Pobierz aplikację betfan na telefon
Bramka piłkarska. Co znajduje się między słupkami?

Bramka piłkarska. W każdym sporcie jest pewien konkretny cel – w piłce nożnej stanowi go bramka, w której siatce należy umieścić piłkę. To szczególnie istotne zadanie dla napastników, lecz każda bramka ma swoich obrońców, a przede wszystkim bramkarza. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze informacje o niezbędnym elemencie każdego futbolowego boiska – bramce.

Z artykułu na temat bramki piłkarskiej dowiesz się:

Wymiary bramki piłkarskiej

Wymiary bramki na pełnowymiarowym boisku piłkarskim to 7,32 metra szerokości na 2,44 metra wysokości. Oczywiście na mniejszych obiektach te parametry będą nieco mniejsze – przykładowo na osiedlowych czy szkolnych boiskach zwanych orlikami wymiary bramki to 5 metrów szerokości na 2 metry wysokości,

Bramkę tworzą dwa słupki, poprzeczka oraz siatka, która może być różnie napięta w zależności od stadionu. Słupki łączy biała linia, przebiegająca wzdłuż poprzeczki. Przekroczenie jej przez piłkę całym obwodem oznacza zdobycie gola, co stanowi najważniejsze zadanie drużyny piłkarskiej. Na tym jednak liczby związane z bramką piłkarską się nie kończą, bowiem sporą rolę odgrywa w meczu także bliskie jej pole karne.

Co to jest pole karne? Czym różni się od bramkowego?

W odległości 5,5 metrów od słupków znajdują się dwie linie, których końce złączone są linią równoległą do linii bramkowej, co tworzy pole bramkowe. Wchodzi ono w obręb pola karnego o wymiarach 16,5 metra długości oraz 40,32 metra szerokości. Jeżeli zawodnik drużyny atakującej zostanie sfaulowany na terenie pola karnego zespołu broniącego, to zostanie podyktowany rzut karny.

Powszechnie stosowanym określeniem na ten stały fragment gry jest „jedenastka”. Piłkarz ustawia piłkę na białym punkcie, zaznaczonym w odległości jedenastu metrów od linii bramkowej. Rzut karny wykonuje po gwizdku sędziego, a do momentu oddania strzału bramkarz musi przynajmniej jedną nogą utrzymać styczność z linią bramkową. Przedwczesny ruch golkipera do przodu oznacza powtórzenie jedenastki – bez względu na to, czy uderzenie okazało się celne.

W przypadku, gdy drużyna atakująca zakończy akcję niepowodzeniem i jej zawodnik jako ostatni dotknie piłkę, zanim ta przekroczy linię bramkową, gra wznowiona zostaje przez bramkarza – jest to aut bramkowy. W przypadku interwencji golkipera lub jego kolegi z obrony i wybiciu futbolówki poza linię bramkową, zespołowi atakującemu przyznany zostaje rzut rożny. Bramkarz może chwytać piłkę nie tylko w obrębie pola bramkowego, lecz także całego pola karnego. Jeżeli dotknie futbolówkę poza wyznaczonym terenem, to drużynie przeciwnej zostaje przyznany rzut wolny.

Powszechnie przyjętą zasadą jest, że w obrębie pola bramkowego golkiper pozostaje „święty” lub „nietykalny” i jakakolwiek ingerencja w jego zachowanie, przykładowo nawet lekkie popchnięcie przy próbie wyskoku do dośrodkowania, oznacza przerwanie gry i odgwizdanie faulu. Ten szczególny przywilej dla bramkarza nie oznacza jednak, że za swoje nieprawidłowe zachowanie nie poniesie poważnych konsekwencji. W sytuacji, gdy jako ostatni piłkarz broniący własnej bramki sfauluje rywala, otrzymuje czerwoną kartkę. Przed tak surową karą może go uratować jedynie obecność w pobliżu kolegi z linii defensywnej, który potencjalnie mógłby jeszcze powstrzymać przeciwnika od skierowania piłki do pustej bramki.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!