Panenka, czyli widowiskowy rzut karny. Na czym polega?

Redakcja

19 sierpnia 2020

Rzut karny

Panenka. Każdy piłkarz ma swój indywidualny styl grania. Tylko nieliczni potrafią jednak wykonać na piłkarskim boisku zagranie, które stanie się słynne na całym świecie oraz zapisze w kartach historii sportu. Takiej sztuki dokonał legendarny Antonin Panenka – prekursor wykonania rzutu karnego w iście widowiskowy sposób. Na czym polegało firmowe zagranie czechosłowackiego piłkarza?

Z artykułu na temat rzutu karnego w stylu Panenki dowiesz się:

Sylwetka Antonina Panenki

Urodzony w 1948 roku reprezentant Czechosłowacji w trakcie swojej ponad dwudziestoletniej zawodowej kariery nie odniósł spektakularnych sukcesów klubowych i za największe należy uznać osiągnięcia w Rapidzie Wiedeń. W barwach austriackiej drużyny Panenka dwukrotnie sięgnął po ligowy tytuł oraz trzykrotnie świętował zdobycie krajowego pucharu.

Życiowym sukcesem Panenki było jednak zdobycie z reprezentacją Mistrzostwa Europy. 20 czerwca 1976 roku w rozgrywanym na belgradzkim stadionie wielkim finale o triumfatorze turnieju miał rozstrzygnąć konkurs rzutów karnych. Pierwszych siedmiu wykonawców z mierzących się reprezentacji Czechosłowacji oraz RFN nie pomyliło się, lecz jedenastki nie strzelił w końcu Ulrich Hoeneß, który posłał futbolówkę nad bramką. Następnie do rzutu karnego podszedł Panenka.

Ofensywny pomocnik nie tylko pokonał legendarnego bramkarza Seppa Maiera, co przyniosło złote medale dla graczy Czechosłowacji, lecz także uczynił to w wyjątkowy, niezwykle widowiskowy sposób. Od tego momentu nazwisko Panenki stało się słynne w całym środowisku piłkarskim i stan ten utrzymuje się do czasów współczesnych.

Co to panenka? Na czym polega to zagranie?

Stojący naprzeciw Maiera Panenka wziął bardzo długi, co najmniej kilkumetrowy rozbieg. Pod koniec sprintu rozpędzony piłkarz gwałtownie zwolnił i zamiast soczystego uderzenia na bramkę, zdecydował się na delikatne podcięcie futbolówki. Golkiper RFN wykonał paradę w lewą stronę, piłka natomiast spokojnie wpadła do siatki mniej więcej w środkowej części bramki.

Uderzenie Panenki wprawiło w zachwyt rzeszę kibiców, nie tylko tych zgromadzonych na stadionie. O jego zagraniu zaczęto mówić w całym piłkarskim świecie i do dziś stanowi przykład tego, że wykonanie rzutu karnego może być nie tylko skuteczne, lecz także efektowne.

Najsłynniejsze zagrania wzorowane na Panence

Oczywiście wykonanie rzutu karnego przez Panenkę nie mogło pozostać jego zagraniem autonomicznym i w kolejnych dekadach sportu niejeden piłkarz zapragnął wziąć przykład z czechosłowackiego pomocnika.

Podajemy trzy przykładowe wykonania „jedenastek”, w których zainspirowano się Panenką.

Zlatan Ibrahimović – w meczu PSGOlympique Lyon, sezon 2012/2013

W przypadku rzutu karnego Ibrahimovicia doskonale widać, jak zagranie w stylu Panenki może wprowadzić bramkarza w stan konsternacji. Warto również podkreślić, że po uderzeniu szwedzkiego napastnika piłka posłana została dość wysoko i niewiele zabrakło do „okienka”.

Zinédine Zidane – w meczu FrancjaWłochy, Mistrzostwa Świata 2006

Oczywiście w historii piłki nożnej zdarzyły się wykonania rzutów karnych w stylu Panenki, które nie zakończyły się powodzeniem. Nie chcemy podawać takich przykładów, lecz nawet w przypadku takiego geniusza jak Zinédine Zidane inspiracja mistrzem Europy z 1976 roku mogła się zakończyć niemałym blamażem. W finale Mundialu 2006 lider reprezentacji Francji postanowił wykonać jedenastkę w podobny sposób i niewiele zabrakło, a zmarnowałby tak wyborną okazję, aby wyprowadzić swoją drużynę na prowadzenie.

Autor tekstu

Najnowsze wpisy