Pobierz aplikację betfan na telefon
PFL: Futbol Amerykański w Polsce, drużyny, mecze

Oczywiście futbol amerykański jest ukochanym klubem wszystkich obywateli USA, ale w ostatnich latach zyskał duże zainteresowanie również w Europie. W Niemczech jest to drugi najchętniej oglądany sport drużynowy zaraz za piłką nożną. Również w Polsce futbol amerykański bardzo się rozwinął.

PFL: Struktury w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego

W Polsce futbol amerykański rozgrywa się na czterech szczeblach. Mamy PFL 1, PFL 2, PFL 9 i PFLJ. W tych strukturach meczów nie rozgrywa bez wątpienia najlepsza w Polsce drużyna Panthers Wrocław. Klub z Wrocławia rozgrywa swoje mecze w najbardziej prestiżowej lidze w Europie, czyli w European Football League. EFL to liga, w której grają najlepsze zespoły z całej Europy.

PFL 1

PFL 1 to najlepsza w Polsce liga futbolu amerykańskiego. Aktualnymi mistrzami są Archers Bydgoszcz, którzy po zdobytym mistrzostwie musieli zakończyć swoją działalność z powodów problemów finansowych. Sezon 2022 rozpocznie się już 3 kwietnia o godzinie 13:00. Sezon zainauguruje mecz Silesia Rebels Katowice – Tychy Falcons. W pierwszej lidze znajduje się 6 drużyn.

Drużyny w PFL 1 na sezon 2022:

Kraków Kings
Lowlanders Białystok
Silsesia Rebels Katowice
Tychy Falcons
Warsaw Eagles
Warsaw Mets

PFL 2

Drugą ligą, która jest zapleczem dla PFL 1 jest PFL 2. W sezonie 2021 mistrzami drugiej ligi została Armia Poznań. Drużyna z Poznania nie wyraziła jednak chęci awansu na najwyższy szczebel rozgrywkowy prawdopodobnie przez pieniądze. W drugiej lidze znajduje się dużo więcej drużyn niż w pierwszej, bo tutaj mamy ich aż 9. Z tego powodu liga została podzielona na grupę północną i południową. Sezon zainauguruje drugiego kwietnia mecz Tytani Lublin – Hammers Łaziska Górne o godzinie 16:00.

Drużyny w PFL 2 w grupie północnej na sezon 2022:

Armia Poznań
Białe Lwy Gdańsk
Olsztyn Lakers
Wataha Zielona Góra

Drużyny w PFL 2 w grupie południowej na sezon 2022:

Bielawa Owls
Hammers Łaziska Górne
Jaguars Kąty Wrocławskie
Tytani Lublin
Wieliczka Dragons

PFL 9

Oprócz PFL 1 i PFL 2 mamy w Polsce także PFL 9. Jest to liga dla mniejszych drużyn, które mają problemy kadrowe i nie uzbierały wystarczająco dużej kadry. W tej lidze nie gra się jedenastoma zawodnikami na boisku, ale jak wskazuje nazwa dziewięcioma. Jest to tzw. „liga dziewiątek”.*

PFLJ

Ostatnimi rozgrywkami futbolu amerykańskiego są rozgrywki juniorskie. Aktualnymi mistrzami juniorów jest drużyna Lowlanders Białystok, która pokonała w dogrywce Angels Toruń.*

*Sezon PFL 9 i PFLJ rozpoczyna się w drugiej połowie roku, dlatego na skład drużynowy tych drużyn trzeba jeszcze poczekać.

Reprezentacja Polski w futbolu amerykańskim

Reprezentacja Polski w futbolu amerykańskim pierwszy oficjalny mecz rozegrała w 2013 roku ze Szwedami i przegrała 14:27. Łącznie do 2017 roku włącznie rozegrała 12 spotkań w tym jeden (przegrany) w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy oraz dwa na World Games. Ostatni mecz rozegrała 16 września 2017 roku ze Szwajcarią.

W tym roku Polski Związek Futbolu Amerykańskiego oficjalnie ogłosił, że reprezentacja Polski w tym sporcie zostanie reaktywowana. Na dalsze informacje należy jeszcze poczekać.

Transmisje meczów futbolu amerykańskiego w Polsce

Wszystkie mecze polskich lig futbolu amerykańskiego można oglądać oczywiście na żywo na stadionach, ale także i w serwisie youtube na kanałach klubowych lub kanałach współpracujących z klubami.

Aktualne tabele, wyniki oraz kalendarz spotkań można znaleźć na stronie oficjalnego partnera PFL – halftime.pl

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!