Pobierz aplikację betfan na telefon
IEM. W jakie gry toczy się rywalizacja na Intel Extreme Masters?

IEM. Wśród eventów esportowych z pewnością znajdą się turnieje większe, bogatsze i bardziej prestiżowe. Mimo to co najmniej raz w roku cały świat spogląda na Katowice. To tam odbywa się wielki finał całorocznych rozgrywek IEM, czyli Intel Extreme Masters. Jakie gry oglądamy co roku w Spodku?

Z artykułu na temat Intel Extreme Masters dowiesz się:

Za nami już 14. sezonów Intel Extreme Masters!

Historia turniejów Intel Extreme Masters sięga 2006 roku, gdy firma znana przede wszystkim z produkcji mikroprocesorów postanowiła podbić globalny esport. Środkiem do osiągnięcia tego celu było objęcie patronatem serii turniejów rozgrywanych na całym świecie. Po sezonie rozgrywanym w Europie od 2007 roku IEM stał się eventem na skalę światową. Imprezy organizowane przez ESL Gaming dzięki sporym nagrodom oraz przejrzystej strukturze zdobyły sobie olbrzymią popularność, na przestrzeni lat przyciągając graczy i fanów esportu z ponad 180 krajów na całym świecie!

W 2020 roku zakończył się 14. sezon IEM. Oznacza to, że turnieje sygnowane logiem Intela są najstarszą serią rozgrywek esportowych na świecie. Obecnie w głównych zawodach organizatorzy ograniczają się wyłącznie do dwóch gier, Starcrafta II oraz Counter Strike: Global Offensive. Swego czasu Intel Extreme Masters były jednak najbardziej zróżnicowanymi eventami na świecie, o czym napiszemy w dalszej części artykułu.

Co ciekawe, rozgrywany podczas targów CeBIT w niemieckim Hannowerze finał 1. sezonu IEM zakończył się zwycięstwem polskiej drużyny Team Pentragram. Zwycięzcy turnieju w Counter-Strike 1.6 otrzymali 40 000 euro, co na ówczesne warunki było uznawane w esporcie za niezwykle wysoką nagrodę. Nie jest to jednak jedyny polski akcent związany z Intel Extreme Masters. 

Największy IEM goszczą Katowice. Gdzie jeszcze odbywają się zawody?

Od zarania sponsorowanych przez Intel turniejów wszystkie światowe rozgrywki prowadziły do wielkiego finału. Dostać można się było do niego zarówno z turniejów kwalifikacyjnych, jak i na zaproszenie organizatora. Pierwotnie był on rozgrywany na wspomnianym już CeBIT. W 2013 roku rozegrany został jednak pierwszy IEM Katowice, po którym główny turniej Intel Extreme Masters już regularnie gościł w Spodek Arena. W rekordowym jak dotychczas 2019 roku gracze CS:GO oraz Starcraft II walczyli tam o łączną pulę nagród 1 400 000 dolarów!

Jakie jeszcze miasta gościły od 2007 roku IEM? Gracze regularnie zjeżdżają się do Kolonii, Szanghaju, Chicago czy Sidney. Poza tym turnieje odbywały się m.in. w Pekinie, Oakland, San Jose, Shenzhen, Taipei i Sao Paulo. Stolica Górnego Śląska miała więc mocną konkurencję!

Łącznie w Intel Extreme Masters rozegranych zostało 71 turniejów, których nagrody przekroczyły 11,5 miliona dolarów. W 2020 roku z racji ogłoszenia przez WHO stanu pandemii odbył się wyłącznie IEM Katowice. Było to wydarzenie szeroko komentowane w esportowym świecie ze względu na decyzję wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, który biorąc pod uwagę zagrożenie koronawirusem zdecydował o zamknięciu imprezy dla widzów.

Jakie gry można zobaczyć podczas rozgrywek IEM?

Obecnie organizatorzy Intel Extreme Masters ograniczyli formułę imprezy do dwóch gier: Counter Strike: Global Offensive oraz Starcraft II. W pierwszych turniejach cyklu królował z kolei Counter Strike 1.6 i Warcraft III. Prześledzenie historii IEM daje nam pojęcie o rozwoju esportu nie tylko w sensie finansowym (sześć razy większa nagroda w tegorocznych finałach CS-a względem pierwszej edycji), ale również tytułów wartych śledzenia.

Jakie gry mogliśmy śledzić na IEM przez lata? Należały do nich:

  • Counter-Strike 1.6
  • Warcraft III
  • World of Warcraft
  • Quake Live
  • Dota
  • Starcraft II
  • League of Legends
  • Heroes of the Storm
  • Counter Strike: Global Offensive
  • Overwatch
  • PlayerUnknown’s Battlegrounds

Część z tych gier pojawiała się w rozgrywkach tylko na jeden lub dwa turnieje, ale wyrosły z Warcraft III gatunek MOBA (wśród wymienionych tytułów należą do niego DotA, HotS oraz LoL) dorobił się szybko własnych, znacznie większych niż IEM turniejów. Dość powiedzieć, że w pierwszej dziesiątce imprez z największymi pulami nagród w historii obok LoL-a i drugiej części Doty znalazło się miejsce tylko dla mistrzostw świata w Fortnite!

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!