Speedway Grand Prix: Praga 03.06

Jan Paździerski

02 czerwca 2023

SGP 2023

Przed nami trzecie zmagania w ramach cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata 2023, które tym razem odbędą się na praskim stadionie Marketa. Pierwsza rundą miała miejsce w chorwackim Gorican, a następnie rywalizacja przeniosła się do Warszawy. Oczekujemy, że i tym razem wydarzenia na praskim torze będą pełne emocji.

 SGP 2023 Praga: zapowiedź, faworyci

Już w najbliższą sobotę, przed nami kolejny cykl SGP, który odbędzie się po raz pierwszy w tym sezonie w Czechach. Zawodnicy będą rywalizować na stadionie Markéta w Pradze. Po drugiej rundzie SGP 2023 liderem klasyfikacji generalnej jest Bartosz Zmarzlik – trzykrotny indywidualny mistrz świata i obrońca tytułu. Zdobył on pierwsze miejsce w chorwackim Goricanie, pokonując w finale Brytyjczyka Roberta Lamberta i Szweda Fredrika Lindgrena. Na ostatnim Grand Prix w Polsce, zajął on jednak dopiero 3 lokatę, bo bardzo emocjonującym biegu finałowym. Po tak imponujących cyklach Speedway Grand Prix, fani „czarnego sportu” z niecierpliwością oczekują kolejnych emocjonujących zmagań na torze.

Wyścig odbywający się na praskim stadionie Markéta jest niezwykle popularny wśród fanów z różnych krajów. Co roku, tysiące osób z zagranicy przyjeżdżają, aby wziąć udział w tej prestiżowej imprezie. Organizatorzy, od samego początku istnienia wyścigu, starają się zapewnić doskonałą organizację, co przyczynia się do jego uznania jako jednego z najlepiej zorganizowanych wydarzeń tego typu. Oprócz samych wyścigów, które przyciągają miliony telewidzów na całym świecie, organizatorzy dbają również o wiele innych towarzyszących imprez.

Jak dotąd, najlepsze wyniki w cyklu osiągnęli Bartosz Zmarzlik i Fredrik Lindgren, obaj zgromadzili 36 punktów. Polak triumfował w Gorican, podczas gdy Lindgren był najlepszy w Warszawie. Czy któryś z nich powtórzy sukces również podczas SGP Czech 2023? Taki scenariusz jest całkowicie możliwy.

Na ostatnim Grand Prix w Warszawie, najlepszy okazał się Fredrik Lindgren. Drugie miejsce zajął Jack Holder, natomiast trzecią lokatą zadowolić musiał się Bartosz Zmarzlik. Kto dziś okaże się najlepszy?

 SGP 2023: terminarz cyklu

 • Grand Prix Chorwacji – Donji Kraljevec (29 kwietnia 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Polski – Warszawa (13 maja 2023 roku) – Fredik Lindgreen
 • Grand Prix Czech – Praga (3 czerwca 2023 roku)
 • Grand Prix Niemiec – Teterow (10 czerwca 2023 roku)
 • Grand Prix Polski – Gorzów Wlkp. (24 czerwca 2023 roku)
 • Grand Prix Szwecji – Malilla (15 lipca 2023 roku)
 • Grand Prix Łotwy – Ryga (12 sierpnia 2023 roku)*
 • Grand Prix Wielkiej Brytanii – Cardiff (2 września 2023 roku)
 • Grand Prix Danii – Vojens (16 września 2023 roku)
 • Grand Prix Polski – Toruń (30 września 2023 roku)

Można już sobie zapisać kluczowe daty w kontekście kolejnej batalii o tytuł mistrza świata. Wiadomo, że po raz kolejny zmagania toczyć się będą w Polsce. Kolejne 2 cykle zaplanowano na 24 czerwca w Gorzowie oraz 30 września w Toruniu. W harmonogramie pojawiła się jedna nowa lokalizacja. Chodzi oczywiście o Rygę. Zmagania mają zawitać do Łotwy w dniu 12 sierpnia 2023 roku.

 SGP 2023: lista polskich uczestników

 • Bartosz Zmarzlik #95 (Polska) – trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata. Po ten sukces sięgnął między innymi w 2022 roku. Niewątpliwie ma on ogromny potencjał i jest jednym z najlepszych polskich żużlowców w historii.
 • Maciej Janowski #71 (Polska) – w 2022 roku sięgnął po brązowy medal w cyklu Grand Prix. Lepsze starty przeplatał słabszymi. Trochę brakowało stabilizacji.
 • Patryk Dudek #692 (Polska) – on zdobył w 2022 roku 102 punkty (o cztery mniej od Janowskiego), ale na torze utrzymania w cyklu sobie nie zapewnił. Organizatorzy zdecydowali się jednak na to, by przyznać mu stałą dziką kartę. Bez wątpienia na nią zasłużył.

Autor tekstu

Jan Paździerski

Od dzieciństwa interesuję się sportem, w szczególności piłką nożną, w którą grałem od najmłodszych lat do końca liceum. Interesują mnie głównie sporty drużynowe, lecz bardzo lubię również tenis ziemny jak i stołowy, w które sam regularnie grywam. Na studiach zainteresowałem się żużlem, dlatego obecnie również na bieżąco śledzę wyniki ligowe jak i starcia w ramach Grand Prix, a sporadycznie wybieram się na mecze poznańskich Skorpionów. Z portalem Sport Betfan związany od 2023 roku.

Najnowsze wpisy