Pobierz aplikację betfan na telefon
Premier League się zmieni? Projekt Big Picture

Premier League z osiemnastoma zespołami, rezygnacja z Pucharu Ligi i meczu o Tarczę Wspólnoty, dofinansowanie EFL i władza wielkiej szóstki. Czym jest projekt Big Picture?

RZĄDY NAJWIĘKSZYCH KLUBÓW PREMIER LEAGUE

Big Picture to zbiór reform, które utworzone zostały przez Manchester United oraz Liverpool. Mają one prowadzić do odczuwalnej przebudowy angielskiego futbolu. Premier League zostałaby zredukowana do osiemnastu zespołów, z czego najważniejsze decyzje podejmowałaby tylko dziewiątka, która od najdłuższego czasu występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ostateczne decyzje mogłoby przegłosować zaledwie sześć klubów. W praktyce oznaczałoby to „rządy wielkiej szóstki”. W zamian za to EFL miałoby otrzymać znaczne dofinansowanie. Ćwiartka przychodów najmocniejszej ligi trafiłoby do klubów EFL. Z góry otrzymałyby one także do podziału aż 250 milionów funtów. Projekt zakłada także usunięcie Pucharu Ligi oraz meczu o Tarczę Wspólnoty. Punktów jest o wiele więcej, a wśród nich kolejne dofinansowania, wsparcie lig kobiecych czy zmiana systemu wypożyczeń.

WŁADZE EFL DAJĄ ZIELONE ŚWIATŁO

Szef EFL, Rick Parry, wyraził aprobatę dla przedstawionego przez największe kluby Premier League projektu. Wyjawił również, że otrzymał wsparcie większości z 72 członków. „Mamy pozwolić mniejszym klubom upaść? Nie da się zrobić czegoś bez zmian” – mówi. Korzyści z tego planu mogą uzyskać topowe drużyny, ale i mniejsze zespoły. Wdrożenie projektu w życie spowoduje ogromne zmiany w angielskiej piłce. Na razie jednak rozmowy trwają.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!