Pobierz aplikację betfan na telefon
Derby Łodzi. Kto góruje w rywalizacji ŁKS vs Widzew?

Derby Łodzi w oficjalnych statystykach rozpoczęły się w 1948 roku. Sympatycy ŁKS-u i Widzewa twierdzą jednak, że historia tych meczów jest znacznie dłuższa. Na kiedy można datować początek rywalizacji? Jak prezentuje się bilans spotkań? Jakich piłkarzy grających w derbach wspominamy do dziś?

Z artykułu, w którym opisujemy derby Łodzi, dowiesz się:

Derby Łodzi mają długą historię. Kiedy się rozpoczęły?

Historia derbów Łodzi według sympatyków obu klubów sięga początków XX wieku. Już w 1911 roku w rozgrywkach o mistrzostwo miasta spotkały się drużyny Łódzkiego Klubu Sportowego oraz Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego “Widzew”. Faworytem był ŁKS, jednak przegrał 1:2. Widzew nie poszedł za ciosem, a turniej organizowany przez Lodzer Fußball Verband zwyciężyło Stowarzyszenie Sportowe Newcastle Łódź, zawieszone ostatecznie w 1914 roku. Dwa ostatnie mistrzostwa Łodzi rozegrane przed wojną padły już łupem ŁKS-u.

Kolejne mecze miał przynieść 1920 rok, jednak odwołano je ze względu na wojnę polsko-bolszewicką. Pierwszy mecz między ŁKS-em a RTS Widzew (założony po wojnie kontynuator tradycji TMRF-u) datuje się zatem dopiero na 1925 rok, gdy ŁKS zwyciężył 4:0 w meczu towarzyskim. Potem w okresie międzywojennym drużyny te rozegrały jeszcze kilkanaście sparingów oraz meczów w pomniejszych rozgrywkach. Niektóre z nich kończyły się wynikami hokejowymi. Widzew odnotował nawet takie porażki jak 0:13 czy 2:17. Trudno nie podejrzewać, że były to spotkania pomiędzy juniorami czy drużynami rezerwowymi. Szczegół zaginęły jednak w mroku historii.

Statystyki nie kłamią. Widzew w derbach lepszy niż ŁKS

Mimo tak długiej historii, wszystkie oficjalne statystyki rozpoczynają się w 1948 roku. Wówczas derby Łodzi rozegrały się po raz pierwszy na poziomie najwyższej klasy rozgrywkowej. W pierwszym meczu ŁKS wygrał 6:2, a w rewanżu 6:1.

W sezonie 2020/2021 ŁKS oraz Widzew będą miały okazję znów spotkać się na jednym szczeblu, gdyż obie drużyny znalazły się w I lidze. Taka sytuacja możliwa jest dzięki spadkowi ŁKS-u z Ekstraklasy oraz awansowi Widzewa z II ligi. Tymczasem jednak przyjmowany powszechnie bilans 64. spotkań prezentuje się następująco:

  • Widzew – 27 zwycięstw
  • ŁKS – 12 zwycięstw
  • Remis – 25 razy

Trzeba jednak podkreślić, że historia tych spotkań nie jest prześledzona tak dokładnie jak chociażby w przypadku derbów Krakowa. Miasto włókniarzy nadal czeka na zapalonego historyka piłki nożnej, który odtworzy dokładny przebieg rywalizacji ŁKS vs Widzew, na podstawie wiarygodnych źródeł oddzielając mecze składów juniorskich i rezerwowych od spotkań pierwszych drużyn.

Derby były polem do popisu dla wybitnych piłkarzy

Najwspanialsze derby Łodzi datuje się na końcówkę lat 70. oraz lata 80. To wtedy łódzka piłka zaczęła coś znaczyć na mapie krajowego futbolu. Widzew bił się regularnie o mistrzostwo, zdobywając je w latach 1981 i 1982 (dwa kolejne laury przyszły w 1996 i 1997 roku). W czerwonych barwach występowali wówczas tak wybitni zawodnicy jak Włodzimierz Smolarek, Józef Młynarczyk, Władysław Żmuda czy Zbigniew Boniek.

Żaden z tych graczy nie jest jednak strzelcem największej liczby bramek w meczach derbowych. Tytuł ten dzierży jak na razie inny wielokrotny reprezentant Polski, nieżyjący już Włodzimierz Smolarek, który strzelił ŁKS-owi 7 bramek. W 2017 roku jego imieniem nazwana została nowo powstała ulica przy stadionie Widzewa.

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!