Obrońca. Najważniejsze w piłce nożnej jest zdobywanie goli, co dla napastników nie jest zadaniem prostym z powodu obecnych w drużynie przeciwnej obrońców. To właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność za niedopuszczenie rywala do sytuacji bramkowej. Co cechuje defensorów? Jaka jest ich rola na boisku? Z jakich pozycji składa się linia obronna piłkarskiego zespołu?
W artykule na temat obrońcy w piłce nożnej poruszone zostały następujące tematy:
- Co robi obrońca w piłce nożnej?
- Kim jest stoper?
- Jak powinien grać prawy lub lewy obrońca?
- Jaką rolę pełni w piłce nożnej wahadłowy?
Kim w piłce nożnej jest obrońca?
Obrońca przez większą część spotkania przebywa na własnej połowie, choć nie brakuje defensorów usposobionych ofensywnie i potrafiących umiejętnie godzić podstawowe obowiązki w utrudnianiu życia atakującemu rywalowi z podłączaniem się do działań ofensywnych swojego zespołu.
Podstawowym celem każdego obrońcy jest jednak to, aby nie dopuścić do utraty gola. Im mniej w danym spotkaniu pracy ma bramkarz, tym lepiej świadczy to o postawie defensora. W zależności od formacji przyjętej w taktyce meczowej, blok obronny składa się przynajmniej z trzech obrońców, maksymalnie zaś pięciu. Wielu trenerów wyznaje zasadę, zgodnie z którą siłę drużyny zaczyna się budować od defensywy, w efekcie czego pozycja obrońców staje się wręcz fundamentalna.
Środkowy obrońca, czyli stoper
Środkowy obrońca określany jest także mianem stopera. Występuje na środku linii obronnej – najczęściej w duecie. Zazwyczaj z dwóch środków obrońców jednego wyróżniają większe zdolności przywódcze. Musi być nie tylko znakomitym defensorem, lecz także dyrygentem całej linii obronnej i wspierać swoich kolegów. Nie bez przyczyny częstym zjawiskiem jest przydzielanie środkowemu obrońcy roli kapitana.
W większości przypadków stoperzy mają atletyczną budową i potrafią znakomicie grać głową. W związku z tym regularnie udają się w pole karne przeciwnika, aby stanowić jedno zagrożeń pod bramką rywala przy okazji rzutu wolnego lub rożnego. Współcześnie od środkowych obrońców oczekuje się również zdolności do wyprowadzania akcji i tacy zawodnicy jak Mats Hummels, Virgil van Dijk czy Sergio Ramos pełnią rolę pierwszych rozgrywających.
Boczny obrońca musi nastawić się na dużo biegania
Pozycja bocznego obrońcy mocno ewoluowała na przestrzeni ostatnich latach i dzisiaj to zawodnik, którego obowiązkiem jest nie tylko bronienie własnej bramki, lecz także aktywne wspieranie kolegów z ofensywy. Rzadko zdarza się, aby występujący w bocznych sektorach boiska defensorzy zdobywali gole, ale znacznie częściej asystują przy trafieniach napastników. W przeciwieństwie do stopera, środkowy obrońca powinien wyróżniać się lepszym wyszkoleniem technicznym, zdolnością dryblingu, dynamiką oraz wydolnością organizmu.
Innym podstawowym zadaniem defensora jest wykonywanie rzutów zza linii bocznej boiska, czyli wznowienie gry po tym, jak piłka wyszła na aut. Niektórzy zawodnicy potrafią to uczynić z osiągnięciem imponującego rezultatu i wyrzucić piłkę nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. W sezonie 2008/2009 boczny pomocnik drużyny Stoke City, Rory Delap, zdobył w ten sposób aż sześć asyst. Nic dziwnego, że zasłużył sobie na pseudonim “Ludzka proca”!
W ostatnich latach furorę robi pojęcie “wahadłowy”
Pomimo że pozycja wahadłowego obecna jest w piłkarskiej taktyce od wielu lat, to dopiero w ostatnich latach zauważalny jest wyraźny wzrost jej popularności. W związku z tym poświęcimy tej pozycji osobny artykuł, a w niniejszym tekście tylko w zarysie przybliżymy jej specyfikę.
Piłkarz pełniący rolę wahadłowego gra wzdłuż niemal całej linii bocznej boiska i na bieżąco, w zależności od rozwoju wydarzeń w meczu, wspomaga kolegów z obrony lub przechodzi do ataku i szuka podaniami kolegów z ofensywy. Pozycja wahadłowego najczęściej jest obecna w przypadku taktyki 3-5-2 lub 3-4-3, gdzie określa się takich zawodników mianem cofniętych skrzydłowych.