Speedway Grand Prix: Teterow 10.06

Jan Paździerski

09 czerwca 2023

SGP 2023

Przed nami czwarte zmagania w ramach cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata 2023, które tym razem odbędą się w Teterow w Niemczech. Pierwsza rundą miała miejsce w chorwackim Gorican, a następnie rywalizacja przeniosła się do Warszawy. Trzecia impreza odbyła się w pradze. Oczekujemy, że i tym razem wydarzenia na praskim torze będą pełne emocji.

 SGP 2023 Teterow: zapowiedź, faworyci

Przed nami czwarty turniej Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu 2023, który odbędzie się w Niemczech, w niemieckim Teterow. Zestawiamy najważniejsze informacje dotyczące tych zawodów. Rywalizacja w Teterow zapowiada się niezwykle emocjonująco, dlatego warto znaleźć chwilę i śledzić ten turniej. Już w najbliższą sobotę, 10 czerwca, rozpocznie się czwarty konkurs Speedway Grand Prix.

Turniej rozpocznie się o godzinie 19:00, a wcześniejsze kwalifikacje odbędą się sześć godzin wcześniej. Uczestnicy Grand Prix będą walczyć o jak najlepszy czas, aby zapewnić sobie korzystne rozstawienie na torze. Wszystko to ma znaczenie dla kolejności startowej.

Zmagania w ramach GP Niemiec w Teterow odbywają się relatywnie krótko – po raz pierwszy miały miejsce w 2016 roku, gdzie zwycięzcą został Jason Doyle, a na drugim i trzecim miejscu uplasowali się odpowiednio Bartosz Zmarzlik i Greg Hancock.

W czterech z pięciu dotychczasowych turniejów Grand Prix Niemiec w Teterow na podium stawał przynajmniej jeden reprezentant Polski. W tegorocznym cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata 2023 wysoko notowani są zawodnicy jak Bartosz Zmarzlik i Fredrik Lindgren, którzy świetnie spisują się w dotychczasowych zawodach. Solidnie pojechać w Teterow mogą również Patryk Dudek i Robert Lambert, którzy zajęli miejsca w czołowej czwórce ubiegłorocznego turnieju. Do grona faworytów zalicza się również Daniel Bewley, Martin Vaculik, Jack Holder i Jason Doyle.

Ostatni turniej na Bergring Arenie w Teterow odbył się 4 czerwca 2022 roku. Patryk Dudek okazał się wówczas najlepszy, zdobywając imponujące 19 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Bartosz Zmarzlik, a trzeci był Fredrik Lindgren. W finale dotarł także Robert Lambert, a w czołowej ósemce znaleźli się również Daniel Bewley, Tai Woffinden, Leon Madsen i Jack Holder. Maciej Janowski i Paweł Przedpełski nie odnieśli sukcesu w tym turnieju – Janowski zajął dziewiąte miejsce, a Przedpełski czternaste.

 SGP 2023: terminarz cyklu

 • Grand Prix Chorwacji – Donji Kraljevec (29 kwietnia 2023 roku) – Bartosz Zmarzlik
 • Grand Prix Polski – Warszawa (13 maja 2023 roku) – Fredik Lindgreen
 • Grand Prix Czech – Praga (3 czerwca 2023 roku) – Martin Vaculik
 • Grand Prix Niemiec – Teterow (10 czerwca 2023 roku)
 • Grand Prix Polski – Gorzów Wlkp. (24 czerwca 2023 roku)
 • Grand Prix Szwecji – Malilla (15 lipca 2023 roku)
 • Grand Prix Łotwy – Ryga (12 sierpnia 2023 roku)*
 • Grand Prix Wielkiej Brytanii – Cardiff (2 września 2023 roku)
 • Grand Prix Danii – Vojens (16 września 2023 roku)
 • Grand Prix Polski – Toruń (30 września 2023 roku)

Można już sobie zapisać kluczowe daty w kontekście kolejnej batalii o tytuł mistrza świata. Wiadomo, że po raz kolejny zmagania toczyć się będą w Polsce. Kolejne 2 cykle zaplanowano na 24 czerwca w Gorzowie oraz 30 września w Toruniu. W harmonogramie pojawiła się jedna nowa lokalizacja. Chodzi oczywiście o Rygę. Zmagania mają zawitać do Łotwy w dniu 12 sierpnia 2023 roku.

 SGP 2023: lista polskich uczestników

 • Bartosz Zmarzlik #95 (Polska) – trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata. Po ten sukces sięgnął między innymi w 2022 roku. Niewątpliwie ma on ogromny potencjał i jest jednym z najlepszych polskich żużlowców w historii.
 • Maciej Janowski #71 (Polska) – w 2022 roku sięgnął po brązowy medal w cyklu Grand Prix. Lepsze starty przeplatał słabszymi. Trochę brakowało stabilizacji.
 • Patryk Dudek #692 (Polska) – on zdobył w 2022 roku 102 punkty (o cztery mniej od Janowskiego), ale na torze utrzymania w cyklu sobie nie zapewnił. Organizatorzy zdecydowali się jednak na to, by przyznać mu stałą dziką kartę. Bez wątpienia na nią zasłużył.

Autor tekstu

Jan Paździerski

Od dzieciństwa interesuję się sportem, w szczególności piłką nożną, w którą grałem od najmłodszych lat do końca liceum. Interesują mnie głównie sporty drużynowe, lecz bardzo lubię również tenis ziemny jak i stołowy, w które sam regularnie grywam. Na studiach zainteresowałem się żużlem, dlatego obecnie również na bieżąco śledzę wyniki ligowe jak i starcia w ramach Grand Prix, a sporadycznie wybieram się na mecze poznańskich Skorpionów. Z portalem Sport Betfan związany od 2023 roku.

Najnowsze wpisy