Pole karne. Podstawową wiedzę na temat pola karnego ma każdy, kto choć raz oglądał mecz piłki nożnej. Czy znasz jednak jego dokładne wymiary? Wiesz czym różni się od pola bramkowego? Zastanawiałeś się, do czego służy wyrysowane przed nim półkole? Oto podsumowanie kilku podstawowych faktów.
Z artykułu na temat pola karnego dowiesz się:
- Co to pole karne i gdzie jest położone?
- Jakie wymiary ma pole karne?
- Jaka jest różnica między nim a polem bramkowym?
Gdzie jest pole karne? Każdy wie, że to królestwo bramkarza
Szczególnym miejscem każdego boiska jest pole karne. To obszar gry, który przykuwa szczególną uwagę widzów.
Mimo iż bramka paść może również po strzale spoza szesnastki, to właśnie moment, kiedy zawodnicy drużyny atakującej wpadają z piłką w pole karne, przyprawia kibiców o żywsze bicie serca.
I nic dziwnego – linie ograniczające wymiary pola karnego wprowadzają do nieco innego świata również graczy.
Pole karne, czyli obszar położony najbliżej bramki, jest królestwem bramkarza.
Tylko w jego obrębie dotykać może on piłki ręką (pod warunkiem, że nie została mu ona podana przez kolegę z drużyny nogą), a ponadto znajduje się tam pod specjalną ochroną. Ataki na jego ciało kończą się natychmiastowo odgwizdanym przewinieniem.
Na baczności muszą się mieć jednak nie tylko atakujący, ale i broniący – jeśli w obrębie pola karnego sfaulują oni zawodnika drużyny przeciwnej, podyktowany zostaje rzut karny.
Podobnie kończy się zatrzymanie piłki ręką przez gracza innego niż bramkarz. Znane piłkarskie powiedzenie mówi, że nie ma karnych obronionych, ale tylko źle strzelone.
Strzał z jedenastu metrów jest najdogodniejszą okazją do strzelenia gola, w jakiej znaleźć może się gracz.
Wymiary pola karnego. Czy wiesz, do czego służy półkole przed nim?
Podobnie jak całe boisko piłkarskie, również pole karne ma ustalone wymiary. To prostokąt o wymiarach 16,5 m długości na 40,32 m szerokości.
Na szerokość składają się dwie linie po 16,5 m odchodzące od słupków oraz 7,32 m linii bramki. Ze względu na fakt, że 16,5 m w anglosaskim systemie miar równe jest 18 jardom, w brytyjskich materiałach poświęconych piłce nożnej nie jest rzadkością określanie pola karnego jako 18-yard box.
Dodatkowo niezwykle istotnym miejscem w obrębie pola karnego jest położony w odległości 11 m (12 jardów) od środka linii bramkowej punkt, z którego wykonywane są wspomniane już rzuty karne.
Związane jest z nimi również półkole przed polem karnym, które stanowi część okręgu o promieniu 9,15 m (10 jardów), wyznaczającego obszar, na którym podczas wykonywania pola karnego znajdować może się wyłącznie gracz wykonujący jedenastkę. To jednak nie koniec wymiarów i zawiłości związanych z tą częścią boiska!
Pole karne a pole bramkowe. To nie to samo!
Zdarzają się fani piłki nożnej, którzy pole karne utożsamiają z polem bramkowym. Tymczasem jest to zupełnie inne pojęcie, którym określa się najbliższy bramce prostokąt w obrębie pola karnego.
Pole bramkowe ma wymiary 5,50 m długości na 18,32 m szerokości i również spełnia istotną rolę związaną z przyznawanymi obu drużynom rzutom pośrednim i bezpośrednim.
Po wybiciu piłki za linię boiska przez drużynę atakującą, w dowolnym miejscu pola bramkowego ustawić może piłkę bramkarz, który chce wykonać rzut bramkowy.
Co więcej, z linii pola bramkowego wykonuje się rzuty wolne pośrednie, czyli takie, po których piłka przed wtoczeniem się do bramki musi zostać choć raz podana. Przyznawane są one, chociażby za dotknięcie przez bramkarza piłki ręką w obrębie pola karnego, jeżeli kolega z drużyny podał mu ją nogą.