Pobierz aplikację betfan na telefon
Kompendium wiedzy Euro 2020: gwiazdy, analizy

Większość czołowych europejskich lig zakończyło zmagania, dlatego czołowi zawodnicy Starego Kontynentu skupiają się obecnie na Euro 2020. Mistrzostwa Europy, które z powodu koronawirusa, zostały przełożone na 2021 rok są najważniejszą, piłkarską imprezą tego roku. Sprawdź, kogo uważa się za gwiazdę każdej kadry, jaka drużyna stawiana jest w roli faworyta i kto może stać się czarnym koniem.

Grupa A

Grupa B

Grupa C

Grupa D

Grupa E

Grupa F

Euro 2020 kazało na siebie długo czekać. Impreza, która powinna odbyć się w zeszłym roku, została przełożona z powodu pandemii koronawirusa na 2021 rok. Z końcem maja wszystkie czołowe europejskie rozgrywki kończą zmagania, tak by wszyscy powołani zawodnicy mogli się w pełni skupić na mistrzostwach Europy. Turniej po raz pierwszy w historii odbędzie się w 11 państwach. Utrzymano również liczbę drużyn występujących w finałach do 24, co zapoczątkowano we Francji w 2016 roku. Obrońcą trofeum jest reprezentacja Portugalii, ale nie ma jej w gronie trzech faworytów. Kto zatem może zwyciężyć? Kto zostanie gwiazdą turnieju? A kto okaże się największą niespodzianką?

Euro 2020: grupa A

Tabela, terminarz i transmisja grupy A

Turcja:

Opis: Dla kadry kraju znad Bosforu Euro 2020 będzie piątym w historii. Wciąż największym osiągnięciem reprezentacji Turcji jest dotarcie do półfinału mistrzostw Europy w 2008 roku, lecz o powtórkę takiego sukcesu będzie bardzo trudno. Gwiazdy Półksiężyca pokazały już niejednokrotnie, że mogą sprawić niejedną niespodziankę, o czym przekonali się m.in. Holendrzy w eliminacjach mistrzostw świata czy Francuzi w kwalifikacjach do Euro. Turcy grają dość solidnie w defensywie, lecz są jednak wciąż zbyt chimeryczni, by myśleć o najwyższych laurach, bowiem po niespodziewanych zwycięstwach jak to z Oranje (4:2), przytrafiają im się jeszcze bardziej spektakularne wpadki jak remis z Łotwą (3:3).

Droga na Euro 2020: Turcja zajęła drugie miejsce w grupie H eliminacji Euro 2020. O dwa punkty ustąpiła Francji, której dwukrotnie urwała punkty. Jej bilans to: 7 zwycięstw, 2 remisy, 1 porażka, bilans bramkowy: 18-3.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Senol Günes – po raz drugi zaufano mu w roli trener kadry narodowej. Za pierwszym razem prowadził reprezentację przez cztery lata od 2000 do 2004 roku. Wtedy też odniósł największy sukces piłkarskiej historii Turcji zdobywając brązowy medal mistrzostw świata. W kraju liczą, że uda mu się powtórzyć ten wyczyn.

Kluczowy zawodnik: Hakan Calhanoglu – kluczowy piłkarz powracającego do Ligi Mistrzów po siedmiu latach AC Milan. Fenomenalny egzekutor stałych fragmentów gry. Po udanym sezonie w ekipie Rossonerich w jego kontekście mówi się o kolejnej zmianie klubu, choć w jego przypadku może to nie oznaczać poprawy, bowiem wyraźnie obniżył loty po transferze z Bayeru Leverkusen. Na Euro 2020 może być jednak w wysokiej formie

Warto obserwować: Burak Yilmaz – mimo 36 lat na karku ma za sobą jeden z najlepszych sezonów w karierze. Za sprawą 16 bramek i pięciu asyst poprowadził Lille OSC do spektakularnego mistrzostwa Francji. Będzie to dla niego prawdopodobnie ostatni duży turniej, na którym będzie kapitanem Gwiazd Półksiężyca.

Włochy:

Opis: O odradzającej się sile Italii pod wodzą Roberto Manciniego najdobitniej przekonała się reprezentacja Polski w Lidze Narodów. Choć Włosi nie mogą poszczycić się wybitnymi indywidualnościami, ale selekcjoner odpowiednio skomponował drużynę łącząc doświadczenie i młodość. Historia pokazuje, że raz na trzy turnieje mistrzostw Europy Italia osiąga bardzo dobre wyniki, kończąc zmagania w strefie medalowej i choć ta prawidłowość powinna mieć zastosowanie dopiero za trzy lata, to już teraz Włosi mogą wiele namieszać, tym bardziej, że będzie to ich jubileuszowy – dziesiąty występ na Euro.

Droga na Euro 2020: Włosi w cuglach zwyciężyli grupę J eliminacji mistrzostw Europy, nie tracąc ani jednego punktu i wpuszczając tylko cztery gole. Ich bilans to: 10 zwycięstw, 0 remisów, 0 porażek, bilans bramkowy: 37-4.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Roberto Mancini – po sukcesach w piłce klubowej we Włoszech, Turcji, Anglii i Rosji podjął się trudnego zadania odbudowania reprezentacji Italii. Objął kadrę niedługo po fatalnych eliminacjach mistrzostw świata w 2018 roku, na których drużyna z Półwyspu Apenińskiego nawet nie wystąpiła. Z roku na rok widać jednak wyraźną poprawę gry Italii, co również jest zasługą Manciniego, który dopasowuje się do przechodzącej metamorfozę i odmłodzenie włoskiej piłki.

Kluczowy zawodnik: Marco Veratti – choć mierzy zaledwie 165 centymetrów, to jego wkład w grę Paris Saint-Germain i reprezentacji Włoch jest ogromny. Idealnie potrafi łączyć obronę z kreacją akcji ofensywnych. Wciąż jednak czeka na prawdziwy sukces, jakim byłoby zwycięstwo w Lidze Mistrzów czy mistrzostwach Europy.

Warto obserwować: Federico Chiesa – w Serie A błyszczał już w barwach Fiorentiny, a z tonu nie spuścił po transferze do Juventusu. Choć dla Starej Damy sezon 2020/21 nie był udany, to skrzydłowy był wyróżniającą się postacią i tak powinno pozostać na Euro 2020.

Walia:

Opis: Dla Walijczyków będzie do dopiero drugi udział w finałach mistrzostw Europy. Poprzedni przypadł na Euro 2016 i w ciągu tych pięciu lat reprezentacja ewoluowała. Dwukrotnie zmieniono selekcjonerów, najlepsi piłkarze stracili miejsca w swoich drużynach, a części, szczególnie starszych piłkarzy pokroju kapitana Ashleya Williamsa w kadrze już nie ma. Powtórzenie wyniku sprzed pięciu lat, czyli dotarcie do półfinału będzie dużym zaskoczeniem.

