Sportowa rywalizacja toczy się na boisku do piłki nożnej, pokrytym naturalną lub sztuczną trawą na obszarze o konkretnych wymiarach. W naszym artykule przybliżamy boisko piłkarskie jako obiekt, którym powinni zainteresować się wszyscy fani piłki nożnej.
W artykuły na temat boiska piłkarskiego dowiesz się:
- Jakie są wymiary boiska piłkarskiego?
- Czy wszystkie boiska wyglądają tak samo?
- Co warto wiedzieć o nawierzchni boiska?
JAKIE SĄ WYMIARY BOISKA PIŁKARSKIEGO?
Przez wiele lat w dziejach piłki nożnej na zawodowym szczeblu uprawiania tego sportu istniały orientacyjne parametry, które należało zadbać przy projektowaniu boiska.
Najważniejsze było zmieszczenie się w wyznaczonym przedziale, a ostateczna wielkość pola zależała od rozmiaru budowanego wokół niego stadionu.
Takie rozwiązanie nie było najbardziej sprawiedliwe, ale na szczęście od kilkunastu lat obowiązuje ujednolicenie precyzujące tę kwestię.
WYMIARY BOISKA PIŁKARSKIEGO
Komitet Wykonawczy FIFA podjął odpowiednią uchwałę i do dziś wymiary boiska piłkarskiego muszą wynosić 105 metrów długości oraz 68 metrów szerokości. Identyczne parametry dotyczą także poszczególnych elementów boiska, takich jak pole karne (16,5 metra długości oraz 40,32 metrów szerokości) czy okrąg o promieniu 9,15 metra wyznaczający jego środek, z którego rozpoczyna się każdą połowę spotkania lub wznawia grę po straconym golu.
POLE BRAMKOWE PIŁKA NOŻNA
Aby wyznaczyć pole bramkowe, dwie linie są rysowane pod kątem 90 stopni do linii bramkowej, 5,5 metra od wewnętrznej strony każdego słupka bramki. Linie te biegną 5,5 metra w dół boiska, a ich końce są połączone linią biegnącą równolegle do linii bramkowej.
BOISKA NIE KOŃCZĄ SIĘ NA TYCH PROFESJONALNYCH
Powyższe parametry dotyczą boisk, na których spotkania rozgrywane są przez profesjonalnych piłkarzy. Piłka nożna nie jest jednak sportem uprawianym wyłącznie przez osoby, dla których futbol stanowi zawodową stronę życia.
Strzelać gole można również w sposób rekreacyjny, amatorski, więc boiska piłkarskie obecne są w wielu miastach i wsiach całej Polski.
Od kilkunastu lat szczególnym zainteresowaniem cieszą się tzw. orliki. To boiska do piłki nożnej przeznaczone przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, choć przyciągają również znacznie starszych graczy. Ich wymiary wynoszą od 50 do 60 metrów długości oraz od 26 do 30 metrów szerokości.
Orliki zastąpiły wiele betonowych boisk i są standardowym obiektem przy szkołach czy na osiedlach. Jednocześnie pozostają dostępne w godzinach pozalekcyjnych i korzystać z nich mogą wszystkie osoby chętne do pokopania piłki.
PO CZYM BIEGAJĄ PIŁKARZE? JAK DBA SIĘ O NAWIERZCHNIĘ BOISKA DO PIŁKI NOŻNEJ?
Oczywiście w przypadku wielu boisk, na których mecze rozgrywają zawodowi sportowcy, siana jest naturalna trawa. Tak dzieje się przed startem każdego nowego sezonu, gdy piłkarze udają się na wakacje, trenują na pomniejszych obiektach lub wybywają na tournee po innych kontynentach. Wówczas można przygotować boisko niemal od podstaw, a przede wszystkim zasiać nową trawę.
Na cały sezon drużyny piłkarskiej składa się kilkadziesiąt meczów ligowych, a w przypadku niektórych zespołów dodatkowo dochodzi nawet kilkanaście spotkań pucharowych.
Istnieje ryzyko, że pewne obszary trawiastego boiska zostaną naruszone w takim stopniu, iż przestaną nadawać się do użytku. Oczywiście fragmentaryczna wymiana placu gry jest możliwa i wręcz obowiązkiem jest załatanie dziur, niemniej to właśnie z tego powodu tak ważną czynność stanowi przygotowanie nowej nawierzchni przed startem danego sezonu.
Jeszcze kilkanaście lat temu rozgrywanie meczów na nienaturalnej nawierzchni było pewnym ewenementem i w Europie z pewną dozą zdziwienia obserwowano takie spotkania rozgrywane w Rosji czy Stanach Zjednoczonych. Współcześnie obiektów ze sztuczną trawą jest coraz więcej, za czego przykład posłużą orliki.
Boiska piłkarskie z syntetyczną trawą
Boiska z syntetyczną trawą mają swoje uzasadnienie – to trwalszy od naturalnej trawy materiał, nie wymagający częstej pielęgnacji oraz zabiegów konserwacyjnych, co z czysto ekonomicznego punktu widzenia jest zwyczajnie opłacalne.
Ponadto wiele osób zwraca uwagę na to, że grając na syntetycznej trawie, są w stanie poczuć jej gęstość i głębię, co sprzyja komfortowi biegania oraz prowadzenia piłki.
Nie brakuje jednak teorii, zgodnie z którymi stosowane przy produkcji sztucznej nawierzchni substancje mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu grających i okazać się nawet rakotwórcze.
Dotychczas wątpliwości te nie urosły jednak do tego stopnia, aby orliki miały zostać zamknięte. Traktować powinniśmy je więc jako niesprawdzone rewelacje.