Obrażony Mbappe, Bayern przegrał w derbach – piłkarskie podsumowanie #6

Juventus przegrał hit Serie A w samej końcówce. Kylian Mbappe znów zdjęty z boiska, co spotkało się z kontrowersyjną reakcją zawodnika. Piłkarz Realu okiwał 4 rywali, a Bellingham wymownym gestem uderzył w postawę sędziego. Robert Lewandowski wykartkowany, ale może zostać ukarany przez ligowe władze za działanie z premedytacją. Pierwsza bramka Masona Mounta dla Manchesteru United. Bezbramkowy hit Premier League, Pep Guardiola odciągał Erling Haalanda od rywala. Bayern Monachium przegrywa z Borussią Dortmund, a Xabi Alonso i jego Bayer są nie do pokonania i pewnie zmierzają po mistrzostwo. Natomiast Julian Nagelsmann otrzyma ofertę nowej umowy od NZPN. Sprawdź podsumowanie minionych kolejek w TOP 5 lig.

Obrażony Mbappe, Bayern przegrał w derbach - piłkarskie podsumowanie #6

Hiszpania

W Hiszpanii Atletico Madryt, rzutem na taśmę wygrało z Villarrealem 2:1. Bramka, która zadecydowała o zwycięstwie ekipy z Madrytu, padła w 86. minucie a zdobył ją krytykowany Saul Niguez.

W niedzielny wieczór Real Madryt dopisał 3 punkty do ligowego konta. Pokonał 2:0, Athletic Bilbao, a obie bramki były autorstwa Rodrygo. Brazylijczyk otworzył wynik spotkania w 8. minucie, a wynik meczu ustanowił po cudownej akcji i dryblingu w 73. minucie rywalizacji. Bellingham, który został jakiś czas temu ukarany za krytykę sędziego, w niedzielnym meczu powstrzymał się od kolejnych słów krytyki. Tym razem chodziło o fakt, że rywal go kopnął, ale arbiter tego nie widział. Anglik jednak się nie kłócił tylko pokazał gest zakneblowanych ust. Sam Carlo Ancelotti po meczu powiedział, że rozumie zachowanie Bellinghama i się temu nie dziwi. Świetnie pokazał się Camavinga, który w jednej z akcji w łatwy sposób okiwał 4 rywali i popędził na bramkę rywali.

Swój mecz wygrała również FC Barcelona. 1:0 pokonała Las Palmas, ale był to bardzo słaby mecz w wykonaniu podopiecznych Xaviego. Nie tylko marnowali masę okazji, ale gdy już trafiali do siatki rywali, to  system VAR cofał ich bramkę. Co więcej, od 24. minuty grali w przewadze jednego zawodnika, a Raphinia trafił dopiero w 59. minucie spotkania. Bardzo wolno boisko opuszczał Lewandowski, którego w 81. minucie zastąpił Vitor Roque. Przez grę na czas arbiter ukarał Polaka, żółtym kartonikiem, ale właśnie o to chodziło, aby zobaczyć karę. Dzięki temu Lewy wykartkował się i nie może zagrać w kolejnym meczu. Sprawia to, że między spotkaniami z PSG w Lidze Mistrzów ma wolne, a dodatkowo na rywalizację ligową z Realem Madryt jest czysty i jego występ nie jest zagrożony. Media w Hiszpanii twierdzą jednak, że Polski napastnik może otrzymać dodatkową kartę zawieszenia na jeden mecz, gdyż działał z premedytacją, aby otrzymać karę. Takiego działania zabraniają ligowe przepisy, które stanowią, że za takie zachowanie można nałożyć kolejny mecz zawieszenia. Jeśli to się potwierdzi, kara przypadnie na mecz z Realem Madryt. Od ewentualnej kary można się odwołać. Obecnie w tabeli prowadzi Real Madryt, druga jest FC Barcelona, a zaraz za nimi Girona. Dalej już z większa stratą punktową Atletico Madryt.

Anglia

W Premier League wygraną w 98. minucie stracił Manchetster United! Bramki w meczu z Brendford padały tylko w doliczonym czasie gry, a było go sporo gdyż arbiter zdecydował się na dodatkowe 9. minut rywalizacji. W 96. minucie Mason Mount dał prowadzenie i co ciekawe była to jego pierwsza bramka dla Czerwonych Diabłów. Nie dała im jednak wygranej, gdyż po 120 sekundach rywale doprowadzili do remisu i właśnie takim wynikiem zakończył się ten mecz. Brentford grało dużo lepiej od zespołu gości.

Choć Michał Probierz odsunął od składu na mecz z Walią Jakuba Modera, to na niego od pierwszej minuty, postawił De Zerbi w meczu z Liverpoolem. Był to bardzo dobry mecz polskiego pomocnika, który na murawie spędził aż 83. minuty. A co do meczu, Mewy prowadziły już w 2. minucie po trafieniu Welbecka, jednak to Liverpool wygrał po golach Diaza oraz Salaha.

