Przewrotka. Czy da się strzelić gola piękniej niż w przewrotki? Przykłady wyskakującego na niemal 2,5 metra Ronaldo czy strzelającego z 28 metrów Ibrahimovicia pokazują, że trudno o bardziej spektakularną bramkę niż przewrotka. Jak strzelać gole niczym z serii FIFA zaprezentuje pięć poniższych filmików!
Z artykułu na temat przewrotki w piłce nożnej dowiesz się:
- Jak strzelać przewrotką w piłce nożnej?
- Na jaką wysokość skacze do przewrotki Cristiano Ronaldo?
- Czemu po przewrotce Rooneya komentator wykrzyknął “O matko boska!”?
- Z ilu metrów Zlatan Ibrahimovic strzelił przewrotką w meczu z Anglią?
- Dlaczego zdziwienie wzbudzały przewrotki Petera Croucha albo Mario Mandzukicia?
- Jaka była najpiękniejsza przewrotka Mistrzostw Świata?
Jak strzelać przewrotką w piłce nożnej?
Strzał przewrotką jest chyba najbardziej spektakularnym i podziwianym przez kibiców sposobem na zdobycie gola w piłce nożnej. O bramkach strzelonych w ten sposób rozprawia się latami i nierzadko traktowane są jak coś wręcz nierealnego, o czym najlepiej świadczy popularny zwrot “gol jak z serii FIFA”. Na czym to polega i jak w ogóle strzelać przewrotką w piłce nożnej?
Przewrotka, w anglojęzycznej terminologii znana jako bicycle kick, co oddawać ma ruch nóg przypominający pedałowanie, to akrobacyjny rodzaj strzału. Gracz wykonujący przewrotkę podskakuje i stara się ułożyć ciało w taki sposób, aby jego plecy znalazły się równolegle do podłoża. W tej właśnie fazie lotu uderza piłkę nogą, przez co albo oddaje strzał, albo wybija piłkę.
Do dziś toczą się dyskusje, kto jako pierwszy strzelił gola z przewrotki. Chociaż strzał ten rozsławiony został na całym świecie przez brazylijskich graczy takich jak Leonidas i Pele, najliczniejsze źródła widzą jako twórcę przewrotki Ramona Unzagę. Chilijczyk baskijskiego pochodzenia po raz pierwszy zdobyć miał tak bramkę w 1914 roku, a następnie powtórzyć swój wyczyn na turniejach Copa America w 1916 i 1920 roku.
Chociaż wiele z pojęć piłkarskich prezentowanych w formie tekstowej najlepiej zobaczyć również na żywo, szczególnie w przypadku przewrotki wszelkie tłumaczenia wydają się niczym w porównaniu do wrażenia, które wywrzeć może ujrzenie takiego strzału na nagraniu. Przyjrzyjmy się zatem pięciu przewrotkom, które wzbudzają szczególny zachwyt kibiców.
Przewrotka Cristiano Ronaldo oznaczała skok na niemal 2,5 metra!
Wśród wielu wspaniałych goli zdobytych przez Cristiano Ronaldo znajduje się również przewrotka strzelona w kwietniu 2018 roku w meczu Realu Madryt z Juventusem Turyn. Reprezentujący wówczas drużynę Królewskich Portugalczyk zachwycił świat nie tylko samą bramką, ale również jej aspektem fizycznym. Specjaliści wyliczyli bowiem, że Ronaldo wyskakując do przewrotki dotknął piłki na wysokości 2 metrów i 40 centymetrów!
Przewrotka Rooneya to co najmniej “coś niesłychanego”
Inną niesamowitą bramką z przewrotki był gol zdobyty przez Wayne’a Rooneya w meczu przeciwko “hałaśliwemu rywalowi zza miedzy”, jak przed ugruntowaniem mocnej pozycji w angielskim futbolu fani Manchesteru United określali drużynę City. Strzelić bramkę na 2-1 w meczu derbowym na Etihad Stadium w takim właśnie stylu?
Nic dziwnego, że komentujący ten mecz Andrzej Twarowski wykrzyczał w ekstazie słowa, które zapisały się w annałach polskiego komentarzu sportowego: “O Matko Boska, co za bramka! Przecież to jest w ogóle niepojęte! Takich goli nawet na treningu się nie strzela, a co dopiero w meczach i to tak ważnych…”. Z pewnością doskonale pamiętają je wszyscy polscy fani futbolu z Wysp Brytyjskich!
Królewska bramka Zlatana Ibrahimovica
Przewrotka wykonywana jest zazwyczaj w polu karnym rywala, jednak w historii futbolu zdarzył się mecz, w którym napastnikowi udało się zdobyć w ten sposób gola ze znacznie większej odległości. Dokonał tego Zlatan Ibrahimovic w towarzyskim pojedynku pomiędzy reprezentacjami Anglii i Szwecji. Po kiepskim wybiciu piłki przez wychodzącego Joe Harta jeden z największych wirtuozów współczesnego futbolu zdecydował się na oddanie ryzykownego strzału przewrotką.
Może nie była ona wykonana perfekcyjnie i brakowało jej gracji wcześniejszych goli Ronaldo czy Rooneya, jednak gol strzelony przewrotką z 30 metrów zdecydowanie robi wrażenie!
Gole w ten sposób strzelają nawet tacy gracze jak Crouch czy Mandzukic
Strzały przewrotką nie są jednak zarezerwowane wyłącznie dla wybitnych techników. Doskonale przekonali się o tym wszyscy entuzjaści futbolu, którzy lubili wyśmiewać nie zawsze zgrabne ruchy piłkarzy takich jak Peter Crouch czy Mario Mandzukic. Obaj zawodnicy udowadniali jednak niejednokrotnie, że piękne gole przewrotką można strzelać nawet wówczas, gdy ma się około dwóch metrów wzrostu.
Niesamowity strzał Mandzukicia był jednym z elementów przygotowanej przez oficjalny profil UEFA kompilacji, na której prezentowaliśmy kilka akapitów wcześniej nieprawdopodobną przewrotkę Ronaldo. W rozgrywkach Ligi Mistrzów padł również świetny gol Petera Croucha, który zdobył we wrześniu 2006 roku przeciwko drużynie Galatasaray, reprezentując jeszcze barwy Liverpoolu.
Plebiscyt na najładniejszą przewrotkę Mistrzostw Świata
Przewrotki strzelane podczas Mistrzostw Świata zasługiwałyby być może na osobny artykuł. W trakcie wielkiego piłkarskiego święta padło mnóstwo niesamowitych goli zdobytych w ten właśnie sposób. Niedostępne na taśmach filmowych bramki wspomnianego już Leonidasa z lat 30., wspaniałe popisy reprezentanta RFN Klausa Fischera, legendarne strzały Hugo Sancheza z Meksyku…
Spektakularne przewrotki z Mistrzostw Świata można byłoby wymieniać w nieskończoność, jednak w plebiscycie zorganizowanym przez FIFA w 2018 roku najlepszy zdaniem kibiców z całego globu okazał się strzał oddany przez Manuela Negrete w meczu pomiędzy Meksykiem a Bułgarią na meksykańskim mundialu w 1986 roku.
Zdaniem niektórych teoretyków strzału takiego nie powinno nazywać się przewrotką, lecz nożycami. W terminologii piłkarskiej obu tych wyrażeń używa się jednak najczęściej zamiennie, a synonimem bicycle kick bywa także scissors kick. Czy słusznie? To materiał na inne rozważania…