Droga na Euro 2020: Walia zajęła drugie miejsce w grupie E eliminacji mistrzostw Europy. Smoki uplasowały się za plecami Chorwacji, ale o awans musiały bić się do ostatniej kolejki. Ich bilans to: 4 zwycięstwa, 2 remisy, 2 porażki, bilans bramkowy: 10-6.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Robert Page – przejął kadrę pod koniec zeszłego roku w atmosferze skandalu po zwolnionym Ryanie Giggsie, którego wcześniej był asystentem. Samodzielna praca z reprezentacją jest jego największym osiągnięciem w dotychczasowej karierze i radzi sobie całkiem nieźle, bowiem w sześciu poprowadzonych przez niego meczach Smoki punktują ze średnią 2,17.

Kluczowy zawodnik: Aaron Ramsey – wielki klejnot akademii Arsenalu, który do dorosłej piłki wchodził pod okiem Arsene’a Wengera. Z powodu licznych kontuzji nie zrobił jednak kariery, jaką mu wróżono. Dwa lata temu w końcu zmienił otoczenie i przeniósł się do Turyny, lecz podobnie jak dla całego Juventusu, tak i dla pomocnika ostatni sezon nie była najlepszy.

Warto obserwować: Nathan Ampadu – od dwóch sezonów prezentuje europejski poziom, choć wciąż mógłby występować w kadrze do lat 21. Obrońca wcześniej w RB Leipzig, a ostatnio w Sheffield United odznaczał się przede wszystkim solidnością i nieustępliwością w defensywnych poczynaniach.

Szwajcaria:

Opis: Dla ofiar wojny na Bałkanach Szwajcaria stała się neutralną przystanią i pomimo że obecnie kadra Helwetów to tygiel kultur, to może poszczycić się bardzo dobrą generacją zawodników. Nie potrafią jednak przeskoczyć pewnego poziomu, którym od lat pozostaje 1/8 finału turniejów mistrzowskich. Na tym etapie Szwajcarzy kończyli swój udział w ostatnich dwóch mundialach i Euro 2016, kiedy to wyeliminowali ich Polacy.

Droga na Euro 2020: Szwajcarzy bez większych problemów zwyciężyli grupę D eliminacji mistrzostw Europy, po raz piąty kwalifikacując się na Euro. Ich bilans to: 5 zwycięstw, 2 remisy, 1 porażka, bilans bramkowy: 19-6.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Vladimir Petkovic – z reprezentacją pracujesz już blisko siedem lat i nie zanosi się na zmianę. Ze swoich zadań wywiązuje się be zarzutu, za każdym razem kwalifikując się na turnieje rangi mistrzowskiej. Liczy, że w końcu uda mu się przerwać klątwę 1/8 finału.

Kluczowy zawodnik: Xherdan Shaqiri – jego fenomenalny gol z przewrotki doprowadził do dogrywki 1/8 finału Euro 2020 z Polską. Mimo to Helweci przegrali z Biało-Czerwonymi po rzutach karnych. Obecnie skrzydłowy Liverpoolu nie odgrywa już tak dużej roli w klubie i kadrze, ale wciąż jest jednym z najgroźniejszych zawodników ekipy Vladimira Petkovicia.

Warto obserwować: Denis Zakaria – ma za sobą kolejny bardzo dobry sezon w barwach Borussii Mönchengladbach. W każdym oknie transferowym powraca jego temat przenosin do Bayernu Monachium. Być może po udanym Euro 2020 w końcu uda się dopiąć to przejście.

Euro 2020: grupa B

Tabela, terminarz i transmisja grupy B

Dania:

Opis: Od mistrzostw świata w 2018 roku Dania poniosła tylko trzy porażki, w tym dwie w meczach o stawkę. Nadzieje na dobry wynik na Euro 2020 rosną, tym bardziej po ostatnich meczach eliminacji mistrzostw świata, w których Czerwono-Biali roznieśli trzech rywali, łącznie strzelając 14 goli nie tracąc żadnego. Na uwagę zasługuje przede wszystkim świetna gra Duńczyków w defensywie, bowiem potrafili zachować czyste konto w starciach z takimi rywalami jak Anglia, Szwecja, Austria czy Islandia, a jak mówi stare piłkarskie powiedzenie: atakiem wygrywa się mecze, a obroną zdobywa trofea.

Droga na Euro 2020: Duńczycy awansowali na Euro jako druga drużyna grupy D eliminacji mistrzostw Europy. Uplasowali się tuż za Szwajcarami, lecz w przeciwieństwie do Helwetów nie przegrali żadnego spotkania. Ich bilans to: 4 zwycięstwa, 4 remisy, 0 porażek, bilans bramkowy: 23-6.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Kasper Hjulmand – niespodziewanie przejął reprezentację pod koniec zeszłego roku po Norwegu – Age Heraide, który pracował z kadrą od 2016 roku. 49-latek w swojej karierze pracował w Lyngby, Nordsjaelland i FSV Mainz. Dla kibców szczególnie optymistyczna jest wieść o prowadzeniu niemieckiego klubu, bowiem ostatnio byli trenerzy tego ekipy z Moguncji często docierają do finałów Ligi Mistrzów.

Kluczowy zawodnik: Kasper Schmeichel – od lat ostoja duńskiej bramki. Wciąż musi się jednak mierzyć z porównaniami do swojego ojca Petera, który nie dość, że podobnie jak Kasper błyszczał w Premier League, to z kadrą sięgnął spektakularnie po mistrzostwo Europy w 1992 roku. Syn chciałby dorównać ojcu.

Warto obserwować: Pierre-Emil Höjbjerg – pierwsze kroki w dorosłym futbolu stawiał w Bayernie Monachium, ale tam nigdy się nie przebił. Stopniowo budował sobie pozycję w mniejszych klubach, aż w końcu doceniono go w Tottenhamie, gdzie od tego sezonu jest ważną. Nawet na minutę nie opuścił ligowego spotkania.

Finlandia:

Opis: Absolutny debiutant w mistrzostwach Europy i jedna z najsłabszych drużyn podczas turnieju. W kadrze na Euro 2020 posiada tylko trzech piłkarzy, występujących na co dzień w drużynach z pięciu najsilniejszych lig Europy, czyli tylko o jednego więcej niż z ekstraklasy. Do fińskiej reprezentacji z polskich boisk dostali się dwaj przedstawiciele beniaminków: Albin Granlund ze Stali Mielec i Robert Ivanov z Warty Poznań.

Droga na Euro 2020: Bezkompromisowi Finowie zajęli drugie miejsce w grupie J, kwalifikując się do mistrzostw Europy. Za swoimi plecami zostawili Greków czy Bośniaków. Ustąpili tylko Włochom. Ich bilans to: 6 zwycięstw, 0 remisów, 4 porażki, bilans bramkowy: 16-10.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Markku Kanerva – z reprezentacjami narodowymi pracuje nieprzerwanie od 2004 roku, natomiast samodzielnym selekcjonerem jest od pięciu lat. Jego doświadczenie zaowocowało największym w historii kraju sukcesem, czyli awansem na pierwszy turniej rangi mistrzowskiej.

