Najlepsi strzelcy wszechczasów? Bundesliga ma kilku asów

Bundesliga. Chociaż wcześniej rankingi te wydawały się nie do pobicia, od czasu Messiego i Ronaldo znacznie chętniej patrzy się na klasyfikacje, w których uszeregowani zostali najlepsi strzelcy wszechczasów. Bundesliga też ma takich, a od kilku sezonów najlepszym z nich depcze po piętach Robert Lewandowski. Kogo musiałby wyprzedzić, żeby zostać najlepszym napastnikiem w historii ligi niemieckiej?

W artykule na temat najlepszych strzelców wszechczasów Bundesliga dowiesz się:

Bundesliga – strzelcy wszechczasów:

  1. Gerd Müller – 365 goli w 427 meczach
  2. Klaus Fischer – 268 goli w 535 meczach
  3. Robert Lewandowski – 236 goli w 321 meczach
  4. Jupp Heynckes – 220 goli w 369 meczach
  5. Manfred Burgsmüller – 213 goli w 447 meczach
  6. Claudio Pizarro – 197 goli w 490 meczach
  7. Ulf Kirsten – 182 gole w 350 meczach
  8. Stefan Kuntz – 179 goli w 448 meczach
  9. Dieter Müller – 177 goli w 303 meczach
  10. Klaus Allofs – 177 goli w 424 meczach

Bundesliga – strzelcy wszechczasów. Zobacz klasyfikację i tabelę

Od czasu założenia najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech, czyli 1962 roku, przez rozgrywki Bundesligi zdążyło przewinąć się wielu wybitnych snajperów. Nie wszyscy grali jednak przez całą karierę na niemieckich boiskach, różnie bywało także z utrzymaniem stabilnej formy. Dlatego też tabela strzelców wszechczasów stanowi ciekawą podróż przez historię piłki, stanowiąc mieszankę graczy z czasów dla nas zamierzchłych oraz zawodników, których kojarzy większość z nas. Kto zasłużył jak dotychczas na miano najlepszego napastnika tych rozgrywek?

Rekord Gerda Mullera jeszcze długo pozostanie niezagrożony

Jak podkreślali wszyscy ludzie, którzy mieli przyjemność oglądać grę Gerda Mullera na żywo, na pierwszy rzut oka nie przypominał on wybitnego sportowca. Stosunkowo niski (176 cm wzrostu), być może nawet przysadzisty, a na pewno niezgrabny w ruchach, zyskiwał na majestacie dopiero w polu karnym. Tam potrafił natychmiast przyspieszyć, błyskawicznie obrócić się z piłką i z nieomylnym instynktem topowego snajpera zdobywać kolejne i kolejne bramki.

W samej reprezentacji RFN, rozegrawszy zaledwie 62 spotkania, ustrzelił 68 goli. Jako rekordzista znany jest jednak przede wszystkim ze strzelenia oszałamiającej liczby 365 bramek w ciągu 15 sezonów gry w Bundeslidze. Jako napastnik Bayernu Monachium strzelał średnio 24 bramki na sezon, co jest wynikiem szczególnie imponującym, jeżeli weźmie się pod uwagę niewielką liczbę drużyn dopuszczanych do rozgrywek Bundesligi. W przeciwieństwie do innych dużych lig europejskich, w lidze niemieckiej gra zaledwie 18 zespołów.

Z tego powodu wątpliwe jest, aby w najbliższych latach jakikolwiek zawodnik był w stanie pobić rekord Gerda Mullera. Nawet jeżeli na niemieckich boiskach wykiełkowałby porównywalny snajperski talent, raczej nie zechce zostać w Bundeslidze na piętnaście sezonów. Rozgrywki te nie mogą równać się pod względem prestiżu angielskim czy hiszpańskim, więc prędzej czy później czekałaby go emigracja do Premier League albo La Liga.

Lewandowski nie wyprzedzi Mullera, ale Fischer jest w zasięgu

Najlepsi strzelcy wszechczasów ligi niemieckiej mają od kilku lat groźnego konkurenta, który regularnie zostaje królem strzelców i sezon po sezonie toruje sobie drogę do podręczników historii. W tym sezonie Robert Lewandowski wyprzedził Juppa Heynckesa i na wiele kolejnych lat zapewnił sobie miejsce w czołowej trójce napastników najwyższej klasy rozgrywkowej Niemiec. Czy stać go na więcej?

Na pewno ma szansę wyprzedzić Klausa Fischera, który na zdobycie 268 goli w Bundeslidze potrzebował aż dwadzieścia lat. Lewandowski ma szansę przegonić go już w sezonie 2020/2021 i strzelić tyle bramek w zaledwie dekadę. Wystarczy tylko, aby powtórzył swoje dokonania strzeleckie z minionej kampanii. 

Przebicie rekordu Gerda Mullera wydaje się jednak leżeć poza zasięgiem Polaka, który ma już 32 lata. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że pod względem fizycznym przypomina maszynę, raczej nie da rady utrzymać się na topowym poziomie na tyle długo, aby odrobić stratę 129 goli. Przy obecnej formie zajęłoby mu to aż cztery lata, a trudno byłoby wymagać od niego strzelania co najmniej 1 bramki na mecz w wieku 35 czy 36 lat. 

Zostaw komentarz

kod-sport-betfan