Speedway Grand Prix: Cardiff 02.09.2023

Jan Paździerski

02 września 2023

zmarzlik, typy
Przed nami ósme zmagania w ramach cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata 2023, które tym razem odbędą się w Rydze na Liwie. Pierwsza rundą miała miejsce w chorwackim Gorican, a następnie rywalizacja przeniosła się do Warszawy. Trzecia impreza odbyła się w Pradze. Ostatnio SGP gościło w niemieckim Teterow, gdzie wygrał nasz reprezentant. Na kolejnym cyklu w Niemczech, ponownie zwyciężył Zmarzlik, zaliczając serię 2 zwycięstw w kolejnych z rzędu turniejach. Oczekujemy, że i tym razem wydarzenia na Litewskim torze będą pełne emocji.

 SGP 2023 Cardiff: zapowiedź, faworyci, typy

Nadszedł czas na kolejną runda Speedway Grand Prix 2023. Cykl zawitał tym razem do Walii, a areną zmagań najlepszych żużlowców świata jest Cardiff. Dla Bartosza Zmarzlika ten dzień ma ogromne znaczenie, przynajmniej z dwóch powodów. Na 2 września 2023 roku zaplanowana jest ósma runda cyklu Speedway Grand Prix.

Zmarzlik z pewnością zmierza po kolejny tytuł mistrza świata. Jeśli Polak zwycięży w sobotę, zostanie współrekordzistą pod względem liczby wygranych turniejów GP. Aktualnie ma 22 zwycięstwa, potrzebując tylko jednego, aby dogonić lidera tej klasyfikacji, Australijczyka Jasona Crumpa. Obrońca tytułu już odnosił sukcesy w Cardiff. Najlepszy był tu w 2018 roku, a na podium stawał jeszcze trzy razy – w ubiegłym roku był drugi, a w latach 2016 i 2019 trzeci.

Dotychczasowe zmagania w ramach Indywidualnych Mistrzostw Świata układały się po myśli Bartosza Zmarzlika. Wygrał on aż cztery z siedmiu turniejów Grand Prix! Polak triumfował w Chorwacji, Niemczech, Polsce, a także na Łotwie. Ogółem ma na swoim koncie 122 punkty, co daje mu ogromną przewagę nad drugim w klasyfikacji generalnej cyklu, Fredrikiem Lindgrenem, który traci do niego 22 punkty. Polak ma świetne szanse na zdobycie kolejnego tytułu mistrza świata w żużlu. Do zakończenia zmagań pozostały już tylko trzy rundy – teraz Zmarzlik musi dobrze spisać się w SGP Cardiff 2023, a potem pozostaje mu tylko utrzymanie wysokiej formy w Vojens i Toruniu. Bartosz Zmarzlik wygra w Cardiff – to mój pierwszy typ na te zawody.

4.00

BARTOSZ ZMARZLIK

WYGRA

betfan

Możemy śmiało zakładać, że podczas rywalizacji w Wielkiej Brytanii Zmarzlik zaprezentuje się bardzo dobrze. Jego postawa w zeszłorocznych zawodach na brytyjskiej ziemi napawa nadzieją – wtedy zajął drugie miejsce. Wygrał natomiast Dan Bewley, a trzeci był Patryk Dudek.

Speedway Grand Prix 2023 Cardiff zapowiada się niezwykle interesująco. Mam nadzieję, że Polacy zaprezentują się jak najlepiej. Najbardziej oczekuję świetnych występów Bartosza Zmarzlika. Żużlowiec z Motoru Lublin w tym sezonie prezentuje się bardzo solidnie. Dlatego właśnie przewidujemy, że podczas zmagań w stolicy Walii ponownie stanie na podium. Kto wie, może nawet zdobędzie zwycięstwo. Mam również nadzieję, że w trakcie szóstej rundy SGP 2022 Cardiff Patryk Dudek również stworzy niemałe zamieszanie. On także w tym sezonie prezentuje się świetnie, więc możemy oczekiwać, że będzie w czołówce zawodników. Uważamy, że jest w stanie zdobyć przynajmniej osiem punktów, a być może osiągnie nawet dziewięć. W drugim typie obstawiam, że Bartosz Zmarzlik zdobędzie więcej niż 10,5 punkta w pierwszych 5 startach.

1.75

BARTOSZ ZMARZLIK

POWYŻEJ 10.5

betfan

 SGP 2023: terminarz cyklu

 • Grand Prix Chorwacji – Donji Kraljevec (29 kwietnia 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Polski – Warszawa (13 maja 2023 roku) – Fredik Lindgreen
 • Grand Prix Czech – Praga (3 czerwca 2023 roku) – Martin Vaculik
 • Grand Prix Niemiec – Teterow (10 czerwca 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Polski – Gorzów Wlkp. (24 czerwca 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Szwecji – Malilla (15 lipca 2023 roku) – Dan Bewley
 • Grand Prix Łotwy – Ryga (12 sierpnia 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Wielkiej Brytanii – Cardiff (2 września 2023 roku)*
 • Grand Prix Danii – Vojens (16 września 2023 roku)
 • Grand Prix Polski – Toruń (30 września 2023 roku)
Można już sobie zapisać kluczowe daty w kontekście kolejnej batalii o tytuł mistrza świata. Wiadomo, że po raz kolejny zmagania toczyć się będą w Polsce. Kolejny cykl zaplanowano na 30 września w Toruniu. W harmonogramie pojawiła się jedna nowa lokalizacja. Chodzi oczywiście o Rygę. Zmagania mają zawitać do Łotwy w dniu 12 sierpnia 2023 roku.

 SGP 2023: lista polskich uczestników

 • Bartosz Zmarzlik #95 (Polska) – trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata. Po ten sukces sięgnął między innymi w 2022 roku. Niewątpliwie ma on ogromny potencjał i jest jednym z najlepszych polskich żużlowców w historii.
 • Maciej Janowski #71 (Polska) – w 2022 roku sięgnął po brązowy medal w cyklu Grand Prix. Lepsze starty przeplatał słabszymi. Trochę brakowało stabilizacji.
 • Patryk Dudek #692 (Polska) – on zdobył w 2022 roku 102 punkty (o cztery mniej od Janowskiego), ale na torze utrzymania w cyklu sobie nie zapewnił. Organizatorzy zdecydowali się jednak na to, by przyznać mu stałą dziką kartę. Bez wątpienia na nią zasłużył.

SGP Cardiff 2023: kiedy? gdzie obejrzeć? transmisja tv, online

Sobotnie zmagania w ramach 8 rundy cyklu Speedway Grand Prix 2023 zostały zaplanowane na 2 września 2023 roku o godzinie 18:00. Zawodnicy ścigać się będą na torze w Cardiff, a transmisja z tego starcia będzie dostępna na kanale Eurosport Extra.

Autor tekstu

Jan Paździerski

Od dzieciństwa interesuję się sportem, w szczególności piłką nożną, w którą grałem od najmłodszych lat do końca liceum. Interesują mnie głównie sporty drużynowe, lecz bardzo lubię również tenis ziemny jak i stołowy, w które sam regularnie grywam. Na studiach zainteresowałem się żużlem, dlatego obecnie również na bieżąco śledzę wyniki ligowe jak i starcia w ramach Grand Prix, a sporadycznie wybieram się na mecze poznańskich Skorpionów. Z portalem Sport Betfan związany od 2023 roku.

Najnowsze wpisy