Kluczowy zawodnik: Teemu Pukki – brakuje mu już tylko dwóch bramek, by stać się najlepszym strzelcem w historii reprezentacji Finlandii, którym pozostaje Jari Litmanen. Przerósł jednak legendę prowadząc Suomi do historycznego awansu na turniej mistrzowski. Również w piłce klubowej mu się powodzi, bowiem z 26 bramkami był liderem Norwich, które awansowało do Premier League.

Warto obserwować: Joel Pohjanpalo – podobnie jak Pukki jest odpowiedzialny za strzelanie goli. Robi to jednak znacznie rzadziej niż jego starszy kolega. Niemniej jednak gdy trafia do siatki rywali, nie zatrzymuje się na jednej bramce. W Bundeslidze skompletował już trzy hat-tricki i dwa dublety.

Belgia:

Opis: Obok Francji i Anglii to największy faworyt do zwycięstwa w mistrzostwach Europy. Mimo zmieniającej się reprezentacji utalentowanych piłkarzy w Belgii wciąż nie brakuje, a zdobyty brązowy medal podczas mundialu w 2018 roku dał powody do zadowolenia i nadzieje, że podczas Euro 2020 wynik będzie jeszcze lepszy.

Droga na Euro 2020: Bez straty punktów Belgowie zwyciężyli w grupie I eliminacji mistrzostw Europy. Wpuścili tylko trzy gole, strzelając 40, co w obu przypadkach jest najlepszym wynikiem kwalifikacji. Ich bilans to: 10 zwycięstw, 0 remisów, 0 porażek, bilans bramkowy: 40-3.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Roberto Martinez – po wojażach w lidze angielskiej najpierw jako piłkarzem, potem jak menadżer trafił do reprezentacji Belgii w 2016 roku. Radzi sobie w niej coraz lepiej i notuje stały progres, ale wciąż czeka na duży sukces, jakim byłoby zwycięstwo w mistrzostwach Europy.

Kluczowy zawodnik: Kevin de Bruyne – mówiąc językiem potocznym „człowiek orkiestra”. Jest dyrygentem gry Manchesteru City i reprezentacji Belgii. Potrafi znajdować rozwiązania, których nikt nie widzi. Swoją inteligencją błyszczy również poza boiskiem, bowiem jako jeden z nielicznych piłkarzy zrezygnował z usług agentów i samodzielnie, przy pomocy firmy analitycznej, przedłużył umowę z mistrzem Anglii, dzięki której zagwarantował sobie sporą podwyżkę.

Warto obserwować: Romelu Lukaku – ponad dwa lata temu zadeklarował, że Euro 2020 będzie jego ostatnim turniejem w reprezentacji Belgii. Być może snajper zmieni zdanie, bowiem znajduje się w wybitnej formie. Wraz z Interem Mediolan przerwał hegemonię Juventusu Serie A, zdobywając mistrzostwo Włoch.

Rosja:

Opis: Opierająca się głównie na zawodnikach z rodzimej ligi reprezentacja Sbornej ponownie może być jedną z drużyn, która może namieszać w turnieju. Podobnie przecież było podczas mundialu w Rosji, z którego odpadli dopiero w ćwierćfinale po rzutach karnych z późniejszym srebrnym medalistą – Chorwacją.

Droga na Euro 2020: Rosjanie zajęli drugie miejsce w grupie I eliminacji mistrzostw Europy, ustępując jedynie Belgom. Ich bilans to: 8 zwycięstw, 0 remisów, 2 porażki, bilans bramkowy: 33-8.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Stanisław Czerczesow – były szkoleniowiec Legii Warszawa prowadzi reprezentacji Rosji podobnie jak mistrzów Polski – twardą rękę. Na razie przynosi to efekty, bowiem z powodzeniem zaprezentował się przed własną publicznością podczas mundialu i bez problemów wywalczył awans na Euro 2020.

Kluczowy zawodnik: Artiom Dziuba – w ostatnim czasie było o nim głośno nie ze względu na sportowe dokonania, a za sprawą seks-afery. Niemniej jednak od lat jest mocnym punktem reprezentacji Sbornej. Brakuje mu już tylko jednego trafienia, by wyrównać wynik Aleksandra Kierżakowa stać się najlepszym strzelcem w historii kadry.

Warto obserwować: Aleksandr Gołowin – po udanym mundialu w Rosji w 2018 roku wyjechał z kraju, przenosząc się do AS Monaco. Choć początkowo zmiana nie wyszła mu na dobre, to w ostatnim czasie poczynił wyraźny postęp i był wyróżniającą się postacią ekipy Niko Kovača.

Euro 2020: grupa C

Tabela, terminarz i transmisja meczów grupy C

Holandia:

Opis: Po tym jak Oranje zabrakło na mistrzostwach Europy we Francji w 2016 roku i dwa lata później w Rosji na mundialu, reprezentacja Holandii w końcu powraca na należyte miejsce. Choć wciąż poziomem kadra odstaje od tej sprzed dekady, to o rosnącej sile przekonali się m.in. Polacy czy Niemcy. Oranje wciąż jednak przeplatają dobre spotkania słabszymi, dlatego o powtórzeniu sukcesu z 1988 roku, gdy zostali mistrzami Europy, raczej nie mogą myśleć.

Droga na Euro 2020: Holendrzy zajęli drugie miejsce w grupie C eliminacji mistrzostw Europy. Uplasowali się jedynie za plecami Niemców. Ich bilans to: 6 zwycięstw, 1 remis, 1 porażka, bilans bramkowy: 24-7.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Frank de Boer – rotacja na ławce trenerskiej reprezentacji Holandii trwała bardzo długo. Od czasu ostatniego występu Oranje na Euro nastąpiło aż osiem zmian. W kraju Frank de Boer nie jest uważany za szkoleniowca, któremu uda się osiągnąc z kadrą wynik ponad stan, ale futbol widział już znacznie większe niespodzianki.

Kluczowy zawodnik: Frenkie de Jong – obok Lionela Messiego najlepszy piłkarz mijającego sezonu w FC Barcelona. Pomocnik był wielokrotnie obarczany licznymi zadaniami defensywnymi, co nie przeszkadzało mu w podłączania się do akcji ofensywnych. W reprezentacji będzie musiał udźwignąć rolę lidera.

Warto obserwować: Matthijs de Ligt – kolega de Jonga z Ajaxu Amsterdam, który wybrał jednak występy dla Juventusu. Choć jak cała ekipa Starej Damy nie może uznać sezonu do udanych, to wciąż rozwija się jako obrońca szlifując taktykę włoskiego catenaccio. Mimo 85 mln euro, jakie turyńczycy wydali na niego, nie zwariował i wciąż kieruje się na boisku, jak i w życiu żelaznymi zasadami, które nie mają nic wspólnego ze sztucznością czy robieniem czegoś na pokaz.

