Otwórz konto
menu
STRONA STWORZONA PRZEZ BETFAN. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

VAR. Tak działa wideoweryfikacja w piłce nożnej

dodano: 02 Września 2020, autor: Agnieszka Sermak

VAR. Propozycje używania technologii w celu wyeliminowania sędziowskich pomyłek postulowane były od bardzo dawna. Konserwatywne piłkarskie środowisko długo się przed tym opierało. W końcu udało się jednak wprowadzić system VAR. Co to znaczy? Jak działa? Kiedy się go stosuje? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat wideoweryfikacji.

Z artykułu na temat systemu wideoweryfikacji we współczesnym futbolu dowiesz się:

System wideoweryfikacji znany jest jako VAR. Co to znaczy?

Przez długi czas w środowisku piłkarskim istniały duże opory przed wprowadzeniem systemu wideoweryfikacji. Wraz z sukcesami pomniejszych usprawnień takich jak goal-line technology (pozwalająca ustalić, czy piłka przekroczyła linię bramkową) wątpliwości topniały. W 2018 roku do przepisów piłki nożnej wprowadzony został w końcu VAR. Co to znaczy?

Rozwinięciem tego skrótu jest “Video Assistant Referee”, czyli sędzia pomocniczy wideo. Jest to system asystujący sędziemu głównemu w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji zgodnie z maksymą “minimum ingerencji, maksimum korzyści”. Jego podstawowym celem jest szybka naprawa poważnych pomyłek arbitra. Pozwala wyeliminować to sytuacje, w których przyznanie rzutu karnego po teatralnym upadku zawodnika całkowicie wypacza wynik spotkania, a oczywisty offside nie zostaje odnotowany przez źle ustawionego sędziego liniowego.

Jak działa VAR? Wbrew pozorom to skomplikowany proces

Wydawałoby się, że w celu wideoweryfikacji sędzia mógłby po prostu obejrzeć kilka powtórek pod różnymi kątami i na bazie takiej analizy podjąć właściwą decyzję. Działanie VAR jest jednak nieco bardziej skomplikowane i zakłada współpracę całego zespołu odpowiedzialnego za system. Sędziowie VAR znajdujący się w pokoju lub pojeździe VOR (Video Operation Room) sprawdzają automatycznie każdą z sytuacji, które wymagają ingerencji systemu. 

Powtórki dostarczane przez realizatora wyświetlane są na wielu monitorach i pod różnymi kątami. W przypadku wątpliwości sędziów VAR, główny arbiter ma trzy wyjścia. Może wówczas:

Sytuacje, kiedy stosuje się VAR, nie należą do licznych

W myśl zasady o minimalnej ingerencji wideoweryfikacji w przebieg gry, nie stosuje się jej na okrągło. Sytuacje, kiedy powinien weryfikować decyzje sędziego, są jasno określone w przepisach gry. Według wytycznych dla arbitrów, sprawdzeniu podlegają:

Użycia VAR-u nie można wymusić. Gracze lub trenerzy próbujący to zrobić ryzykują, że zostaną ukarani kartką, a w skrajnych przypadkach odesłani do szatni lub na trybuny. Wideoweryfikacja jest więc systemem, który wspiera sędziów w podejmowaniu decyzji, ale nie wyeliminuje poczucia niesprawiedliwości.

Agnieszka Sermak Agnieszka Sermak

Na co dzień studentka stawiająca pierwsze kroki w branży prawnej, po godzinach fanka sportu - w szczególności piłki nożnej. Wieloletnia kibicka Wisły Kraków i aktywna działaczka stowarzyszenia Socios. Obsesja na punkcie Ekstraklasy i Premier League!

INNE NEWSY
Typowanie/

MATCHDAY BOOST: Leicester - Newcastle 07.05

W piątkowy wieczór będziemy świadkami ciekawego starcia w Premier League Leicester, będące w kapitalnej formie, zmierzy się na własnym stadionie z Newcastle, a my podwyższamy kurs na...
Piłka nożna/

Francuska gwiazda - Kylian Mbappe

W dzisiejszym artykule skupimy się na postaci francuskiego napastnika - Kyliana Mbappe Na ile jest wyceniany Skąd trafił do PSG Czy jest możliwe, żeby Francuz pobił rekordy Messiego i Ronaldo...