Derby Merseyside to mecz rozgrywany pomiędzy dwiema drużynami z Liverpoolu. The Reds mocno dominują w historycznych statystykach. Wygrali 96 spotkań, podczas gdy Evertonowi zwycięstwo przypadło tylko w 66. Jeżeli dodać do tego 75 remisów, historia rywalizacji pomiędzy oboma zespołami liczy już 237 oficjalnych meczów drużyn z Liverpoolu. Derby Merseyside są jednak zawsze fascynujące, co potwierdzi pięć wybranych przez nas spotkań.
W artykule o pięciu najlepszych spotkaniach w derbach Liverpoolu opisujemy następujące mecze:
- Liverpool 7-4 Everton w 1933 roku
- Everton 0-5 Liverpool w 1965 roku
- Liverpool 5-0 Everton w 1982 roku
- Liverpool 3-2 Everton w 1989 roku
- Everton 3-3 Liverpool w 2013 roku
Derby Merseyside w czasach zamierzchłych
Derby Merseyside swoją nazwę wzięły od hrabstwa Merseyside, gdzie położony jest Liverpool. Dwie czołowe drużyny z tego miasta rozgrywają pomiędzy sobą mecze od 1894 roku. Pierwsze spotkanie, które znalazło się na naszej liście, sięga jednak wstecz zaledwie do 1933 roku. Wówczas padł bowiem największy wynik, jaki widziały derby Liverpoolu. W meczu tym strzelonych zostało 11 bramek!
Z nazwisk strzelców warto wyróżnić przede wszystkim Dixiego Deana, jedną z największych gwiazd w historii The Toffees. Mimo iż jego dwie bramki nie uratowały Evertonu przed przegraną 4-7, w tym samym sezonie poprowadził swój klub do zwycięstwa w FA Cup. W latach 1924-1938 strzelił zresztą dla klubu z niebieskiej części Liverpoolu 383 bramki, co czyni go najskuteczniejszym napastnikiem w historii brytyjskiego futbolu.
Drużyna Shankly’ego dominuje Merseyside
Przed rewolucją dokonaną w Liverpoolu przez trenera Billa Shankly’ego, The Reds nie liczyli się nie tylko w skali europejskiej, ale także domowej. Objęcie przez Szkota stanowiska doprowadziło do powstania wielkiego Liverpoolu, a jednym z jego pierwszych triumfów była wygrana w FA Cup w 1965 roku. W tym samym sezonie odbyły się także Derby Merseyside, w których drużyna Shankly’ego wprost rozgromiła The Toffees.
Wygrana 5-0 po dwóch golach Rogera Hunta oraz bramkach Smitha, Stevensona i St Johna była piękną okrasą dla świetnego sezonu drużyny Shankly’ego. Zdobyła ona nie tylko FA Cup, ale również mistrzostwo Anglii. Dodatkowego smaczku dodał temu spotkaniu fakt, że niemal równo rok wcześniej Everton rozgromił 4-0 zespół Liverpoolu na jego własnym stadionie, Anfield.
Derby Liverpoolu z czterema golami Iana Rusha
Właśnie, Anfield. Wielu wiernych fanów The Reds nie wie, że legendarny stadion pierwotnie był domem Evertonu. Po przeniesieniu się The Toffees na Goodison Park w 1892 roku obiekt nie miał stałego gospodarza, więc w celu jego wypełnienia założony został klub Liverpool F.C. Teraz oba stadiony dzieli od siebie zaledwie kilometr. Entuzjaści The Reds znacznie łatwiej niż tamte szczegóły z zamierzchłej przeszłości przypomną sobie z pewnością największy wyjazdowy sukces w derbach Liverpoolu.
W meczu rozegranym 6 listopada 1982 roku na Goodison najjaśniej świeciła gwiazda Iana Rusha, najlepszego strzelca w historii The Reds. Spośród 346 bramek zdobytych dla zespołu, cztery padły podczas wygranego 5-0 spotkania z Evertonem. Jedno z najbardziej porywających spotkań w derbach Merseyside niemal skończyło się zwolnieniem trenera The Toffees. Tylko zimna krew włodarzy klubu sprawiła, że Howard Kendall utrzymał stanowisko i stał się autorem największych sukcesów Evertonu z połowy lat 80.
Derby Merseyside w cieniu tragedii na Hillsborough
Finał FA Cup pomiędzy Evertonem i Liverpoolem rozgrywał się zaledwie pięć tygodni po potwornej tragedii, która wydarzyła się podczas półfinałowego spotkania Liverpool-Nottingham Forest. W wyniku kiepskiej organizacji meczu oraz niedopilnowania zasad bezpieczeństwa, po runięciu jednej z barier oddzielających trybunę od boiska zginęło 96 kibiców, stratowanych lub zaduszonych przez napierający tłum. Po wielu dyskusjach mecz finałowy odbył się w końcu 20 maja 1989 roku, a rozegrane wówczas derby Liverpoolu pamiętane są do dziś.
Po poruszającym odśpiewaniu przez cały stadion późniejszego hymnu The Reds, You’ll Never Walk Alone, spotkanie rozpoczęło się po myśli drużyny z czerwonej części Liverpoolu. Everton w końcu się jednak przełamał i mecz w regulaminowym czasie gry zakończył się remisem 1-1. Dwie bramki strzelone w dogrywce przez legendarnego Iana Rusha sprawiły, że nawet mimo gola Stuarta McCalla The Toffees musieli tego wieczoru uznać wyższość lokalnych rywali.
I współcześnie Derby Liverpoolu przyciągają gwiazdy
W ciągu kilku ostatnich dekad Everton rzadko nawiązuje do najlepszych sezonów ze swojej długiej historii. Zdarzają się jednak mecze, w których po obu stronach gole strzelają niezaprzeczalne gwiazdy. Taka właśnie sytuacja miała miejsce w spotkaniu z 23 listopada 2013 roku, które zakończyło się remisem 3-3. Pasjonujące spotkanie pamiętane jest do dziś nie tylko ze względu na tempo gry oraz emocjonujący przebieg, ale również strzelców bramek.
Gole dla Liverpoolu zdobyli w tamtym spotkaniu Coutinho i Suarez, którzy później wylądowali w FC Barcelonie (trzeciego dołożył Daniel Sturridge). Spośród trzech bramek dla Evertonu dwie ustrzelił zaś Romelu Lukaku, późniejszy snajper Manchesteru United oraz Interu Mediolan (trzecią strzelił rodak Belga, Kevin Mirallas). Po objęciu sterów Evertonu przez Carlo Ancelottiego oraz planach jego gwiazdorskich transferów mamy nadzieję, że wkrótce raz jeszcze będziemy mieli okazję zobaczyć takie popisy strzeleckie po obu stronach. Derby Merseyside zdecydowanie na to zasługują!