Pobierz aplikację betfan na telefon
MŚ Katar 2022. Stadiony i miasta gospodarze mistrzostw świata

Mistrzostwa Świata Katar 2022 zbliżają się wielkimi krokami. Pierwszy mecz odbędzie się 21 listopada. Wszystkie spotkania zostaną rozegrane na ośmiu stadionach. Pierwszy mecz odbędzie się na Al Thumama Stadium w Dosze, a finał na Lusail Stadium. Jak prezentują się obiekty, na których reprezentacje będą rywalizować o tytuł najlepszej drużyny na świecie?

>> POBIERZ APLIKACJĘ SPORT BETFAN NA SWÓJ TELEFON I POSIADAJ WSZYSTKIE NAJWAŻNIEJSZE SPORTOWE INFORMACJE TYPERSKIE W ZASIĘGU RĘKI <<

Al Thumama Stadium

Jest to stadion, na którym rozpoczną się tegoroczne mistrzostwa świata. Pomieści on 40 tysięcy osób, a umiejscowiony jest w Dosze – stolicy Kataru. Powstał on na miejscu, gdzie miał być wybudowany pierwszy podziemny stadion. Nowoczesny system chłodzenia pozwoli na utrzymywanie w nim temperatury około 18 stopni. Odbędzie się na nim sześć meczów fazy pucharowej, 1/8 finału i ćwierćfinał. Po MŚ, pojemność obiektu zostanie ograniczona do 20 000 widzów.

Stadium 974

Jego poprzednia nazwa to Ras Abu Aboud i także jest umiejscowiony w Dosze. To właśnie na nim Polacy zagrają z Meksykiem i Argentyną w trakcie fazy grupowej. Pomieści on 40 000 widzów. Jest to obiekt tymczasowy, co oznacza, że po mistrzostwach świata zostanie rozebrany. Zbudowany jest między innymi z kontenerów transportowych, a jego nazwa wskazuje ich liczbę użytą do wybudowania tego obiektu. Organizatorzy zaplanowani rozegrać na nim sześć meczów grupowych i jedno starcie 1/8 finału.

Khalifa International Stadium

Jest to kolejny stadion, który mieści się w stolicy Kataru. Jego pojemność wynosi 40 000. Oprócz sześciu meczów grupowych i jednego starcia o trzecie miejsce, odbędzie się tu także spotkanie o trzecie miejsce. Wcześniej odbywały się na nim różne imprezy sportowe, takie jak Igrzyska Azjatyckie 2006.

Al-Janoub Stadium

Stadion mieści się w katarskim mieście Al-Wakra. Liczba miejsc ma wynieść około 45 tysięcy, ale po mistrzostwach świata zostanie zmniejszona o połowę. Koszt jego budowy wyniósł około 587 milionów euro. Stadion wybudowano z myślą, aby był przyjazny dla środowiska. Ma samodzielnie produkować około 15% niezbędnej do organizacji meczów energii, zużycie wody udało się ograniczyć o 60% względem tradycyjnych obiektów, a produkcję odpadów aż o 90%. Dodatkowo znaczna część surowców użytych w budowie pochodziła z recyklingu.

Ahmed bin Ali Stadium

Początkowo planowano, aby stadionem na mistrzostwa świata ma być Al-Rayyan Stadium. Częściowo jednak rozebrano ten obiekt i na jego miejscu powstał Ahmed bin Ali Stadium, którego budowę zakończono w grudniu 2020 roku. Rozegrano na nim kilka spotkań klubowych mistrzostw świata. Może on pomieścić ponad 40 000 widzów. Oprócz sześciu starć fazy grupowej, odbędzie się tutaj także mecz 1/8 finału.

Education City Stadium

Jest to drugi stadion, na którym reprezentacja Polski rozegra swój mecz grupowy. Będziemy walczyć na nim z Arabią Saudyjską. Umiejscowiony jest na przedmieściach Dohy w Ar-Rajjan. Może pomieścić nieco ponad 45 tysięcy widzów. Widownia jest w pełni zadaszona, co poprawi z pewnością komfort oglądania meczu. Po MŚ Katar 2022 jego pojemność zostanie zredukowana. Oprócz sześciu meczów fazy grupowej i 1/8 finału, zaplanowano na nim rozegranie ćwierćfinału.

Al Bayt Stadium

Jest to drugi pod względem pojemności obiekt, na którym zostaną rozegrane MŚ 2022. To na nim odbędzie się oficjalny mecz otwarcia, 6 meczów fazy grupowej, 1/8 finału, ćwierćfinał i półfinał. Ma pomieścić około 60 000 osób. Umiejscowiony jest w Al-Chaur. Koszt jego budowy wyniósł około 770 milinów euro. Po mistrzostwach świata zostanie zdemontowanych około 25 tysięcy miejsc, które trafią do krajów trzeciego świata.

Lusail Stadium

Lusail Stadium jest największym obiektem, na którym odbędą się Mistrzostwa Świata Katar 2022. Pomieści on aż 86 000 widzów. Odbędzie się na nim sześć meczów fazy grupowej, 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał i finał. Jak sama nazwa wskazuje, znajduje się on w mieści Lusajl. Jego budowa trwała aż cztery lata, a na jego powstanie przeznaczono ponad 770 milionów euro. Z zewnątrz przypomina misę, symbolizują tradycyjne naczynie na suszone daktyle. Jest on koloru złotego i prezentuje się wyjątkowo.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!