Tour de Pologne 2023: lista startowa, składy drużyn, kto pojedzie?

Adrian Krawczyk

01 sierpnia 2023

Tour de Pologne 2023: lista startowa, składy drużyn, kto pojedzie?

Już 29 lipca wyruszy 80 edycja Tour de Pologne. Jakie drużyny zobaczymy na starcie naszego narodowego kolarskiego touru? Czy pojawią się gwiazdy zarówno do wygrania całego wyścigu, jak i szybcy zawodnicy? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat listy startowej oraz składów na Tour de Pologne 2023.

STAWIAJ NA TOUR DE POLOGNE 2023 W BETFAN

Tour de Pologne 2023: składy drużyn

Już na kilka tygodni przed startem polskiego touru w najlepszych drużynach zostają ogłaszane składy, w których ekipy stawią się na jubileuszowym 80. Tour de Pologne 2023. Co ciekawe w tym roku w ekipach z World Touru zobaczymy wiele wyśmienitych nazwisk, więc warto wybrać się do którejś z polskiej miejscowości, aby zobaczyć najlepszych zawodników świata na żywo.

 • INEOS Grenadiers: Thymen Arensman, Laurens De Plus, Kim Heiduk, Michał Kwiatkowski, Salvatore Puccio, Pavel Sivakov, Geraint Thomas.
 • UAE Team Emirates: Brandon Mcnulty, Davide Formolo, Finn Fisher-Black, Joao Almeida, Pascal Ackermann, Rafał Majka, Tim Wellens.
 • Soudal Quick-Step: Mattia Cattaneo, Mauri Vansevenant,  Cerny Josef, Jan Hirt, Melier Tim, Van Lerberghe Bert, Van Wilder Ilan, Louis Vervake
 • Human Powered Heath: Alan Banaszek, Stanisław Aniołkowski
 • Jumbo Visma: Michel Hessmann, Sam Oomen, Koen Bouwman, Jos Van Emden, Tosh Van Der Sande, Olav Kooij, Tobias Foss
 • Bahrain – Victorious: Damiano Caruso, Kamil Gradek, Rainer Kepplinger, Fran Mihalojević, Jonathan Milan, Andrea Pasqualon, Antonio Tiberi
 • Alpecin-Deceuninck: Stefano Oldani, Jensen Plowright, Oscar Riesebeek, Nicola Conci, Senne Leysen, Jakub Mareczko, Ramon Sinkeldam

Jak widać najmocniejsze składy przygotowały dwie drużyny – INEOS Grenadiers oraz UAE Team Emirates.

Tour de Pologne 2023: lista startowa – jakie gwizdy w polskim wyścigu?

Można podzielić gwiazdy na tych walczących w górach, jak i na tych walczących na płaskich odcinkach. Jako, że w tym roku trasa została ustalona w dość pagórkowatym ternie to sprinterzy swoje okazje dostaną na dwóch etapach, natomiast na dwóch będą musieli wykazać się umiejętnością pokonywania krótkich kilometrowych hopek. Wśród kandydatów do wygrania sprintu możemy wskazać: Pascala Ackermanna (UAE), Tima Melier (Soudal Quick – Step), Stanisława Aniołkowskiego, Olava Kooija (Jumbo), Jonathana Milana (Bahrain) oraz Jakuba Mareczko (Alpecin). Jak widać 4 wskazane nazwiska to światowej klasy sprinterzy, którzy wygrywają etapy na wielkich tourach.

Z zawodników, którzy będą liczyć się w walce o wygranie całego Tour de Pologne również nie zabraknie wielkich nazwisk. Na polski wyścig narodowy przyjedzie między innymi Geraint Thomas (2 zawodnik tegorocznego Giro), Pavel Sivakov (INEOS), Michał Kwiatkowski (INEOS), Tobias Foss (Jumbo), Davide Formolo (UAE), Jao Almeida (UAE) oraz Rafał Majka (UAE). Jak widać tutaj wyróżniają się dwie ekipy, które głównie powinny stoczyć walkę o żółtą koszulkę Tour de Pologne, czyli INEOS oraz UAE.

Tour de Pologne 2023: kto pojedzie w polskiej reprezentacji?

 • Marcin Budziński
 • Jakub Kaczmarek
 • Norbert Banaszek
 • Patryk Stosz
 • Piotr Brożyna
 • Maciej Paterski
 • Bartłomiej Proć

Głównie będą to zawodnicy z polskich drużyn kontynentalnych. Marcin Budziński, Jakub Kaczmarek, Norbert Banaszek to zawodnicy Mazowsza Serce Polski, natomiast Patryk Stosz, Piotr Brożyna oraz Maciej Paterski to kolarze Vosteru. Jedynie Bartłomiej Proć to zawodnik niemieckiego Santic-Wibatech, który pojedzie w Biało-Czerwonej koszulce i będziesz szukał swojej okazji na płaskich odcinkach.

Autor tekstu

Adrian Krawczyk

Pasjonat piłki nożnej od młodu. Później sam próbował swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych. Teraz największy pasjonat piłki nożnej, kolarstwa oraz skoków narciarskich. Wszechstronność w sporcie to mój atut - śledzę praktycznie wszystko, co jest możliwe - od darta, przez esport, aż po topowe mecze piłkarskie.

Najnowsze wpisy