Luton Town z kolei przegrało z Tottenhamem 2:1, ale to oni prowadzili po pierwszej połowie. Son mógł otworzyć wynik spotkania już w 19. minucie ale jego uderzenie odbiło się od obu słupków i piłka wróciła na plac gry.

Aż 7 goli oglądaliśmy w meczu Newcastle United z West Hamem United. Sroki wygrały rywalizację 4 :3. W bramce gości zagrał Łukasz Fabiański i w 90. minucie po raz 4 skapitulował.

Na emocje liczyliśmy w największym hicie tej kolejki pomiędzy Arsenalem a Manchesterem City, ale niestety na naszych oczekiwaniach się skończyło. Drużyny zagrały zachowawczo o czym świadczy fakt, że przez cały mecz tylko 3 uderzenia były celne. Chwilę po meczu, Guardiola podbiegł do Grealisha żywiołowo coś z nim wyjaśniał. Być może nie spełniał taktycznych założeń, ale na boisku pojawił się dopiero w 61. minucie. Pep interweniował również przy rozdzieleniu Haaland oraz Gabriela. Norweg rozegrał trzy spotkania przeciwko parze defensorów Gabriel – Saliba. W żadnym z tych spotkań nie oddał nawet celnego uderzenia. Kanonierzy w 2024 roku w Premier League nie przegrali jeszcze ani jednego meczu. W tym sezonie może dojść jeszcze do dwóch spotkań Arsenalu z Manchesterem City. Jeśli Arsenal wyeliminuje Bayern, a Obywatele uporają się z Realem Madryt obie ekipy spotkają się w półfinale Ligi Mistrzów.

Francja

Kylian Mbappe w hicie ligi francuskiej został zdjęty przez Luisa Enrique w 64. minucie, co spotkało się z jego kontrowersyjną reakcję, w której wyraził swoje niezadowolenia. Sam Mbappe gola nie zdobył, ani też nie asystował pomimo tego że PSG wygrało 2:0! Trafił Vitinha oraz gdy już nie było Kyliana na boisku – Goncalo Ramos. Co więcej piłkarze PSG poradzili sobie z rywalami, nawet pomimo tego, że od 40. minuty grali w osłabieniu.

Niemcy

Xabi Alonso i prowadzony przez niego Bayer Leverkusen jest już o krok od wygrania Bundesligi. Zagrali z Hoffenheim i choć przegrywali, mecz zakończyli wygraną 2:1! Andrich strzelił w 88. minucie, a Patrick Schick w 91. rzutem na taśmę doliczając 3 punkty do ligowego dorobku. W połączeniu z porażką Bayernu Monachium daje to przewagę nad  Bawarczykami aż 13 punktów.

Bayern uległ 0:2 Borussii Dortmund. W 10. minucie do siatki trafił Adeyemi, a na siedem minut przed końcem meczu było już 2:0. Bayern nie wyglądała na ekipę, której zależy na wygranej i doigrał się kolejnej punktowej straty. Klątwa Harrego Kane działa aż nadto.

Włochy

10 sekund do końca mecz, dośrodkowanie w pole karne, uderzenie głową a Marusić pokonuje Wojciecha Szczęsnego i Lazio 1 do 0 wygrywa z Juventusem. To była i jest katastrofa dla Juventusu, który nie tylko rozegrał słaby mecz, ale i stracił punkty w ostatnich sekundach. Takich problemów nie ma Inter, bowiem bez problemu wygrał 2:0 z Empoli, a Scudetto jest kwestią czasu. W tym sezonie Nerazzurri zgromadzili już 79 punktów i rozpoczęło się odliczanie kolejek do mistrzostwa.

Nagelsmann na dłużej z reprezentacją?

Choć umowa Juliana Nagelssmanna z Reprezentacją Niemiec obowiązuje do końca tegorocznego EURO, to najpewniej pozostanie on w kadrze Niemiec na dłużej. Sky Sport podał, że władze federacji są zadowolone z jego pracy i po zakończonym EURO chcą przedstawić mu propozycję nowej umowy do końca Mundialu w 2026 roku. Jednak czy faktycznie taka oferta pojawi się na stole będzie zależne od faktycznego wyniku na EURO.

Xabi Alonso zostaje

Wracamy do Xabiego Alonso, który kilka dni temu oficjalnie ogłosił, że nigdzie się nie wybiera i w kolejnym sezonie także będzie odpowiedzialny za wyniki Aptekarzy. Tym samym odciął się od wszelkich plotek i domysłów o jego potencjalnych przenosinach. Media podały, że w ostatnich dniach odrzucił propozycję kontaktu z Liverpoolu, Bayernu Monachium oraz Chelsea.