Ukraina:

Opis: Pomimo nadal trwającej wojny na Ukrainie, w wyniku którego zniszczony został m.in. stadion Szachtaru Donieck, fundamenty kadry mocno się trzymają. To na nich Andrij Szewczenko stara się budować podwaliny sukcesy naszych wschodnich sąsiadów, co udaje się ze zmiennym skutkiem. Z jednej strony Ukraińcy potrafili ograć Portugalię czy Hiszpanię, z drugiej zremisowali z Finlandią czy Kazachstanie i zebrali tęgie lanie od Francji (7:1).

Droga na Euro 2020: Ukraina została zwycięzcą grupy B eliminacji mistrzostw Europy. Przez kwalifikacje przebrnęła bez porażki. Jej bilans to: 6 zwycięstw, 2 remisy, 0 porażek, bilans bramkowy: 17-4.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Andrij Szewczenko – były fenomenalny napastnik m.in. AC Milan zamienił strój sportowy na trenerski garnitur i radzi sobie coraz lepiej. Wywalczył z kadrą trzeci z rzędu awans na Euro i coraz mocniej utożsamia się z drużyną. Obiecał nawet, że podczas kolejnych konferencji prasowych będzie starał się mówić po ukraińsku, a nie jak do tej pory po rosyjsku.

Kluczowy zawodnik: Rusłan Malinowski – mimo ogromnego talentu piłkarsko dojrzewał nieco obok dwóch tuzów ukraińskiej piłki – Szachtara Donieck i Dynama Kijów. W żadnym z tych klubów nie otrzymał należytej szansy. Dopiero po wyjeździe za granicę pokazał na co go stać. Ze względu na warunki fizyczne i doskonałą lewą nogę porównywany jest do Leo Messiego. Z Atalantą Bergamo przekracza kolejne granice, ponownie awansując do Ligi Mistrzów.

Warto obserwować: Ołeksandr Zinczenko – już podczas poprzedniego Euro był wyróżniającą się postacią reprezentacji Ukrainy. Teraz jest już dużo bardziej doświadczony, a powołanie otrzymywał jako świeżo upieczony mistrz Anglii i finalista Ligi Mistrzów.

Austria:

Opis: W swojej kadrze Austriacy posiadają wielu zawodników, którzy odgrywają kluczowe role w klubach Bundesligi. Nie przekłada się to jednak na sukcesy. Podopieczni Franco Fody mieli swoje problemy w eliminacjach mistrzostw Europy w grupie z Polakami, a turniejach rangi mistrzowskiej nie odnieśli zwycięstwa od 1998 roku.

Droga na Euro 2020: Austria zajęła drugie miejsce w grupie G eliminacji mistrzostw Europy. Das Team nie potrafił m.in. ograć Polski czy poniósł porażkę z Łotwą. Jej bilans to: 6 zwycięstw, 1 remis, 3 porażki, bilans bramkowy: 19-9.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Franco Foda – w 2017 roku zasiadł na stołku, które przez poprzednie sześć lat wygrzewał Marcel Koller. Mimo że średnio zdobywa ponad dwa punkty na mecz jego posada nie jest aż tak stabilna jak mogłoby się wydawać, ale udany występ na Euro mógłby to poprawić.

Kluczowy zawodnik: David Alaba – po Euro 2020 ostatecznie odejdzie z Bayernu Monachium, w którym spędził 13 lat. Trafi prawdopodobnie do Realu Madryt, gdzie będzie jednym z najlepiej zarabiających piłkarzy. Wcześniej zamierza jednak osiągnąć sukces z kadrą, z którą mu nie po drodze.

Warto obserwować: Saša Kalajdžić – w dobie strzelonych przez Roberta Lewandowski 41 goli wynik – 16 trafień w Bundeslidze – nie wygląda już tak okazale, ale biorąc pod uwagę, że dokonał tego 23-letni napastnik beniaminka – VfB Stuttgart robi wrażenie. Mający serbskie korzenie zawodnik otrzymał szansę od Franco Fody i szybko z niej skorzystał, zdobywając trzy bramki w czterech występach, zapewniając sobie bilet na Euro 2020. Stać go jednak na jeszcze więcej.

Macedonia Północna:

Opis: Absolutny debiutant, który na Euro 2020 dostał się dzięki reformie eliminacji zdobywanych poprzez baraże w dywizjach. Na triumf Macedonii Północnej w mistrzostwach Europy jest największy kurs spośród wszystkich drużyn i wynosi 1000. Ciężko ocenić, czego można się spodziewać po tej reprezentacji, ale nie można jej lekceważyć, o czym przekonali się Niemcy w eliminacjach mistrzostw świata, przegrywając 1:2.

Droga na Euro 2020: Macedonia Północna zajęła trzecie miejsce w grupie G eliminacji mistrzostw Europy. Uplasowała się za Polską i Austrią. Jej bilans to: 4 zwycięstwa, 2 remisy, 4 porażki, bilans bramkowy: 12-13. Do Euro 2020 awansowała dzięki zwycięstwie w barażach dywizji D. W półfinale wyeliminowała Kosowo (2:1), natomiast w finale Gruzję (1:0).

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Igor Angełowski – w kraju został okrzyknięty zbawcą i momentalnie stał się wręcz ikoniczną postacią. Niemal przez całą karierę piłkarską, jak trenerską związany z Macedonią Północną. Z Rabotnicki Skopje zdobył nawet mistrzostwo tego kraju.

Kluczowy zawodnik: Goran Pandew – losy napastnika Genoi są o tyle przewrotne, co piękne. Przez wiele lat był najlepszym piłkarzem w kraju, wyraźnie odstającym poziomem od reszty zawodników. Na dwa lata jednak zawiesił swoją grę w reprezentacji, a powrócił do niej dopiero po uregulowaniu kwestii finansowych. Od razu otrzymał opaskę kapitańską, strzelił decydującego gola w meczu o awans na Euro z Gruzją, a niedawno zdobył bramkę w zwycięskim spotkaniu z Niemcami.

Warto obserwować: Eljif Elmas – największy talent macedońskiej piłki. Na co dzień może przyglądać się poczynaniom Piotra Zielińskiego, którego ścieżką rozwoju chciałby podążać. Tak jak Pandew dołożył strzelecką cegiełkę w historycznym triumfie nad Niemcami.

Euro 2020: grupa D

Tabela, terminarz i transmisja grupy D

Anglia:

Opis: Choć nie mówi się o tym, że obecna kadra jest równie utalentowana, co złota generacja Synów Albionu z Ferdinandem, Lampardem, czy Gerrardem w składzie, to Gareth Southgate ma bardzo duży komfort wyboru. Tak duży, że Anglicy są jednymi z trzech faworytów do zwycięstwa Euro 2020. Największym problemem może być jednak niedoświadczony skład, bowiem średnia liczba występów zawodników znajdujących się w szerokiej kadrze to zaledwie 17 spotkań. Niemniej jednak i z bardziej doświadczonymi graczami Synowie Albionu nie sięgali po trofea.

