MŚ Katar 2022: Arabia Saudyjska – skład kadry, gwiazdy, trener, typy, historia

Kamil Błaszczyk

13 listopada 2022

MŚ Katar 2022: Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska awansowała na MŚ Katar 2022 wygrywając grupę B eliminacji w Azji. Zielone Sokoły wyprzedziły między innymi Japonię, czy też Australię. Arabia Saudyjska łącznie jak dotąd 5 razy występowała na mistrzostwach świata, a ostatnio cztery lata temu w Rosji. W Katarze Zielone Sokoły zagrają w grupie C razem z Polską, Argentyną oraz Meksykiem. Zapraszam na przedstawienie kadry, gwiazd i trenera reprezentacji Arabii Saudyjskiej oraz ich szanse na mundialu.

>> POBIERZ APLIKACJĘ SPORT BETFAN NA SWÓJ TELEFON I POSIADAJ WSZYSTKIE NAJWAŻNIEJSZE SPORTOWE INFORMACJE TYPERSKIE W ZASIĘGU RĘKI <<

MŚ Katar 2022: Kadra Arabii Saudyjskiej na mistrzostwa świata

Każda z reprezentacji zakwalifikowanych do mistrzostw świata mogła zabrać kadrę składającą się z 26 piłkarzy. Finałowa lista powinna zostać ogłoszona maksymalnie do 13 listopada, czyli na 8 dni przed startem mundialu lub w uzasadnionych przypadkach do 14 listopada za zgodą komisji FIFA. Możliwe jest jednak zastąpienie zawodnika innym na 24 godziny przed inauguracyjnym meczem mistrzostw świata, jeśli w trakcie przygotowań dany gracz doznał poważnej kontuzji lub choroby. Aby to zrobić federacja musi spełnić szereg formalnych zobowiązań. Selekcjoner Herve Renard ogłosi kadrę reprezentacji Arabii Saudyjskiej w listopadzie.

Kadra Arabii Saudyjskiej na MŚ Katar 2022:

Bramkarze: Mohamed Al-Owais (Al-Hilal), Nawaf Al-Aqidi (Al-Nassr), Mohamed Al-Yami (Al-Ahly)

Obrońcy/Pomocnicy: Yasser Al-Shahrani (Al-Hilal), Ali Al-Bulaihi (Al-Hilal), Abdulelah Al-Amri (Al-Nassr), Abdullah Madu (Al-Nassr), Hassan Tambakti (Al-Shabab), Sultan Al-Ghanam (Al-Nassr), Mohammed Al-Breik (Al-Hilal), Saud Abdulhamid (Al-Hilal) Pomocnicy: Salman Al-Faraj (Al-Hilal), Riyadh Sharahili (Abha), Ali Al-Hassan (Al-Nassr), Mohamed Kanno (Al-Hilal), Abdulelah Al-Malki (Al-Hilal), Sami Al-Najei (Al-Nassr), Abdullah Otayf (Al-Hilal), Nasser Al-Dawsari (Al-Hilal), Abdulrahman Al-Aboud (Ittihad), Salem Al-Dawsari (Al-Hilal), Hattan Bahebri (Al-Shabab), Nawaf Al-Abed (Al-Hilal)

Napastnicy: Haitham Asiri (Al-Ahly), Saleh Al-Shehri (Al-Hilal), Firas Al-Buraikan (Al-Fateh).

MŚ Katar 2022: Gwiazda reprezentacji Arabii Saudyjskiej

Gwiazda: Salem Al-Dawsari

Ur. 19.08.1991 (31 lat). Al-Hilal. Napastnik

Siłą reprezentacji Arabii Saudyjskiej nie są pojedyncze gwiazdy, a kolektyw. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę chociażby na Salema Al-Dawsariego, który zdobywa sporo bramek dla tej kadry. Napastnik na co dzień występuje w Al-Hilal, jednak ma również za sobą epizod europejski w Villarrealu.

Gwiazda: Saleh Al-Shehri

Ur. 1.11.1993 (29 lat). Al-Hilal. Napastnik

Saleh Al-Shehri również na co dzień występuje w Al-Hilal. Do spółki z Salemem Al-Dawsarim tworzą naprawdę niesamowity duet. Razem zdobyli połowę bramek całego zespołu w drugiej fazie eliminacyjnych do mistrzostw świata 2022. Saleh nigdy nie grał w Europie, jednak możemy śmiało stwierdzić, że pod względem zgarnia i kolektywu drużyna Arabii Saudyjskiej nie będzie miała sobie równych.

