Pobierz aplikację betfan na telefon
TCS Oberstdorf: czas na konkurs! Typy, zapowiedź, pogoda

Już dziś na dobre rozpocznie się walka o zwycięstwo w TCS. Rywalizacja w Oberstdorfie rozpocznie się o 16:30. Pierwsza seria konkursowa odbędzie się w systemie KO. Na starcie zobaczymy pięciu Polaków. Niestety podobnie jak wczoraj pogoda nie będzie sprzyjała skoczkom. Zapowiadane są mocne opady deszczy i wiatr około 2 m/s w porywach do nawet 10 m/s. Faworytami konkursu oraz całej rywalizacji w Turnieju Czterech Skoczni są Japończyk Ryoyu Kobayashi oraz Niemiec Karl Geiger. 

Program zawodów i transmisja: 

15:00 – seria próbna
16:30 – konkurs indywidualny (TVN, Eurosport 1, Player)

TCS: pogoda największym przeciwnikiem?

Prognozy pogody nie są sprzyjające dla skoczków. Opady deszczu i silny wiatr (w porywach do 10 m/s), mogą mieć kluczowy wpływ na losy rywalizacji. Podczas wczorajszych kwalifikacji jury miało podobne problemy. 15 skoczków oddało swoje skoki w miarę płynnie, ale po nich nastąpiła aż półgodzinna przerwa. Nie było pewne czy uda się doprowadzić tę serię do końca. Na szczęście warunki się poprawiły i wyłoniona została „50”, która będzie rywalizowała o punkty do Pucharu Świata oraz Złotego Orła. Wiatr był na tyle zróżnicowany, że Amerykanin Casey Larson miał odjęte 0,5 pkt, a Simon Ammann dodane ponad 25.

TCS: szanse Polaków

Polacy ze zmiennym szczęściem startowali we wczorajszych kwalifikacjach. Andrzej Stękała nie poradził sobie z trudnymi warunkami, nie awansował do konkursu i wypadł całkowicie z walki o wysokie miejsce w całym turnieju. Pecha miał także Paweł Wąsek, który a treningach spisywał się nieźle, ale mocny wiatr w plecy uniemożliwił mu zajęcie wysokiej lokaty. Odległe miejsce zajął także Kamil Stoch, który był dopiero 37 i w rywalizacji KO, trafił na dobrze dysponowanego w tym sezonie, choć niestabilnego Cene Prevca. Dawid Kubacki i Piotr Żyła będą startowali już na początku konkursu. Piotrek w drugiej, a Dawid w trzeciej parze. Najlepiej poradził sobie Kuba Wolny, który słabo skakał w treningach, Polak zajął 13. miejsce. Polak w żadnej z par nie będzie zdecydowanym faworytem. Zdecydowanie najtrudniejsze zadanie czeka Pawła Wąska.

Rywale Polaków w systemie KO:  

46. Paweł Wąsek (POL) – 5. Killian Peier (SUI)
37. Kamil Stoch (POL) – 14. Cene Prevc (SLO)
28. Dawid Kubacki (POL) – 23. Manuel Fettner (AUT) 
24. Piotr Żyła (POL) – 27. Evgenii Klimov (RUS) 
13. Jakub Wolny (POL) – 38. Stephan Leyhe (GER) 

TCS: faworyci

Ryoyu Kobayashi i Karl Geiger byli przed startem turnieju uważani za głównych kandydatów do walki o trofeum. Potwierdziło się to również w kwalifikacjach, które wygrał Japończyk, a Niemiec zajął w nich drugie miejsce. Dobrą formę i aspirację do walki o Złotego Orła zgłosili także skoczkowie, którzy gonią tę dwójkę. Halvor Egner Granerud był 3, Killian Peier 5, Markus Eisenbichler 6, Stefan Kraft 7, a Jan Hoerl 8. Ci skoczkowie byli również często wymieniani w gronie kandydatów do walki o wygranie Turnieju Czterech Skoczni. Słabo w kwalifikacjach spisali się Słoweńcy. Najlepszy z nich był Cene Prevc (14), pozycję niżej uplasował się Anze Lanisek, a 17 był Peter Prevc. Sensacyjnie kwalifikacji nie przebrnął Timi Zajc. Z grona grupy pościgowej zawiódł też Kamil Stoch, który był 37. Polak na pewno spróbuje zrehabilitować się w konkursie, a jego rywalizacja z Cene, będzie jedną z najciekawszych podczas całego konkursu.

