Pobierz aplikację betfan na telefon
1X2. Co oznaczają takie typy?

Sprawdź, co oznacza zakład 1×2 i wygraj na typach jednego z trzech możliwych wyników. Nie tylko w piłce nożnej! Jeżeli chodzi o piłkę nożną, najpopularniejszym rodzajem zakładów bukmacherskich są typy 1X2. Co oznacza taki zakład? Czy ogranicza się tylko do sportów, w których może paść remis? Kiedy warto je grać, a kiedy lepiej postawić na inne zakłady?

Z artykułu na temat zakładów bukmacherskich typu 1X2 dowiesz się:

1X2 – co to za typ? Czym różni się od H2H?

Wśród dziesiątek rodzajów zakładów bukmacherskich absolutną podstawę stanowią typy 1×2. Co oznacza ten skrót? Mówiąc najprościej, są to zakłady 3-drogowe, czyli takie, w których obstawić można trzy wyniki: zwycięstwo, remis lub przegraną danej drużyny. 

Skąd wzięła się ta nazwa? Jest wynikiem standardowego oznaczania jednego z trzech rezultatów zawodów sportowych u niemal wszystkich bukmacherów:

  • 1 oznacza wygraną gospodarza,
  • remis to X, a w niektórych systemach 0,
  • cyfrą 2 sygnalizuje się natomiast wygraną drużyny przyjezdnej.

Typy 1X2 są najbardziej klasycznym przykładem zakładów bukmacherskich i to właśnie od nich wielu graczy rozpoczyna swoją przygodę z obstawianiem. W porównaniu do dwutorowych charakteryzują się zazwyczaj nieco wyższymi kursami, gdyż statystycznie łatwiej jest przewidzieć czy nawet odgadnąć jeden z dwóch wyników (statystyczna szansa 50%) niż jeden z trzech (33,3%). 

W nazewnictwie niektórych bukmacherów to pojęcie tożsame z head to head, jednak znacznie częściej H2H oznacza bezpośrednią rywalizację pomiędzy dwiema drużynami lub dwoma zawodnikami, co idealnie oddaje polskie tłumaczenie angielskiego pojęcia jako “łeb w łeb”. Gdy porównać mamy miejsce w tabeli czy końcowy rezultat dwóch podmiotów, o wiele bardziej prawdopodobne jest, że zakład taki będzie 2-drogowy i pozbawiony opcji remisu.

Zakłady 1X2 nie oznaczają tylko piłki nożnej

Jako że większość graczy rozpoczyna swoją przygodę z bukmacherką od piłki nożnej, to właśnie z tym sportem kojarzone są najbardziej zakłady 1X2. Dostępne są one jednak w większości sportów, w których mecz zakończyć może się remisem. Na liście dyscyplin 3-drogowych oprócz futbolu znajdują się między innymi koszykówka, piłka ręczna czy hokej na lodzie. Trzeba przy tym pamiętać, że jeżeli mamy do czynienia z rozgrywkami pucharowymi, takimi jak na przykład druga faza Ligi Mistrzów UEFA, niemal zawsze taki zakład dotyczy wyłącznie regulaminowego czasu gry. Jeśli wynik zmieni się w dogrywce lub podczas rzutów karnych, nie wpłynie to w żaden sposób na nasz kupon.  

Naturalnie trudno obstawić wynik 1X2 w sportach, gdzie zwycięzca musi zostać wyłoniony. Tak właśnie wygląda sytuacja z obstawianiem esportu, tenisa ziemnego i stołowego, siatkówki czy sportów walki. W tym ostatnim przypadku regulamin danych zawodów bokserskich czy MMA może wprawdzie dopuszczać remis, jednak ogłoszenie takiego rezultatu jest na tyle rzadkie, że bukmacherzy rzadko oferują zakłady 1X2, ograniczając się najczęściej do możliwości obstawienia zwycięstwa lub porażki danego zawodnika.

Wygraj obstawiając według tych zasad

Jak zostało już napomknięte, zakłady 1X2 są bardzo popularne wśród początkujących graczy. Bardziej doświadczeni wymiatacze bukmacherki również z nich korzystają, jednak pamiętając przy tym o kilku podstawowych zasadach. Jakie rady związane z typami 1X2 można wyróżnić?

  • Ze względu na wyższe niż w przypadku zakładów 2-drogowych kursy, pojedyncze typy warto mieć na uwadze głównie w celu podbicia AKO.
  • Należy minimalizować liczbę zakładów 1X2 na jednym kuponie. Z każdym kolejnym statystyczne szanse na osiągnięcie sukcesu spadają, więc warto przemieszać je z innymi typami 2-drogowymi.
  • Jako że według statystyk najrzadziej padającym wynikiem typów 1X2 jest remis, obstawiania takiego właśnie rezultatu dobrze jest unikać. Ma to zresztą odzwierciedlenie w kursach.
  • Zdecydowanie unikać należy za to grania singli 1X2. W przypadku wyższych kursów istnieje spore prawdopodobieństwo, że nasz faworyt przegra lub chociażby zremisuje, natomiast w przypadku zwycięstwa pewniaka zysk po opodatkowaniu jest na tyle mały, że jedna przegrana zje nasze zyski z kilku czy nawet kilkunastu zwycięstw.
ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!