Otwórz konto
menu
STRONA STWORZONA PRZEZ BETFAN. WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Żółta i czerwona kartka. Kary w piłce nożnej

dodano: 19 Sierpnia 2020, autor: Agnieszka Sermak

W każdym sporcie obowiązują reguły, nie tylko dotyczące zdobywania goli lub punktów, lecz także postępowania na placu gry. Za popełniane faule, niesportowe, niekulturalne zachowanie lub niezgodne z przyjętymi zasadami można otrzymać karę. W piłce nożnej będzie nią pokazana przez prowadzącego mecz głównego sędziego żółta lub czerwona kartka.

Z artykułu na temat żółtej i czerwonej kartki w piłce nożnej dowiesz się:

Co jest podstawą faulu w piłce nożnej? Za co otrzymuje się karę?

Piłka nożna to sport kontaktowy, a przede wszystkim nierzadko w dużym stopniu nacechowany emocjonalnie. Prowadzi to do wielu zachowań, które przekraczają granice moralnego, odpowiedniego postępowania, a przede wszystkim nie są zgodne z ogólnymi zasadami sportu. Za takie przewinienia można otrzymać karę. Za co konkretnie piłkarz może obejrzeć żółtą lub czerwoną kartkę?

Są to między innymi następujące sytuacje:

Żółta kartka to pierwsze ostrzeżenie

Żółtą kartkę otrzymuje się najczęściej za popełnienie faulu – groźnego lub taktycznego, mającego na celu wyłącznie powstrzymanie rywala, który wyprowadza obiecująco zapowiadający się kontratak. Ukaranie nią zawodnika może również wynikać nie ze stopnia okazywanej agresji, lecz liczby popełnionych fauli. Przewinienia mogą być nieszkodliwe, lecz piłkarz zapracuje na karę ze względu na przesadną częstotliwość ich wystąpień. Żółtą kartkę można obejrzeć także za zdjęcie koszulki w trakcie spotkania, przykładowo po strzelonej bramce, co dla wielu zawodników stanowi gest wyrażenia swojej niemałej radości.

Rzadko odbywają się spotkania, w których sędzia nie sięgnie do kieszeni i nie pokaże jakiemukolwiek zawodnikowi żółtej kartki. Faule są naturalnym elementem piłkarskiej rywalizacji i wynikają z zaangażowanie w walkę o piłkę lub nadmiernych emocji u danych piłkarzy. Żółtą kartkę może otrzymać również trener, jeżeli będzie podważał decyzje sędziego, awanturował się lub wykraczał poza wydzielony dla każdego szkoleniowca obszar, w którym może się poruszać.

Czerwona kartka równa się opuszczeniu boiska

Na czerwoną kartkę może się składać otrzymanie dwóch żółtych. W wyjątkowych sytuacjach, gdy zawodnik popełni nad wyraz niebezpieczne zagranie, w wyniku którego poważnie ucierpi przeciwnik – sędzia od razu pokazuje mu czerwoną kartkę. Otrzymanie takiej kary powoduje wykluczenie z rywalizacji przynajmniej w jednym meczu ligowym, a ze względu na stopień przewinienia możliwe jest opuszczenie nawet kilku kolejnych spotkań.

Decyzja o przyznaniu czerwonej kartki będzie wynikała również z uderzenia przez zawodnika rywala, oplucia go lub innego zachowania wykraczającego poza normy etyczne. Otrzymać ją może także trener. Jeżeli postępuje w sposób niekulturalny i prowokujący, sędzia może go odesłać na trybuny lub ukarać nakazem zejścia do tunelu. Po otrzymaniu czerwonej kartki trener nie może poprowadzić swojej drużyny przynajmniej w dwóch kolejnych meczach. 

W piłce nożnej stosuje się też kary drużynowe

Karą drużynową będzie werdykt, ze względu na który poszkodowany zostanie cały zespół. W pewnym sensie za karę drużynową należy uznać pokazanie czerwonej kartki. Pomimo że jest to wykluczenie z rozgrywki pojedynczego zawodnika, to cierpi na tym ogół drużyny, której od tego momentu przychodzi grać w osłabieniu.

Jeżeli drużyna postępuje w sposób niesportowy, może otrzymać karę albo w postaci walkowera, czyli przyznania jej porażki 0:3 w meczu, albo w formie pieniężnej. Zdarzają się również przypadki odjęcia punktów zespołowi, a przyczyną tego nie muszą być wydarzenia boiskowe. Przykładowo w maju bieżącego roku zespół austriackiej ekstraklasy LASK Linz został ukarany odjęciem sześciu punktów za niedostosowanie się do panujących zasad i zorganizowanie treningów w dobie ogólnoświatowego stanu pandemii.

Agnieszka Sermak Agnieszka Sermak

Na co dzień studentka stawiająca pierwsze kroki w branży prawnej, po godzinach fanka sportu - w szczególności piłki nożnej. Wieloletnia kibicka Wisły Kraków i aktywna działaczka stowarzyszenia Socios. Obsesja na punkcie Ekstraklasy i Premier League!

INNE NEWSY
Udinese/Venezia/

Transfery 2021. Serie A: przyszli, odeszli

Letnie okno transferowe w Serie A otwiera się 1 lipca i potrwa do 31 sierpnia Które z klubów dokonają wartościowych wzmocnień, a jakie znacząco się osłabią Do ligi włoskiej znowu trafi...
czytaj wiecej
Słowacja/Typowanie/Typy EURO 2020/

Słowacja - Hiszpania, czy Hiszpanie wyjdą z grupy?

Środa to czas na ostateczne rozstrzygnięcia w grupie E i w grupie F Hiszpania jest pod ścianą Czy uda jej się awansować z grupy Euro 2020: Ciężka sytuacja Hiszpanii Chyba nikt przed...
czytaj wiecej