jego zwycięzca (w obrębie jednego meczu lub dwumeczu), rywalizacja zostaje przedłużona o dodatkowe pół godziny z podziałem na dwa kwadranse.

Od niedawna na ten czas trenerzy otrzymują możliwość przeprowadzenia jednej dodatkowej zmiany w swojej drużynie. Obecnie w meczach klubowych oraz reprezentacyjnych nie ma możliwości przedwczesnego zakończenia dogrywki i bez względu na przebieg wydarzeń na boisku sędzia nie zagwiżdże po raz ostatni przed upłynięciem 30 minut.

DOGRYWKA W PIŁCE NOŻNEJ

W historii piłki nożnej nie zawsze tak było. W latach 1993-2002 obowiązywała zasada złotego gola. Drużyna, która jako pierwsza trafiła do bramki przeciwnika, automatycznie wygrywała rywalizację. Przykładowo na Mistrzostwach Świata 2002 z takiego przywileju skorzystali Senegalczycy w starciu ze Szwedami.

Co interesujące – w następnym pojedynku ówcześni wicemistrzowie Afryki odpadli z turnieju po złotym golu zdobytym przez Turków.

CIEKAWOSTKI DOTYCZĄCE DOGRYWEK W PIŁCE NOŻNEJ

Ciekawostką jest również fakt, że dwa finały Mistrzostw Europy z rzędu (w latach 1996 i 2000) były rozstrzygane właśnie po złotych golach – najpierw o sukcesie swojej reprezentacji Niemiec przesądził napastnik Olivier Bierhoff w meczu przeciwko Czechom, cztery lata później złoty medal dla drużyny francuskiej zapewnił David Trezeguet, pogrążając przy tym Włochów.

Przez stosunkowo krótki okres w latach 2002-2004 po zniesieniu zasady złotego gola wprowadzono regułę srebrnej bramki. Jeżeli danej drużynie udało się zanotować trafienie w pierwszej części dogrywki, to przeciwnik mógł odrobić straty wyłącznie do momentu jej zakończenia. W przypadku utrzymania przewagi spotkanie nie było kontynuowane i ostatecznie dogrywka trwała jedynie piętnaście minut.

ILE TRWA DOGRYWKA W KOSZYKÓWCE ?

W koszykówce nie obowiązują remisy – w każdym spotkaniu musi zostać wyłoniony zwycięzca. Jeżeli po zakończeniu regulaminowego czasu rywalizacji obie drużyny mają identyczną liczbę punktów, zostaje zarządzona dogrywka. Trwa ona pięć minut. W przypadku utrzymania stanu remisowego dochodzi do kolejnej dogrywki – tak długo, aż dany z zespołów zakończy dodatkowy czas rywalizacji z przewagą punktową nad przeciwnikiem.

Każdą z dogrywek poprzedza dwuminutowa przerwa, a zawodnicy nie zmieniają stron i grają na te same kosze, na które grali w ostatniej kwarcie regulaminowego czasu rywalizacji. Ze względu na specyfikę koszykówki i często spotykane przynajmniej kilkupunktowe różnice pomiędzy zespołami w zdobyczach punktowych, dogrywki rozgrywane są stosunkowo rzadko.

ILE TRWA DOGRYWKA W PIŁCE RĘCZNEJ ?

W piłce ręcznej w rozgrywkach ligowych lub grupowych możliwe jest zakończenie spotkania remisem. Na etapie fazy pucharowej natomiast musi być zostać wyłoniony zwycięzca. Jeżeli po upływie regulaminowej godziny rywalizacji utrzymuje się stan remisu, dochodzi do dogrywki, na którą się składają dwie pięciominutowe partie.

W sytuacji, gdy po zakończeniu obu części dogrywki żadna z drużyn nie uzyskała przewagi nad rywalem zarządzony zostaje konkurs rzutów karnych. Każdy z zespołów rywalizujących ma możliwość wykonania pięciu rzutów, które są znacznie bardziej widowiskowe niż te w futbolu.

Czym jest tie-break?

Tie-break oznacza końcową część spotkania, które ze względu na charakterystykę danego sportu nie może zakończyć się remisem – przykładowo w siatkówce oraz tenisie ziemnym. We wskazanych dyscyplinach, w przeciwieństwie do koszykówki, nie obowiązuje termin dogrywki, lecz tie-breaku. Obecny jest on w sportach, w których nie obowiązują szczególne ograniczenia czasowe. Zarówno mecze siatkarskie, jak i pojedynki tenisowe mogą trwać nawet kilka godzin.

W przypadku pierwszego z przytoczonych sportów o tie-breaku mówi się w kontekście piątego seta. Jest to określenie stosowane potocznie, nie występujące w oficjalnych przepisach. Pierwsze cztery sety rozgrywane są do 25 punktów, tie-break natomiast zakłada rywalizację do 15. We wszystkich przypadkach stan równowagi 24:24 oraz 14:14 wymaga uzyskania przez jeden z zespołów różnicy dwóch punktów.

TIE-BREAK W TENISIE. NA CZYM POLEGA ?

O ile w siatkówce tie-break stanowi finalną partię i kończy spotkanie, tak w tenisie ziemnym może się odbyć zarówno w ostatnim, jak i pierwszym secie. Przy stanie 5:5 w gemach zawodnicy przystępują do rywalizacji w tie-breaku i wygrywa ten, kto jako pierwszy zdobędzie siedem punktów (w przypadku równowagi 6:6 obowiązuje zasada dwupunktowej przewagi).

Nieco odmienne zasady obowiązują w przypadku turniejów wielkoszlemowych. Podczas Australian Open przy stanie 6:6 w gemach w ostatnim secie rozgrywany jest super tie-break do 10 zdobytych punktów, na Wimbledonie zaś ma miejsce dopiero przy rezultacie 12:12. Wprowadzenie super tie-breaka miało na celu ograniczenie możliwego czasu spędzonego na korcie i szybsze kończenie spotkań. Wiele pojedynków trwało nawet po pięć-sześć godzin, co miało przełożenie nie tylko na kondycję zawodników, lecz także problemy organizacyjne z dalszą częścią danego turnieju czy kwestie transmisji telewizyjnych.