Pobierz aplikację betfan na telefon
Ranking tenisistek wszechczasów – liczba tygodni na miejscu nr 1. WTA

Iga Świątek panowała nieprzerwanie na fotelu liderki rankingu WTA aż przez 100 tygodni. Polka po US Open 2023 straciła tę pozycję na rzecz Aryny Sabalenki. Po znakomitym sezonie kończącym nasza zawodniczka wróciła na fotel liderki, który oficjalnie zajmuje ponownie od 6 listopada ubiegłego roku. Ta sytuacja oczywiście nie zmieni się jeszcze przez kilka tygodni.  Kto w historii zajmował 1. lokatę jeszcze dłużej?

1100x200_TENIS

Ranking tenisistek WTA: Sposób naliczania punktów

Punkty do rankingu WTA przyznawane są za zajęcie określonych lokat w różnych turniejach. Najwięcej punktów można uzyskać w turniejach Wielkiego Szlema, czyli Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open. Kolejne w hierarchii punktowania są zawody z cyklów: WTA Premier Mandatory, WTA Premier 5 i WTA Premier. Za nimi znajdują się jeszcze turnieje z mniejszą stawką WTA International Series, WTA 125K oraz ITF Women’s Circuit.

Punkty są obliczane cotygodniowo. Pod uwagę są brane ostatnie 52 tygodnie i 16 najlepszych występów danej zawodniczki w grze pojedynczej i 11 w grze podwójnej. Wliczanymi do punktacji wyjątkami są turnieje Wielkiego Szlema, turnieje WTA Premier Mandatory, WTA Finals i dwa najlepsze wyniki w turniejach WTA Premier 5 dla zawodniczek z pierwszej dziesiątki rankingu. WTA Finals to specjalny turniej dla 8 najlepszych zawodniczek w sezonie. Przykładowo za zwycięstwo w turnieju WTA Premier Mandatory tenisistka otrzymuje 1000 punktów, a finalistka 650. Zwycięstwo w turniejach z cyklu WTA Premier 5 jest wyceniane na 900, a w WTA Premier na 470 punktów.

SPRAWDŹ KOD PROMOCYJNY BETFAN

Najmłodsza i najstarsza liderka rankingu WTA

Najmłodsza liderka w historii została Martina Hingis, która dokonała tego 31 marca 1997. Za sprawą zdobycia 5 tytułu w tamtym sezonie, mając zaledwie 16 lat i 183 dni, Szwajcarka została najlepsza rakieta świata.

Najstarszą tenisistką, która zasiadała na fotelu lidera, była znana wszystkim Amerykanka. Serena Williams ostatni dzień panowania w rankingu WTA, miała 14 mają 2007. Miała wtedy 35 lat i 226 dni.

Top 10 tenisistek, mających najdłuższy staż, jako numer 1.

1. Steffi Graf (Niemcy) 377 tygodni

2. Martina Navrátilová (Czechy) 332 tygodni

3. Serena Williams (USA) 319 tygodni

4. Chris Evert (USA) 260 tygodni

5. Martina Hingis (Szwajcaria) 209 tygodni

6. Monica Seles (USA) 178 tygodni

7. Ashleigh Barty (Australia) 121 tygodni

8. Justine Henin (Belgia) 117 tygodni

9. Iga Świątek (Polska) 100 tygodni

10. Lindsay Davenport (USA) 98 tygodni

Iga Świątek wskoczyła do TOP 10 rankingu tenisistek wszechczasów

14 sierpnia 2023 roku Iga Świątek rozpoczęła swój 100. tydzień panowania na czele rankingu WTA. Oznacza to, że Polka wskoczyła do najlepszej dziesiątki tenisistek będących światową jedynką najdłużej w historii. Jest to niewątpliwie niesamowity wyczyn tej zaledwie 22-letniej tenisistki z Raszyna. Wszyscy życzymy sobie, żeby panowanie Igi Świątek trwało jak najdłużej i żeby raszynianka uzbierała jak najwięcej tygodni na pierwszym miejscu w rankingu! Kolejna do przeskoczenia jest Lindsay Davenport.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!