Droga na Euro 2020: Anglicy bez większych problemów zwyciężyli grupę A eliminacji mistrzostw Europy. Nie uniknęli jednak przegranej. Ich bilans to: 7 zwycięstwa, 0 remisów, 1 porażka, bilans bramkowy: 37-6.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Gareth Southgate – jako piłkarz był wyszydzany przez angielskich kibiców za przestrzelony rzut karny w półfinale Euro 1996 z Niemcami. Wizerunkowo nie pomógł mu nawet występ w reklamie Pizza Hut. Prawdziwym lekiem na poprawę opinii o nim okazało się zbawienie kadry, która mimo wielu utalentowanych piłkarzy nie osiągała sukcesów. Dziś bez krztyny szyderstwa jest stawiana w gronie faworytów.

Kluczowy zawodnik: Harry Kane – główny faworyt do zdobycia korony króla strzelców Euro 2020. Został zarówno najlepszym strzelcem, jak i asystentem minionego sezonu Premier League. Tottenham Hotspur stał się dla niego za mały i zamierza latem opuścić zespół Kogutów. Od jego występu w mistrzostwach Europy może zależeć, gdzie trafi.

Warto obserwować: Jadon Sancho – kolejny z piłkarzy, który latem może zmienić klub. O jego powrocie na Wyspy Brytyjskie z Dortmundu mówi się już o ponad roku. To odbiło się nieco na formie skrzydłowego, ale tylko w pierwszej rundzie. W tym roku ponownie znajduje się w wysokiej formie i będzie jednym z motorów napędowych Synów Albionu.

Chorwacja:

Opis: Gdy wicemistrzowie świata przyjeżdżają na Euro, można się spodziewać, że będą znajdować się w gronie głównych faworytów do triumfu. Problem Hrvatski jest jednak taki, że drużyna po tym sukcesie zdecydowanie różni się od obecnej. Brakuje w niej choćby Mario Mandžukicia, Vedrana Ćorlukę czy Ivana Rakiticia, którzy stanowili filar tamtej ekipy. Wobec tego oczekiwania i szanse w stosunku do Chorwacji są mniejsze.

Droga na Euro 2020: Chorwacja zwyciężyła wyrównaną grupę E eliminacji mistrzostw Europy. Do ostatniej kolejki nie mogła być jednak pewna awansu. Jej bilans to: 5 zwycięstw, 2 remisy, 1 porażka, bilans bramkowy: 17-7.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Zlatko Dalić – autor największego triumfu w historii reprezentacji Chorwacji. Jego sukces jest o tyle zaskakujący, że po okresie pracy Slavena Bilicia selekcjonerzy zmieniali się raz po raz, a wcześniej Dalić nie prowadził żadnej znaczącej drużyny. Wystarczy choćby przywołać takie ekipy jak arabskie Al-Faisaly Harmah, Al Hilal Raid czy Al-Ain z ZEA.

Kluczowy zawodnik: Luka Modrić – najlepszy piłkarz mundialu w Rosji i całego 2018 roku. Pomocnik znajdował się wtedy w życiowej formie, po której nastąpił wyraźny spadek formy. Mówiło się nawet o jego rozstaniu z Realem Madryt, lecz ostatnio powrócił do dobrej dyspozycji, przedłużył umowę z Królewskimi i ponownie ma nadzieje na dobry start z kadrą narodową.

Warto obserwować: Josip Brekalo – jeden z najbardziej przebojowych i nieobliczalnych skrzydłowych w Bundeslidze. Prywatnie kolega Bartosza Białka, którego kontuzji z końcówki sezonu nie mógł odżałować. Przyczynił się do dziesięciu ligowych goli strzelonych przez Wilki, z podobnym nastawieniem pojechał na Euro 2020.

Szkocja:

Opis: Na trzeci występ w mistrzostwach Europy Szkoci czekali ćwierć wieku, a i tak nie dostaliby się na Euro 2020, gdyby nie reforma eliminacji poprzez utworzenie baraży w poszczególnych dywizjach. Jednak nie tylko to, ale również historia pokazują, że nie należy oczekiwać po drużynie, by wyszła z grupy, nawet jeśli mecze w Glasgow będą ich niebywałym atutem.

Droga na Euro 2020: Szkocja zajęła trzecie miejsce w grupie I eliminacji mistrzostw Europy. Uplasowała się za Belgią i Rosją. Jej bilans to: 5 zwycięstw, 0 remisów, 5 porażek, bilans bramkowy: 16-19. Do Euro 2020 awansowała dzięki zwycięstwie w barażach dywizji C. W półfinale wyeliminowała Izrael (1:0), natomiast w finale Serbię po rzutach karnych.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Steve Clarke – był asystentem takich szkoleniowców jak Ruud Gullit, sir Bobby Robson, Jose Mourinho, Luis Felipe Scolari, Gianfranco Zola, sir Kenny Dalglish, Roy Hodgson czy Rafa Benitez. Na własny rachunek pracuje od 2012 roku, natomiast do kadry trafił siedem lat później. Osiągnął największy sukces ze szkocką reprezentacją w XXI wieku.

Kluczowy zawodnik: Andy Robertson – jeden z najlepszych lewych obrońców na świecie, ale przede wszystkim kapitan walecznej drużyny Szkotów. W ostatnim sezonie, podobnie jak cały Liverpool, nieco obniżył loty, co nie zmienia jednak faktu, że w reprezentacji stale jest pewnym punktem.

Warto obserwować: Scott McTominay – wychowanek Manchester United wciąż przeplata dobre mecze słabszymi, za co został skrytykowany m.in. przez legendę Czerwonych Diabłów – Roya Keane’a, lecz należy mu oddać, że pewni coraz ważniejszą funkcję w zespole. W meczu Puchar Anglii założył nawet opaskę kapitańską.

Czechy:

Opis: Nasi południowi sąsiedzi są w stanie sprawić niespodziankę, bowiem w ostatnim czasie ograli Anglików czy Szkotów, ale równie dobrze mogą nie wyjść z grupy. Tak jak w przypadku Polski, tak i również w sytuacji Czechów najważniejszy może okazać się pierwszy mecz ze Szkocją, który w dużym stopniu zdeterminuje ich dalsze losy w Euro 2020.

Droga na Euro 2020: Czesi zajęli drugiej miejsce w grupie A eliminacji mistrzostw Europy. Ustąpili jedyni Anglikom, choć potrafili ograć ich w jednym meczu. Ich bilans to: 5 zwycięstw, 0 remisów, 3 porażki, bilans bramkowy: 13-11.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Jaroslav Šilhavy – uznany na krajowym podwórku. Z sukcesami prowadził takie kluby jak Slavia Praga, Slovan Liberec czy FK Jablonec. Po zdobyciu mistrzostwa Czech przejął reprezentację, z którą od razu wywalczył awans na turniej mistrzowski.

