Australian Open 2022: Barty i Nadal najlepsi

Australian Open 2022 dobiegło końca. Asheligh Barty wygrała turniej kobiet, natomiast Rafael Nadal był najlepszy w turnieju singlowym mężczyzn. Zapraszam na podsumowanie meczów finałowych.

Australian Open 2022: Ashleigh Barty wygrywa turniej na własnej ziemi

Zaczniemy najpierw od podsumowanie finału turnieju kobiet, w którym zmierzyły się ze sobą Ashleigh Barty oraz Danielle Collins. Australijka była oczywiście jedną z najchętniej typowanych zawodniczek do ostatecznego triumfu w całym turnieju, natomiast udział Amerykanki w wielkim finale był raczej pewnego rodzaju zaskoczeniem. Faworytką była oczywiście Ash Barty.

Przejdźmy do pierwszego seta tego finałowego starcia. Do piątego gema Danielle Collins na pewno wytrzymywała fizyczne trudy tego meczu. Miała nawet jednego break-pointa, jednak nie zdołała go wykorzystać. Barty szybko odpowiedziała i w 6. gemie przełamała Collins. Australijka do końca pierwszej partii nie dała Amerykance żadnych szans na powrót i ostatecznie wygrała go 6:3.

Druga odsłona to popis gry Collins i w pewnym momencie prowadzenie aż 5:1 w gemach. Barty pokazała jednak swoją moc i była w stanie wygrać 4 gemy z rzędu i wyrównać stan seta. O losach drugiej partii ostatecznie musiał zdecydować tie-break, w którym już zdecydowanie lepsza okazała się Australijka. Królowa kortów oddała rywalce tylko dwa punkty i mogła cieszyć się z wielkoszlemowego triumfu na własnej ziemi.

Ashleigh Barty – Danielle Collins 6:3, 7:6 (2)

Australian Open 2022: Fantastyczny comeback Nadala! Hiszpan z 21. zwycięstwem wielkoszlemowym

Ależ to był mecz! Ależ to był finał! Mnóstwo emocji, niesamowite zwroty akcji i przede wszystkim comeback Hiszpana. Rafael Nadal wygrał Australian Open 2022! Jest to niewątpliwie wiadomość dnia. Przed rozpoczęciem turnieju, mało kto dawał Nadalowi większe szanse na ostateczny triumf. A jednak stało się! Hiszpan zdobył swój 21. wielkoszlemowy tytuł i tym samym wyprzedził w tej klasyfikacji Rogera Federera oraz Novaka Djokovicia.

Pierwszy i drugi set padł łupem Daniiła Miedwiediewa. Pierwszy raczej bez historii, natomiast w drugim Rosjanin odrabiał dwukrotnie stratę przełamania, by ostatecznie wygrać go po zaciętym tie-breaku. Mało kto wówczas spodziewał się, że Rafa będzie jeszcze w stanie wrócić do tego spotkania.

Jak się okazało, trzecia partia padła łupem Hiszpana. W czwartej Nadal był również w stanie zdobyć przewagę przełamania i utrzymać ją do końca seta. Piąta partia to już mnóstwo emocji, ogromna walka z obu stron. Hiszpan przełamał Rosjanina i serwował przy stanie 5:4 na wygraną w całym meczu. Jak się okazało, to nie był jeszcze koniec emocji. Miedwiediew odrobił tę stratę, jednak w następnym gemie nie był w stanie utrzymać własnego podania. Rafa wygrał piątego seta 7:5 i ostatecznie triumfował w Australian Open 2022. Był to z pewnością mecz, który będzie wspominany przez najbliższe lata.

Rafael Nadal – Daniił Miedwiediew 2:6, 6:7 (5), 6:4, 6:4, 7:5