Wybory parlamentarne 2023 – Kto wygra? Typy, kursy, zapowiedź

Wojciech Sikora

02 października 2023

Polska, wybory parlamentarne, sejm, senat

Wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne w naszym kraju, które wyłonią nam skład sejmu i senatu na kolejne cztery lata. Obecnie większość  w sejmie mają przedstawiciele PiS-u, którzy w 2019 roku uzyskali 43,5% poparcia wśród wyborców. Jednocześnie uzyskali też większość w sejmie, zdobywając 235 z 460 mandatów. Tuż za nimi z poparciem nieco ponad 27% uplasowała się Koalicja Obywatelska. W tym roku przewidywania pokazują, że partia rządząca uzyska niższe poparcie o ponad 8 punktów procentowych. Czego w tym roku możemy się spodziewać? Jaka frekwencja będzie w tegorocznych wyborach? Sprawdź nasze propozycje zakładów na wybory 15 października 2023.

Wybory parlamentarne 2023: Zapowiedź

Jak co cztery lata, również i w tym roku dojdzie do wyborów parlamentarnych w Polsce. Parlament to organ ustawodawczy, który ma istotne znaczenie w procesie tworzenia i uchwalania ustaw. W skład parlamentu wchodzi sejm i senat.

Do sejmu  zostanie wybranych ponownie 460 posłów, którzy proporcjonalnie są przyznawani do wyników uzyskanych przez partię i koalicję na poziomie krajowym. Z kolei do senatu wybory są prowadzone systemem większościowym i na każdy okręg wybierany jest jeden senator, a tych łącznie jest 100. Bardzo istotny jest także próg wyborczy, który partia lub koalicja musi osiągnąć. W Polsce jest to 5% dla partii i 8 % dla koalicji, które pozwalają na przydzielenie mandatów do sejmu.

Poza wyborami do parlamentu, w tych wyborach także będziemy mogli zagłosować w sprawie referendum, które będzie składać się z czterech pytań. Pierwsze z nich dotyczy podniesienia wieku emerytalnego do 67. roku życia, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Drugie porusza temat wyprzedaży majątku państwowego podmiotom zagranicznym. Trzecie pytanie dotyczy przyjęcia do kraju imigrantów, natomiast czwarte związane jest z likwidacją bariery na granicy z Białorusią.

Wybory parlamentarne 2023: Typy bukmacherskie

Już 15 października, każdy pełnoletni Polak będzie mógł wybrać swoich kandydatów do parlamentu. Według sondaży zdecydowanym faworytem jest PiS, tuż za nimi stawiana jest Koalicja Obywatelska, a w trzeciej kolejności typowana jest Konfederacja oraz Trzecia Droga.

Oczywiście również i na wybory parlamentarne, bukmacher BETFAN, przygotował szeroką ofertę zakładów, którą można znaleźć TUTAJ. Wśród nich gracze mogą typować między innymi frekwencję, czy też procentowy wynik danego ugrupowania. Szereg możliwości pozwala wybrać naprawdę ciekawe zakłady, a my dziś zaproponujemy trzy z nich, które naszym zdaniem mają spore szanse na powodzenie.

Typy bukmacherskie:

Na pierwszy ogień przyjrzymy się typowaniu na frekwencję w tegorocznych wyborach. Od 2011 roku widoczna jest tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o procent ludzi, którzy podchodzą oddać swój głos. W 2011 roku było to zaledwie 48,92%, cztery lata później już 50,92%, a w 2019 roku aż 61,74. Duży wpływ mają na to ludzie w social mediach, którzy coraz częściej namawiają swoich odbiorców do pójścia na wybory. Choć aktualnie według przewidywań udział ma wziąć około 57%, tak jednak z reguł ta frekwencja była sporo wyższa niż się spodziewano. W tym roku spodziewam się także bardzo wysokiej i typuję powyżej 60,0%.

1.52

FREKWENCJA

POWYŻEJ 60.0%

betfan

Drugą propozycją na wybory jest wynik procentowy aktualnie rządzącej partii. W obecnej kadencji PiS stracił, według sondaży, wielu wyborców i niemal na pewno nie uzyskają tak sporej przewagi, jak w 2019 roku, gdzie głosowało na nich 43,5% wyborców. Obecnie te predykcje są na poziomie 35% i wydaje się, że wynik PiS-u nie powinien przekroczyć 36.5 % w zbliżających się wyborach.

1.90

PIS PONIŻEJ 36.5%

betfan

Trzecim typem będzie zakład związany z partiami spoza liderującej dwójki, jaką jest PiS i KO. Dokładnie chodzi tu o Konfederację i Trzecią Drogę, które to według sondaży mają bardzo zbliżone przewidywania na uzyskany wynik. Konfederacja w ostatnich latach stopniowo zwiększała swoją listę wyborców i obecnie jest stawiana minimalnie wyżej niż Trzecia Droga.

1.72

KONFEDERACJA WYGRA

Z TRZECIĄ DROGĄ

betfan

Autor tekstu

Wojciech Sikora

W młodości interesowały mnie głównie sporty drużynowe, a przede wszystkim piłka nożna. W latach licealnych zainteresowałem się tenisem ziemnym. Poza śledzeniem go przed ekranem, sam w wolnych chwilach grywam amatorsko. Obecnie jest to sport, który pasjonuje mnie najbardziej, choć na bieżąco jestem praktycznie z każdą dyscypliną. Z portalem Sport Betfan związany od 2022 roku.

Najnowsze wpisy