Kluczowy zawodnik: Tomaš Souček – klubowy kolega Łukasza Fabiańskiego i Vladimira Coufala z West Hamu United. Jako środkowy pomocnik w poprzednim sezonie zdobył dziesięć bramek, będąc najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu Młotów. Nad rywalami góruje przede wszystkim warunkami fizycznymi. Mierzy przeszło 190 centymetrów.

Warto obserwować: Tomas Pekhart – droga napastnika Legii Warszawa do kadry narodowej była długa i pokręcona. Gdy w końcu zapracował dobrą grą na powołanie jego występ blokowały inne przypadki jak kontuzje czy niejednoznaczne wyniki testów na obecność koronawirusa.

Euro 2020: grupa E

Tabela, terminarz i transmisja grupy E

Hiszpania:

Opis: Jako jedyni w historii zdołali obronić mistrzostwo Europy. Jednak obecna kadra i jej ambicje w znacznym stopniu odbiegają od drużyny z lat 2008-12. Najdobitniejszym przykładem na to jest fakt, że na Euro 2020 nie wystąpi żaden hiszpański piłkarz Realu Madryt, a reprezentantów FC Barcelona jest tylko trzech. Dekadę temu gracze tych drużyn stanowili zdecydowaną większość.

Droga na Euro 2020: Hiszpania zajęła pierwsze miejsce w grupie F mistrzostw Europy. Nie przegrali żadnego meczu, ale dwukrotnie stracili punkty z drużynami ze Skandynawii, w tym ze Szwecją, z którą zmierzą się w pierwszym meczu fazy grupowej. Jej bilans to: 8 zwycięstw, 2 remisy, 0 porażek, bilans bramkowy: 31-5.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Luis Enrique – objął kadrę rok po rozstaniu się z Barceloną. Reprezentację poprowadził tylko w sześciu meczach i podał się do dymisji, by spędzić ze zmagającą się z rakiem kości córką jej ostatnie dni życia. Do drużyny narodowej powrócił po ponad pół roku od razu odstawiając na boczny tor świetnie zastępującego go Roberta Moreno. Enrique postanowił nie dzielić się władzą i wbrew tradycji, historii buduje drużynę na własną modłę.

Kluczowy zawodnik: Sergio Busquets – jedyny piłkarz z obecnej kadry, który na własnej skórze doświadczył triumfu Hiszpanów w mistrzostwach świata przeszło dekadę temu. Od lat filar środka pola FC Barcelona, choć w ostatnim czasie w jego grze uwidoczniły się liczne mankamenty. Najstarszy i zdecydowanie najbardziej doświadczony zawodników reprezentacji Hiszpanii, który doświadczył zarówno spektakularnych sukcesów na złota mistrzostw świata i Europy, a także doznał bolesnych porażek.

Warto obserwować: Pedri – niebywale utalentowany 18-latek, którego Lionel Messi traktuje na boisku jak partnera równego sobie. Doskonale czuje grę i ma odpowiedni zmysł do kreacji ataków. W końcówce sezonu nieco obniżył loty, dlatego trener Ronald Koeman dał mu wolne, by odpoczął na Euro. Być może to wystarczy, by znowu błyszczał.

Szwecja:

Opis: Choć bez największej gwiazdy – Zlatana Ibrahimovicia – to i tak Szwedzi pozostają groźną drużyną. Dla wielu zawodników będzie to ostatni duży turniej, bowiem reprezentacja Trzech Korona jest najstarszą, która jedzie na Euro 2020. W swoich szeregach Janne Andersson ma aż 13 30-latka. Pytanie czy siła doświadczenia będzie decydująca w kontekście wyjścia z grupy, o które w ME Szwedzi starają się do 2004 roku.

Droga na Euro 2020: Szwedzi zajęli drugie miejsce w grupie F eliminacji mistrzostw Europy. Wyprzedzili ich jedynie Hiszpanie, którym zdołali urwać punkty. Ich bilans to: 6 zwycięstw, 3 remisy, 1 porażka, bilans bramkowy: 23-9.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Janne Andersson – całą trenerską karierę, która rozpoczęła się na początku lat 90. XX wieku związany ze Szwecją. Od 2016 roku związany z kadrą Trzech Koron. Ma stuprocentową skuteczność w awansach na duże turnieje.

Kluczowy zawodnik: Emil Forsberg – istotny piłkarz RB Leipzig w układance Juliana Nagelsmanna. Do klubu z Saksonii trafił po jego awansie do 2. Bundesligi i wciąż w nim występuje. W dzieciństwie jego idolem był Holender – Ryan Babel, z którym mu się zmierzyć w październiku 2017 roku. Górą byli Oranje, zwyciężając 2:0 nad Szwecją, a jedną z asyst zanotował Babel.

Warto obserwować: Dejan Kulusevski – mający macedońskie korzenie napastnik to największy szwedki talent od czasów Zlatana Ibrahimovicia. Piłkarsko dojrzewał we Włoszech, najpierw w Atalancie później Parmie. Nie mając jeszcze 20 lat Juventus wydał za niego 35 mln euro, teraz stanowi o sile Starej Damy.

Polska:

Opis: Nadzieje na powtórzenie sukcesu sprzed pięciu lat, czyli dotarcie do ćwierćfinału Euro nie są duże. Kadrą w ostatnim czasie targały różne problemy, a reprezentacja nie poczyniła progresu od ostatnich mistrzostw Europy. Największy obrazem klęski naszej drużyny narodowej był mundial w Rosji w 2018 roku i zmiana na ławce trenerskiej, która nastąpiła po mistrzostwach. Pod wodzą Jerzego Brzęczka Biało-Czerwoni, z wieloma zawodnikami ze światowej czołówki, nie była w stanie nawiązać równej rywalizacji z odradzającymi się potęgami jak Włochy czy Holandia. Właśnie dlatego prezes PZPN Zbigniew Boniek postanowił w tym roku zmienić selekcjonera, którym został Paulo Sousa.

Choć Portugalczyk pracuje zaledwie kilka miesięcy, to po trzech meczach eliminacji mistrzostw świata (zdobyliśmy cztery punkty) nie wzbudził u kibiców należytego zaufania. Kluczowy dla losów Biało-Czerwonych będzie pierwszy meczu Euro 2020, w którym zmierzymy się ze Słowacją. Jeśli w tym spotkaniu Polacy stracą punkty, kolejne potyczki mogą okazać się bezwartościowe.

