Zarobki w Ekstraklasie. Ile zarabia piłkarz w Polsce?

Zarobki piłkarzy, którzy należą do grona najlepiej opłacanych sportowców, od wielu lat budzą kontrowersje. Wielu kibiców uważa, że są niewspółmierne do zaangażowania zawodników w grę, a kiedy piłkarz jest pod formą, niemal zawsze wyciąga mu się domniemaną wysokość kontraktu. Zarobki w Ekstraklasie poznaliśmy dzięki jednemu ze sportowych dziennikarze na wiosnę tego roku. Ile zarabia piłkarz w Polsce?

Z artykułu na temat zarobków w Ekstraklasie dowiesz się:

Jakie są najwyższe zarobki w Ekstraklasie?

Wartość kontraktów poszczególnych zawodników ujawniana jest rzadko. Najczęściej operować musimy liczbami podawanymi nam przez dobrze poinformowanych dziennikarzy. Zarobki piłkarzy w Ekstraklasie nie stanowią pod tym względem wyjątku. Na początku pandemii koronawirusa w programie “Stanowisko” informacjami na temat kwot płaconych piłkarzom z polskiej ligi podzielił się Krzysztof Stanowski.

Zawodnikiem mającym najwyższe zarobki w Ekstraklasie był wówczas Artur Jędrzejczyk z Legii Warszawa. Każdego miesiąca z klubowej kasy trafia na jego konto 200 000 zł. Z doniesień prasowych wynika, że do takiej sumy nie dobijają raczej zarobki Artura Boruca, który na zakończenie długiej i pięknej kariery zdecydował się wrócić na Łazienkowską. W jego przypadku większą rolę niż pieniądze zdecydowanie odgrywał sentyment, dlatego też były bramkarz reprezentacji nie podbijał i tak wysokich kominów płacowych Legii.

Średnie zarobki w Ekstraklasie są trudne do obliczenia

Klauzule poufności utrudniają dokonywanie obliczeń średnich zarobków w Ekstraklasie, dlatego też nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile zarabia przeciętny piłkarz biegający po polskich boiskach. Nieco łatwiej ustalić za to, jaką pensję gracz z najwyższej klasy rozgrywkowej uznać może za przyzwoitą. 

Zarobki graczy takich jak Jędrzejczyk czy inni zatrudniani w Legii obcokrajowcy należą do rzadkości. Znacznie częściej pieniądze trafiają na konta zawodników w dziesiątkach niż setkach tysięcy – na kwotę 100 000 zł liczyć mogą pojedynczy gracze czterech klubów (oprócz Legii były to w zeszłym sezonie Lech Poznań, Arka Gdynia i Zagłębie Lubin).

Przykładowe zarobki w Ekstraklasie w klubach z różnych pozycji w tabeli 2019/2020:

 • Filip Starzyński – 115 000 zł
 • Ivan Runje – 90 000 zł
 • Filip Mladenović – 68 000 zł
 • Igor Lewczuk – 60 000 zł
 • Taras Romanczuk – 60 000 zł
 • Mateusz Wieteska – 40 000 zł
 • Pavels Steinbors – 50 000 zł
 • Robert Gumny – 50 000 zł
 • Kamil Jóźwiak –  50 000 zł
 • Maciej Makuszewski – 30 000 zł
 • Damjan Bohar – 40 000 zł
 • Sasa Zivec – 40 000 zł

Warto przy okazji przypomnieć, że nie wszyscy zawodnicy w polskiej lidze zarabiają duże pieniądze. Tragiczne dzieje doprowadzonej na skraj bankructwa Wisły Kraków sprawiły, że jedna z legend polskiej reprezentacji zgodziła się dokończyć karierę przy Reymonta za darmo. Symboliczną kwotę pięciuset złotych, którą co miesiąc wypłaca Jakubowi Błaszczykowskiemu Wisła Kraków, piłkarz przekazuje na podopiecznych domów dziecka.

Największe pensje oferuje Legia i wygrywa. Pieniądze to jednak nie wszystko

Legia Warszawa nie przez przypadek zdobywa mistrzostwo w niemal każdym sezonie. Kupowanie najlepszych zawodników z kraju i ściąganie zagranicznych gwiazd sprawia, że w ciągu ostatnich kilkunastu sezonów na palcach jednej ręki policzymy lata, gdy klub z Łazienkowskiej nie zdobywał mistrzostwa lub chociażby krajowego pucharu. Gracze niewymienieni w zestawieniu przeciętnych zarobków piłkarzy z Ekstraklasy według informacji Krzysztofa Stanowskiego liczyć mogą na spore zarobki. 

Kwoty te robią wrażenie szczególnie wówczas, gdy pomyślimy, iż zagraniczni gracze otrzymują wynagrodzenia w euro. Dziennikarz przyjmował przy tym skromny przelicznik 1 euro = 4 zł, choć po pandemii kurs unijnej waluty zdecydowanie wzrósł. Zarobki jakich piłkarzy Ekstraklasy biegających w koszulkach z charakterystyczną “elką” warto mieć w pamięci, gdy odpadają oni w eliminacjach do europejskich pucharów?

 • Artur Jędrzejczyk – 200 000 zł
 • Domagoj Antolić – 150 000 zł
 • Marko Vesović – 113 000 zł

O tym, że pieniądze nie są w futbolu najważniejsze, przekonywaliśmy się niejednokrotnie. Wysokie zarobki nie gwarantują sukcesów również w Ekstraklasie. Do I ligi na koniec sezonu 2019/2020 spadła Arka Gdynia, w której Marko Vejinović zarabiał oszałamiające 120 00 zł miesięcznie, a po 60 000 zł przytulali Fabian Serrarens oraz Azer Busuladzić. Zawrotne kwoty, za którymi nie poszedł poziom sportowy, z pewnością jeszcze długo będą odbijały się w Gdyni czkawką.  

Te kwoty robią wrażenie, prawda? Kto nie ma szczęścia do kariery piłkarskiej, ten może typować wyniki meczów w BETFAN. Promocji na start u tego legalnego polskiego bukmachera jest sporo, a najpopularniejsza to Pakiet Pudziana 3000 zł.

Zostaw komentarz

kod-sport-betfan