TCS: typy

Lovro Kos – Simon Ammann, typ: wygrana Lovro, kurs 1.20 w ofercie BETFAN

Lovro znakomicie spisywał się na treningach, był nawet najlepszy na pierwszym. Nieco gorzej poszły mu kwalifikacje, ale skakał w mocno niekorzystnych warunkach. Simon Ammann natomiast miał najgorsze warunki, ale patrząc na wczorajszą formę, to Słoweniec jest zdecydowanym faworytem.

Piotr Żyła – Evgenii Klimov, typ: wygrana Piotra Żyły, kurs 1.47 w ofercie BETFAN

Wydaje się, że Piotrek powoli wraca na swój poziom. Nie ma jeszcze takiego błysku, ale być może Żyła przygotował go na konkurs. Zajął wyższe miejsce w kwalifikacjach, a na treningach prezentował dobrą formę. Wczoraj Polak był przed Rosjaninem w każdej serii treningowej.

Peter Prevc – Ulrich Wohlgenannt, typ: wyżej Prevc, kurs 1.30 w ofercie BETFAN

Peter wczoraj nie prezentował się najlepiej, ale mimo to każdy jego skok był lepszy od Austriaka. Wydaje się, że dziś forma Petera powinna być lepsza i wtedy spokojnie powinien poradzić sobie z Ulrichem.

TCS: lista startowa

 1. 26 – 25 Naoki Nakamura (JAP) – Giovanni Bresadola (ITA)
 2. 27 – 24 Evgenii Klimov (RUS) – Piotr Żyła (POL)
 3. 28 – 23 Dawid Kubacki (POL) – Manuel Fettner (AUT)
 4. 29 – 22 Junshiro Kobayashi (JAP) – Robert Johansson (NOR)
 5. 30 – 21 Simon Ammann (SUI) – Lovro Kos (SLO)
 6. 31 – 20 Yukiya Sato (JAP) – Constantin Schmid (GER)
 7. 32 – 19 Fatih Arda Ipcioglu (TUR) – Danił Sadreev (RUS)
 8. 33 – 18 Ulrich Wohlgenannt (AUT) – Peter Prevc (SLO)
 9. 34 – 17 Philipp Aschenwald (AUT) – Pius Paschke (GER)
 10. 35 – 16 Fredrik Villumstad (NOR) – Marius Lindvik (NOR)
 11. 36 – 15 Artti Aigro (EST) – Anze Lanisek (SLO)
 12. 37 – 14 Kamil Stoch (POL) – Cene Prevc (SLO)
 13. 38 – 13 Stephan Leyhe (GER) – Jakub Wolny (POL)
 14. 39 – 12 Niko Kytosaho (FIN) – Daniel Tschofenig (AUT)
 15. 40 – 11 Antti Aalto (FIN) – Daniel Huber (AUT)
 16. 41 – 10 Ziga Jelar (SLO) – Daniel Andre Tande (NOR)
 17. 42 – 9 Roman Trofimov (RUS) – Severin Freund (GER)
 18. 43 – 8 Keiichi Sato (JAP) – Jan Hoerl (AUT)
 19. 44 – 7 Gregor Deschwanden (SUI) – Stefan Kraft (AUT)
 20. 45 – 6 Mackenzie Boyd-Clowes (CAN) – Markus Eisenbichler (GER)
 21. 46 – 5 Paweł Wąsek (POL) – Killian Peier (SUI) 
 22. 47 – 4 Vladimir Zografski (BUL) – Johan Andre Forfang (NOR)
 23. 48 – 3 Ilya Mankov (RUS) – Halvor Egner Granerud (NOR)
 24. 49 – 2 Viktor Polasek (CZE) – Karl Geiger (GER)
 25. 50 – 1 Daiki Ito (JAP) – Ryoyu Kobayashi  (JAP)

 

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!