Droga na Euro 2020: Polska zajęła pierwsze miejsce w grupie G eliminacji mistrzostw Europy. Biało-Czerwoni ponieśli tylko jedną porażkę, jednak naszym pogromcą nie był Austria – również awansowała na Euro 2020, a Słowenia, która na turnieju nie wystąpi. Bilans Polski to: 8 zwycięstw, 1 remis, 1 porażka, bilans bramkowy: 18-5.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Paulo Sousa – reprezentację przejął w tym roku po rozstającym się w złej sławie z kadrą Jerzym Brzęczku. W przeszłości prowadził uznane kluby jak Girondis Bordeaux czy AC Fiorentina, a jako piłkarz sięgał po najwyższe trofea, m.in. Ligę Mistrzów z Borussią Dortmund w 1997 roku. W pracy kieruje się żelaznymi zasadami, które spisano w formie dekalogu, mimo to już po kilku miesiącach w roli selekcjonera reprezentacji Polski na światło dzienne wyszły niepokojące informacje, m.in. dotyczące braku odpowiedniej komunikacji z niektórymi zawodnikami jak Tomasz Kędziora, którego pominął podczas marcowego zgrupowania. Ma jednak plan, by pozostawić po sobie dobre wrażenie, dużo lepsze aniżeli w poprzednich klubach, gdzie przylepioną mu łatkę agresora w stosunku do dziennikarzy czy osoby czerpiącej korzyści finansowe na zawodnikach.

Kluczowy zawodnik: Robert Lewandowski – ma za sobą kolejny fantastyczny sezon, w którym pobił blisko 50-letni rekord strzelecki Gerda Müllera w Bundeslidze, zdobywając 41 bramek. W zeszłym roku sięgnął po wszystkie możliwe klubowe trofea, stając się najlepszym piłkarzem na świecie. W reprezentacji również przekracza kolejne granice, będąc obecnie zawodnikiem z największą liczbą rozegranych spotkań i strzelonych goli. Mimo że zbliża się do 33. urodzin wciąż wyznacza sobie kolejne cele, stale się rozwija jako piłkarz, lider i człowiek. Turnieje mistrzowskie często nie idą po jego myśli – strzelił tylko dwa gole na wszystkich finał Euro i mundialu. Chce to zmienić już w tym roku.

Warto obserwować: Piotr Zieliński – dzięki zmianie pozycji na „dziesiątkę” ma za sobą najlepszy sezon w karierze. W koszykarskiej nomenklaturze pomocnik SSC Napoli zaliczył double-double, czyli zdobył co najmniej 10 bramek i miał równie dużo asyst (10 goli i 13 asyst). Jest osobą, bez której pod Wezuwiuszem nie wyobrażają sobie przyszłości, dlatego przedłużono z nim umowę do 2024 roku. Zawarto w niej klauzulę odstępnego w wysokości stu mln euro, czym klub z Neapolu starał się zabezpieczyć przed możliwym transferem 27-latka do innego zespołu. W przeszłości spore zainteresowanie nim wykazywał m.in. Liverpool. W kadrze wciąż czeka na wielki turniej. Być może będzie to Euro 2020.

Słowacja:

Opis: Nasi południowi sąsiedzi na Euro 2020 dostali się tylnymi drzwiami, za sprawą zwycięstwa w barażach dywizji B. Trzeba im jednak oddać, że w mistrzostwach Europy wystąpią drugi raz z rzędu. By nie dać plamy w turnieju największe gwiazdy postanowiły się odpowiednio przygotować do turnieju, dlatego w ostatnim sezonie wiązały się z drużynami, często słabszymi, tak by zapewnić sobie regularną grę. Na Euro 2020 chcą sprawić niespodziankę, czego przede wszystkim powinni obawiać się Polacy.

Droga na Euro 2020: Słowacy zajęli trzecie miejsce w grupie E eliminacji mistrzostw Europy. Uplasowali się za plecami Chorwacji i Walii. Ich bilans to: 4 zwycięstwa, 1 remis, 3 porażki, bilans bramkowy: 13-11. Do Euro 2020 dostali się po barażach dywizji B. W półfinale wyeliminowali Irlandię (1:0), natomiast w finale uporali się po dogrywce z Irlandią Północną (2:1).

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Stefan Tarković – z kadrą związany w różnych rolach od 2013 roku. Reprezentację przejął po byłym szkoleniowcu Zagłębia Lubin Pavle Hapalu, z którym Słowacy przebrnęli półfinał baraży. Jemu udało się utrzymać formę zespołu i wywalczyć awans.

Kluczowy zawodnik: Marek Hamšik – jest niemal żywą legendą reprezentacji. Świadczą o tym choćby słowa najmłodszego w kadrze Tomaša Suslova: – „Powiedziałem mojemu tacie, że pewnego dnia zagram z Hamšikiem”. Pomocnik, by na Euro 2020 wystąpić zrezygnował z dużych pieniędzy w Chinach i przeniósł się do szwedzkiego IFK Göteborg. Jak wiemy, nie każdego piłkarza było stać na taki ruch w zimowym oknie transferowym.

Warto obserwować: Ondrej Duda – przez kibiców w Polsce pamiętany jest głównie przez pryzmat występów w Legii Warszawa, ale na Zachodzie radzi sobie równie dobrze. W końcówce sezonu złapał wysoką formę, dzięki której uchronił 1. FC Köln przed bezpośrednim spadkiem. Jednak z powodu występów w barażach na Euro 2020 może być przemęczony.

Euro 2020: grupa F

Tabela, terminarz i transmisja grupy F

Węgry:

Opis: Podobnie jak Słowacja, Macedonia Północna i Szkocja Węgrzy są szczęśliwymi przegranymi. Jednak o szczęściu w losowaniu grup Euro 2020 nie mogą powiedzieć. Trafili na zdecydowanie najtrudniejszych rywali w całej stawce i awans do fazy pucharowej w ich przypadku można traktować jak formę cudu. Niemniej jednak nawet Polacy przekonali się, że Madziarzy potrafią zaskoczyć i być może komuś utrą nosa i pokrzyżują plany na duży sukces w turnieju.

Droga na Euro 2020: Węgrzy zajęli czwarte miejsce w grupie E eliminacji mistrzostw Europy. Uplasowali się za plecami Chorwacji, Walii i Słowacji. Ich bilans to: 4 zwycięstwa, 0 remisów, 4 porażki, bilans bramkowy: 8-11. Do Euro 2020 dostali się po barażach dywizji A. W półfinale wyeliminowali Bułgarię (3:1), natomiast w finale uporali się z Islandią (2:1).

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Marco Rossi – od 2012 roku związany z Węgrami, początkowo jako trener Honvedu, a później słowackiej, ale dotowanej przez węgierskie fundusze, DAC Dunajskiej Stredy. Trzy lata temu objął reprezentację i notuje stopniowy progres. Awans na Euro 2020 i do dywizji B Ligi Narodów są jednymi z nich.

Kluczowy zawodnik: Peter Gulasci – czołowy bramkarz Bundesligi, o którego walczyła niedawno Borussia Dortmund. Zdecydował się jednak pozostać w RB Leipzig. W kraju nie jest aż tak mocno doceniany ze względu na swoje poglądy. Zdecydował się popierać ideologię LGBT, która na Węgrzech przyjmowana jest dość krytycznie.

