Premier League: podsumowanie 22. kolejki

Za nami już 22. kolejka Premier League. Liderem pozostaje Manchester City, który pokonał Chelsea i ma nad Liverpoolem aż 11 punktów przewagi. Jakimi wynikami zakończyły się minione mecze? Zapraszam na podsumowanie ligi angielskiej.

Premier League: Manchester City – Chelsea 1:0

Starcie Manchesteru City z Chelsea było hitem 22. kolejki Premier League. Obie drużyny zajmowały dwie czołowe lokaty. Mecz mógł bardzo dobrze rozpocząć się dla gospodarzy. Po niecałym kwadransie gry doskonałą szansę miał John Stones. Anglik oddał dobry strzał po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, ale wspaniałą interwencją popisał się Kepa Arrizabalaga. Hiszpan w pierwszej połowie był bohaterem The Blues. W 24. minucie z łatwością wyłapał mocne uderzenie De Bruyne, a tuż przed przerwą wygrał pojedynek sam na sam z Jackiem Grealishem.

W drugą połowę lepiej weszła Chelsea. Kovacic doskonale podał do Lukaku, który zauważył daleko wysuniętego Edersona. Oddał strzał, ale Brazylijczyk doskonale interweniował na jedenastym metrze, a dobitka Ziyecha była bardzo niecelna. W 64. minucie rzut wolny niedaleko bramki Arrazabalagi wykonywali piłkarze Manchesteru City. Strzał De Bruyne po raz kolejny obronił Arrizabalaga. Kepa nie miał jednak szans w 70. minucie. Belg uderzył techniczne sprzed pola karnego, a hiszpański golkiper nie sięgnął piłki. Była to jedyna bramka w tym starciu.

Skrót meczu Manchester City – Chelsea:

Premier League: Aston Villa – Manchester United 2:2

W wyjściowej jedenastce Aston Villi znalazł się Matty Cash oraz debiutujący Lucas Digne, a na ławce rezerwowych zasiadł inny nowy nabytek – Philippe Coutinho. W rywalizację bardzo dobrze weszli piłkarze Manchesteru United, choć głównie za sprawą koszmarnego błędu Martineza. Strzał z dystansu oddał Bruno Fernandes. Argentyński bramkarz chciał złapać piłkę w tak zwany koszyk, ale odbiła się od jego rąk i wleciała mu między nogi, znajdując drogę do bramki. Był to jedyny gol w pierwszej połowie.

W drugiej połowie popis umiejętności dał Bruno Fernades. Portugalczyk otrzymał podanie od Freda, wbiegł z piłką w pole karne i oddał atomowy strzał. Piłka w drodze do bramki odbiła się jeszcze od poprzeczki. W 68. minucie na boisko wszedł wracający do Premier League, a debiutujący w Aston Villi Philippe Coutinho. Było to kluczowe wydarzenie dla tego starcia, ponieważ Brazylijczyk miał udział przy dwóch golach. W 77. minucie rozgrywał akcję z kolegą i znalazł się z futbolówką w polu karnym. Obrońca desperacko chciał odebrać piłkę Coutinho, ale ta trafiła do Ramseya, który strzelił gola kontaktowego i dał nadzieję na remis. Chwilę później, bo w 81. minucie, Anglik podał do Coutinho i tym razem to Brazylijczyk strzelił gola, ustalając końcowy wynik na 2:2.

Premier League: Liverpool – Brentford 3:0

Liverpool musiał radzić sobie między innymi bez Salaha, Mane oraz Keity, którzy grają w Pucharze Narodów Afryki. Po niecałym kwadransie gry, szczęścia z dystansu próbował Alexander-Arnold, ale jego uderzenie okazało się niecelne. Później wynik rywalizacji próbował otworzyć Van Dijk, ale strzał Holendra obronił Fernandez. Hiszpański golkiper skapitulował w 44. minucie. Dośrodkowanie Alexandra-Arnolda z rzutu rożnego wykorzystał wtedy Fabinho.

W drugiej połowie kilka okazji miał Diogo Jota. Portugalczyk w 63. minucie otrzymał podanie od Alexandra-Arnolda, ale trafił w słupek, a następnie po dograniu Roberto Firmino nie wykorzystał sytuacji sam na sam. Swojej okazji nie zmarnował za to Oxlade-Chamberlein. Anglik zamienił centrę Robertsona na bramkę i było 2:0. Wynik rywalizacji w 77. minucie ustalił Minamino. Piłkarze Liverpoolu podeszli bardzo wysoko do pressingu. Piłkę od obrońcy wyłuskał Firmino, który poklepał z Japończykiem, a Minamino ostatecznie umieścił piłkę w bramce.

Premier League: tabela po 22. kolejce

Liderem Premier League pozostaje Manchester City. Obywatele mają aż 11 punktów przewagi nad drugim Liverpoolem. The Reds mają do rozegrania jeszcze zaległy mecz. Dwa punkty do zespołu Jurgena Kloppa traci Chelsea, a na czwartym miejscu z większą stratą jest West Ham. Coraz ciaśniej robi się w strefie spadkowej, w której są Burnley, Newcastle oraz Norwich. Drużyny te tracą kolejno 3, 2 i 1 punkt do bezpiecznej – 17. pozycji, okupowanej przez Watford.

Premier League: klasyfikacja strzelców po 22. kolejce

Liderem klasyfikacji strzelców pozostaje Mohamed Salah, który nie mógł powiększyć swojego dorobku, ze względu na udział w Pucharze Narodów Afryki. Egipcjanin ma na swoim koncie 16 goli. Na drugim miejscu jest jego zespołowy kolega – Diogo Jota, który strzelił 10 bramek. Dziewięcioma trafieniami może pochwalić się Vardy, a osiem razy golkipera pokonywali Antonio, Dennis, Cristiano Ronaldo, Son, Raphinha, Smith Rowe oraz Sadio Mane.