Jedziemy na Euro 2024! Wojciech Szczęsny bohaterem – piłkarskie podsumowanie #5

Mamy to! Po ciężkim meczu i serii rzutów karnych, pokonaliśmy Walię i awansowaliśmy na Euro 2024! Bohaterem reprezentacji po raz kolejny został Wojciech Szczęsny. Ta sztuka udało się też Ukrainie i Gruzji. We wtorek odbył się też szalony mecz Hiszpanii z Brazylią, a wyrównująca bramka padła w 97. minucie. Memphis Depay pomógł Daniemu Alvesowi, a Brazylijczyk za utrudnianie badań dopingowych odpocznie od piłki nożnej.

Jedziemy na Euro 2024! Wojciech Szczęsny bohaterem - piłkarskie podsumowanie #5

Ostatnia szansa wykorzystana, jedziemy na Euro 2024!

Spotkanie z Reprezentacją Walii w finale barażu do EURO 2024, to jeden z najważniejszych spotkań Biało-Czerwonych w ostatnich latach. Trener Michał Probierze dzień przed meczem ogłosił listę 23 zawodników, którzy będę mogli zagrać w meczu z Walią i zdecydował się dość kontrowersyjne ruchy. Wykluczył z kadry Pawła Bochniewicza, co akurat nie jest zaskoczeniem, ale postąpił tak samo z Pawłem Wszołkiem. Tu sytuacja jest nieco inna, gdyż powołała go w zastępstwie, a już po dwóch dniach zrezygnował z jego usług. Dla wielu osób, kontrowersje wzbudziło też odesłanie na trybuny Jakuba Modera. Nie ulega wątpliwości, że może on stanowić o sile naszej kadry, ale należy pamiętać, że nie wszedł on jeszcze zbyt dobrze w rytm meczowy, po tym jak długo leczył kontuzję. Wyjściowa 11 wyglądała standardowo. Ponownie zagraliśmy na 3 defensorów: Bednarka, Dawidowicza oraz Kiwiora, a na wahadłach był Zalewski z Frankowskim. W pomocy Zieliński, Slisz i Piotrowski, a w napadzie Lewandowski z Świderskim.

Wtorkowa rywalizacja z Walią zakończyła się dopiero po serii rzutów karnych, dokładnie w 5. kolejce. Wtedy to Wojciech Szczęsny zatrzymał uderzenie Daniela Jamesa i dał nam awans. Sama rywalizacja w pierwszych 90. minutach jaki dogrywce, była tym czego mogliśmy się spodziewać. Ani my, ani Walijczycy nie ryzykowaliśmy. Były to takie twarde piłkarskie szachy w brytyjskim wykonaniu. Wojciech Szczęsny wczoraj został bohaterem nie tylko broniąc karnego, ale także popisując się niesamowitą paradą po strzale Moore’a na początku drugiej połowy.

Nie możemy zapominać o sytuacji z końcówki pierwszej połowy, gdy to gospodarze wyszli na prowadzenie, ale okazało się, że byli na minimalnym spalonym. Na plus zagrał Nicola Zalewski. Widać, że to piłkarz doskonale wyszkolony technicznie, który nie boi się wejść w drybling. Należy docenić również Frankowskiego, Kiwiora, Dawidowicza no i rzecz jasna Szczęsnego. Niepewnym punktem naszej drużyny był Bednarek.

„Nie było to łatwe spotkanie, bo wiedzieliśmy, że Walia u siebie jest groźna. Dla nas najważniejsze było to, żeby realizować nasz pomysł na grę i to zrobiliśmy. Nie oddawaliśmy zbyt wiele strzałów, ale liczył się tylko awans.” – tak wygraną skomentował Michał Probierz.

Na Euro 2024 zagramy w grupie D, gdzie naszymi rywalami będzie Holandia, Austria oraz Francja! Pierwsze spotkania już 16 czerwca. Zmierzymy się z reprezentacją Holandii. Następnie 21 czerwca zmierzymy się z Austrią a 25 czerwca z Francją.

Historyczny wyczyn Gruzji i awans Ukrainy rzutem na taśmę

Wczoraj nie tylko my awansowaliśmy na EURO, a zrobiła to również reprezentacja Ukrainy, pokonując 2:1 Islandię. Spotkanie rozgrywane było we Wrocławiu. Kibice, którzy mieli okazję oglądać ten mecz, zobaczyli decydującą bramkę dopiero w 84. minucie. Uderzenie zza pola karnego posłał Mudryk. Tym samym Ukraina zagra na EURO w grupie E. Jej rywalami będą: Belgia, Słowacja oraz Rumunia.

Finał barażu pomiędzy Gruzją a Grecją, zakończył się bezbramkowym remisem. W serii jedenastek Gruzini pomylili się raz, a Grecy dwa razy. Udziału w serii rzutów karnych nie wziął Kvaratskhelia, ponieważ w 110. minucie z powodu kontuzji opuścił boisko. Gruzja po raz pierwszy w historii zagra na mistrzostwach Europy.

Dani Alves opuścił areszt

Choć Neymar i jego ojciec odmówili pomocy Daniemu Alvesowi i nie wpłacili miliona euro kaucji za jego zwolnienie z aresztu, to w poniedziałek Brazylijczyk opuścił areszt. Hiszpański magazyn La Vangiardia podaje, że na kaucję złożyło się kilku jego znajomych z boiska, a meksykańskie media podały, że jedną z osób jest zawodnik Atletico Madryt – Memphis Depay. Sam holenderski skrzydłowy w niedawnym wywiadzie powiedział, że Dani Alves pomimo tego co się wydarzało dalej jest jego przyjacielem. Dani Alves pozostanie na wolności do czasu orzeczenia prawomocnego wyroku.

Polska U17 z awansem na Euro

Nasza reprezentacja U17 awansowała na mistrzostwa Europy. Wczoraj 2:1 udało się pokonać Czechów i zająć pierwsza pozycję w grupie. Biało-Czerwoni i Czesi mają tyle samo punktów, jednak to nasza kadra zdobyła więcej goli i zajęła pierwsze miejsce. Nie udało się uniknąć wpadek, a jedną z nich była porażka 0:1 z Białyrousią. Euro U17 odbędzie się na Cyprze i potrwa od 20 maja do 5 czerwca.