Warto obserwować: Dominik Szoboszlai – największy talent węgierskiej piłki, który piłkarsko dojrzewał w Austrii. Na początku tego roku przeszedł za 20 mln euro z Salzburga do Lipska, ale zadebiutować nie zdołał. Jeszcze przed startem rundy okazało się, że jego uraz mięśnia przywodziciela jest znacznie poważniejszy niż się spodziewano. Niemniej jednak na Euro 2020 pojechał i może okazać się objawieniem turnieju.

Portugalia:

Opis: W zespole obrońców tytułu są zarówno gracze doświadczeni jak Pepe, Moutinho, Ronaldo, jak i młodzi żądni sukcesów pokroju Felixa. Pięć lat temu taka mieszanka przyniosła sukces, choć Portugalczycy zwyciężyli wtedy tylko jeden mecz w całym turnieju. Wtedy sprzyjało im szczęście, teraz również będą go potrzebowali, bowiem trafili do grupy śmierci i inne niż pierwsze miejsce może przynieść znacznie trudniejszą drogę w dalszej fazie turnieju.

Droga na Euro 2020: Portugalczycy zajęli drugie miejsce w grupie B eliminacji mistrzostw Europy. Mistrzowie Europy wielokrotnie zawodzili, dlatego uplasowali się za plecami Ukrainy. Ich bilans to: 5 zwycięstw, 2 remisy, 1 porażka, bilans bramkowy: 22-6.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Fernando Santos – ma patent na grę na Starym Kontynencie. W ramach europejskich rozgrywek poniósł tylko dwie porażki – z Ukrainą w eliminacjach i Francją w Lidze Narodów. Dzięki temu szkoleniowiec jest autorem największego sukcesu w historii portugalskiego futbolu, jakim było zdobycie mistrzostwa Europy.

Kluczowy zawodnik: Cristiano Ronaldo – jeden z najlepszych piłkarzy wszechczasów, któremu wciąż mało sukcesów. Tym bardziej, że w ostatnim sezonie dobrych spotkań w jego wykonaniu w barwach Juventusu było jak na lekarstwo. Podczas Euro 2020 zamierza ponownie poprowadzić swoją reprezentację do triumfu, by zostawić po sobie trudną do powtórzenia spuściznę.

Warto obserwować: Bruno Fernandes – najlepszy piłkarz Manchesteru United minionego sezonu. Grając w środku pola przyczynił się do strzelonych przez Czerwone Diabły 45 goli, w wyniku czego jego wartość rynkowa wywindowała błyskawicznie. Na Euro 2020 ma być dyrygentem środka pola.

Francja:

Opis: Mistrzowie świata to główni faworyci do tytułu. O sile Francuzów najdobitniej świadczy fakt, że z zawodników, którzy powołania nie otrzymali na Euro. Można by stworzyć solidną drużynę, walczącą o wyjście z grupy. Ciężko znaleźć u Les Bleus słaby punkt, ale czasem jeden mecz, tak jak przed pięcioma latami w finale, może zadecydować czy Puchar Henriego Delaunaya pojedzie do Paryża czy też innej europejskiej stolicy.

Droga na Euro 2020: Francuzi zajęli pierwsze miejsce w grupie H eliminacji mistrzostw Europy. Mistrzowie świata z 2018 roku często grali poniżej oczekiwań i raz ponieśli porażkę, z Turcją. Ich bilans to: 8 zwycięstw, 1 remis, 1 porażka, bilans bramkowy: 25-6.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Didier Deschamps – jako trzeci w historii został mistrzem świata jako piłkarz i trener. Ma ogromny komfort wyboru piłkarzy, a mimo to potrafił schować dawne zaszłości i powołać po latach absencji znajdującego się w wybitnej formie Karima Benzemę. Dzięki temu do mistrzostwa świata chce dołożyć triumf na Euro.

Kluczowy zawodnik: Kylian Mbappe – to największa gwiazda młodego pokolenia. Większość ekspertów wieszczy, że w ciągu kilku lat zostanie najlepszym piłkarzem świata. Aby tak się stało potrzebuje kolejnych sukcesów zarówno z Paris Saint-Germain, jak i reprezentacją Francji. Jeśli będzie liderem Francuzów podczas Euro 2020 może stać się to już w tym roku.

Warto obserwować: Karim Benzema – wielki banita powraca do reprezentacji Francji. Napastnik Realu Madryt został z niej wyrzucony w 2015 roku po aferze z Mathieu Valbueną. W ostatnim czasie prezentował się na tyle dobrze, że selekcjoner Didier Deschamps postanowił powołać go do kadry, wydatnie wzmacniając siłę ofensywną Les Bleus.

Niemcy:

Opis: Ostatni taniec Joachima Löwa, który w lutym poinformował, że rozstaje się z reprezentacją po 15 latach. Schedę po nim przejmie Hansi Flick, ale zanim to nastąpi „Jogi” zamierza sięgnąć po ostatnie wielkie trofeum z kadrą narodową. Ostatnie miesiące jednak nie napawają optymizmem. Niemcy często prezentowali się poniżej oczekiwań. Choć do pewnego czasu udawało im się zwyciężać takie spotkania, tak ostatnio tracili punkty z takimi zespołami jak Macedonia Północna, Szwajcaria czy Turcja.

Droga na Euro 2020: Niemcy zajęli pierwsze miejsce w grupie C eliminacji mistrzostw Europy. Mistrzowie świata z 2014 roku nie grali jednak wyśmienicie i ponieśli jedną porażkę z Holandią. Ich bilans to: 7 zwycięstw, 0 remisów, 1 porażka, bilans bramkowy: 30-7.

Kadra na Euro 2020

Selekcjoner: Joachim Löw – z kadrą żegna się wielkim turniejem – Euro 2020. Z reprezentacją Niemiec w dorobku ma już mistrzostwo świata i Puchar Konfederacji. Do pełni sukcesu brakuje mi jedynie triumfu w mistrzostwach Starego Kontynentu. Liczy, że jego 15-letnia przygoda z drużyną narodową zakończy się wielkim sukcesem.

Kluczowy zawodnik: Joshua Kimmich – kapitan bez opaski. Zarówno w Bayernie Monachium, jaki i reprezentacji Niemiec pełni rolę prawdziwego boiskowego lidera, którego mentalność porównuje się do Philippa Lahma. Zawsze mu mało, o czym przekonał się nawet Robert Lewandowski. Podczas gali wręczania nagród dla najlepszych piłkarzy 2020 roku, co następowało jeszcze przed Klubowymi Mistrzostwami Świata, wyraźnie pokazał polskiemu napastnikowi, że w ich gablocie brakuje jeszcze jednego trofeum – wspomnianego KMŚ.

Warto obserwować: Kai Havertz – jeden z największych talentów niemieckiego futbolu. W Bundeslidze debiutował już jako 17-latek, a w kolejnych latach przekraczał kolejne granice. W Bayerze Leverkusen dorobił się statusu największej gwiazdy, dlatego postanowił rozwijać się dalej na Wyspach Brytyjskich. Choć w Chelsea idzie mu na razie jak po grudzie, to nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i na Euro 2020 może być o nim głośno.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!