Pobierz aplikację betfan na telefon
ESEA MDL. Liga CS:GO ma już 35 sezonów!

ESEA MDL. Jednymi z najpopularniejszych rozgrywek w CS:GO jest ESEA MDL. Liga Counter Strike’a sygnowana przez E-Sports Entertainment Association i sponsorowana przez Mountain Dew stanowi najwyższą klasę rozgrywkową turniejów pod szyldem ESEA. Pozwala również na awans do prestiżowego ESL Pro League. Co warto wiedzieć o ESEA MDL? 

Z artykułu na temat ESEA MDL dowiesz się:

Turnieje CS:GO znacznie różnią się od tych znanych z LoL-a

W przeciwieństwie do esportowej sceny League of Legends, w której szereg uporządkowanych i sponsorowanych przez twórców gry turniejów prowadzi do rozgrywanych corocznie Worldsów w LoL-a, struktura rozgrywek w Counter Strike: Global Offensive jest znacznie bardziej otwarta. Na całym świecie rozgrywane są turnieje organizowane przez mnogość instytucji, począwszy od Majorów sponsorowanych przez Valve Corporation, firmę stojącą za stworzeniem CS:GO.

Od początku turniejowej sceny CS-a jednym z największych problemów byli cheaterzy, którzy bezlitośnie wykorzystywali luki w grze do oszukiwania przeciwników. Odpowiedzią na ich działanie były programy zabezpieczające przed oszustwami, czyli anti-cheaty. Jeden z nich stworzyła firma E-Sports Entertainment Association, która sygnuje jedną z największych lig CS:GO na świecie. Jej najwyższą klasą rozgrywkową jest Mountain Dew League, czyli ESEA MDL, choć z oprogramowania korzystają dziś także inne ligi, chociażby ESL.

Jak turnieje MDL wpisują się w rozgrywki pod szyldem ESEA?

ESEA League to jedna z największych serii turniejów w CS:GO, a w otwartych rozgrywkach pod tym szyldem występują drużyny z takich regionów jak Ameryka Północna, Europa, Australia, Bliski Wschód, Południowa Afryka, Azja oraz Brazylia. Każdego roku rozgrywane są trzy sezony, a uporządkowana struktura na przestrzeni kilkunastu lat uczyniła z ESEA League jedne z najbardziej prestiżowych rozgrywek na świecie.

Zespoły chcące dostać się do największych turniejów CS:GO mogą brać udział w ligowych rozgrywkach w dywizjach Open, Intermediate, Main oraz Advanced, aż zakwalifikują się w końcu do Mountain Dew League. Jest to liga stojąca krok niżej niż ESL Pro League i jeszcze do niedawna gwarantowała bezpośredni awans do tej prestiżowej ligi. Do grudnia 2020 roku potrwa 35. sezon ESEA MDL, a obok niego rozgrywane będą także mecze na niższych poziomach, dzięki którym dowolna zarejestrowana drużyna może awansować i wywalczyć sobie miejsce w elicie.

Najbardziej prestiżowymi turniejami rangi Premier w ramach ESEA MDL są te rozgrywane w Ameryce Północnej oraz Europie. W tych drugich biorą udział także polskie drużyny, dlatego w dalszej części artykułu skupimy się właśnie na nich.

W 35. sezonie ESEA MDL grają trzy polskie drużyny

Obecnie na sezon ESEA MDL w Europie składa się runda zasadnicza oraz faza play-off. W tej pierwszej bierze udział osiemnaście drużyn, wśród których w 35. sezonie zobaczymy trzy polskie składy: Avez, Wisła Kraków oraz PACT. Dodatkowo dwóch Polaków występuje w niemieckiej drużynie Sprout. Są to Paweł “Dycha” Dycha oraz Michał “Snatchie” Rudzki. W ligowej tabeli mecze rozgrywane są w systemie każdy z każdym do jednego zwycięstwa (Best of one lub Bo1). 

Następnie osiem najlepszych drużyn awansuje do play-offów. Tam spotkania toczą się w systemie podwójnej eliminacji (Double-Elimination) do dwóch zwycięstw (Bo3), nie licząc finału, w którym do zostania mistrzem sezonu drużyna potrzebuje trzech wygranych. Dodatkowo trzy najlepsze zespoły dostają się do LAN-owego turnieju ESEA Global Challenge, gdzie wraz z trzema zespołami z Ameryki Północnej, jedną z Australii oraz jedną z Azji lub Pacyfiku walczą o dwa sloty dające przepustkę do ESL Pro League.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!