MŚ Katar 2022: Trener Arabii Saudyjskiej

Selekcjoner: Herve Renard

Herve Renard to francuski były piłkarz i obecny trener. Co ciekawe, Renard ma polskie pochodzenie. Swoją karierę trenerską rozpoczął w 1999 roku, od razu po zakończeniu seniorskiej kariery piłkarskiej. Z trenerki klubowej szybko przerzucił się na trenowanie reprezentacji i to trzeba przyznać dość egzotycznych. W swoim CV może pochwalić się trenowaniem Zambii, Angoli, Wybrzeża Kości Słoniowej, czy też w ostatnich latach Maroko. Pracę z Arabią Saudyjską Renard rozpoczął w 2019 roku i pewnie wprowadził Zielonych Sokołów na mistrzostwa świata.

MŚ Katar 2022: Terminarz meczów Arabii Saudyjskiej na mundialu

Faza grupowa:

Argentyna – Arabia Saudyjska – 22 listopada 11:00

Polska – Arabia Saudyjska – 26 listopada 14:00

Arabia Saudyjska – Meksyk – 30 listopada 20:00

MŚ Katar 2022: Typy i szanse Arabii Saudyjskiej w mistrzostwach

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej trafiła do grupy C razem z Polską, Argentyną oraz Meksykiem. Zielone Sokoły były losowane z czwartego koszyka i postrzegani są jako outsider w tym zestawieniu.

Szanse Arabii Saudyjskiej w poszczególnych meczach:

Argentyna – Arabia Saudyjska

Kto wygra?

Potencjalna wygrana przy stawce 100 PLN.

betfan

 

Mecz otwarcia mistrzostw świata 2022 reprezentacja Arabii Saudyjskiej rozegra z Argentyną. Naturalnie, to Albiceleste są zdecydowanym, a wręcz murowanym faworytem tego starcia. Ciężko wyobrazić sobie inny wynik niż pewne zwycięstwo Argentyny. Arabia Saudyjska określana jest jako outsider w grupie C. Zdobycie w tym spotkaniu jakichkolwiek punktów przez reprezentację Arabii Saudyjskiej będzie zdecydowanie sporym zaskoczeniem, a wręcz sensacją.

Polska – Arabia Saudyjska

Kto wygra mecz?

Potencjalna wygrana przy stawce 50 PLN.

betfan

 

Dla Arabii Saudyjskiej mecz z Polską może być jedyną szansą na zdobycie jakichkolwiek punktów na tegorocznym mundialu. Polacy będą na pewno dobrze przygotowani i skoncentrowani na zdobyciu trzech punktów w tym starciu. Choć nie należy deprecjonować przeciwnika, to Polska jest wyraźnym faworytem starcia z Saudyjczykami. Miejmy nadzieje, że to Biało-Czerwoni zgarną w tym spotkaniu trzy punkty koniecznie potrzebne do awansu z grupy.

Arabia Saudyjska – Meksyk

Ostatni mecz fazy grupowej Arabia Saudyjska zagra z Meksykiem. Prawdopodobnie będzie to również ostatnie spotkanie Zielonych Sokołów na mistrzostwach świata w Katarze. W tym meczu również nic nie wskazuje na to, żeby Saudyjczycy byli w stanie zdobyć jakiekolwiek punkty. Meksyk to zgrany zespół składający się z piłkarzy z rodzimej ligi oraz kilku gwiazd grających na co dzień w Europie – takich jak Hirving Lozano, czy też Raul Jimenez. Meksyk jest zdecydowanym faworytem w starciu z Arabią Saudyjską. Ciężko wyobrazić sobie inny scenariusz niż pewne zdobycie trzech punktów przez El Tri.

Mistrzostwa świata – historia występów Arabii Saudyjskiej na mundialach

Reprezentacja Arabii Saudyjskiej do tej pory pięciokrotnie występowała na mistrzostwach świata. Najlepszy wyniki Zielone Sokoły osiągnęły w 1994 roku, kiedy to awansowali do 1/8 finału turnieju. W pozostałych występach Arabia Saudyjska żegnała się z mundialem po fazie grupowej. Oto spis wszystkich występów Saudyjczyków na mistrzostwach świata:

Mistrzostwa Świata:

1930 – 1990 – Brak awansu

1994 – 1/8 finału

1998 – 2006 – Faza grupowa

2010 – 2014 – Brak awansu

2018 – Faza grupowa

2022 – ?

Autor tekstu

Kamil Błaszczyk

Redaktor naczelny portalu Sport Betfan. Ze sportem ma dużo wspólnego od lat młodzieńczych, a w szczególności z piłką nożną oraz tenisem. Sercem najbardziej związany z Ekstraklasą oraz Premier League. Prywatnie magister zarządzania. W wolnym czasie, poza światem sportu, pasjonat podróży, kina oraz analizy bukmacherskiej.

Najnowsze wpisy