Igrzyska olimpijskie: Podsumowanie występów, medale

Igrzyska olimpijskie w Tokio rozpoczęły się 23 lipca, choć niektóre konkurencje odbywały się już wcześniej. 8 sierpnia, był ostatnim dniem igrzysk olimpijskich w Tokio. Czas na podsumowanie występów naszej reprezentacji.

Igrzyska olimpijskie: Wszystkie medale Polaków

Polacy na właśnie zakończonych igrzyskach olimpijskich zdobyli 14 medali. Jest to najlepszy wynik od 21. lat, gdy igrzyska olimpijskie odbyły się w Sydney. Wśród tych 14. medali aż 9 zdobyliśmy w lekkoatletyce. Poniżej znajdują się tabelki ze wszystkimi zdobywcami medali dla reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich.

Złoto:

Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński sztafeta mieszana 4x400m
Anita Włodarczyk rzut młotem kobiet
Wojciech Nowicki rzut młotem mężczyzn
Dawid Tomala Chód na 50km

Srebro:

Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann wioślarstwo, czwórka podwójna kobiet
Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic sztafeta kobiet 4x400m

Paweł Fajdek rzut młotem mężczyzn
Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska kajakarska czwórka kobiet
Tadeusz Michalik zapasy

Igrzyska olimpijskie: Zaskoczenia i rozczarowania

Do olimpijskich zaskoczeń w polskiej reprezentacji można zaliczyć z całą pewnością złoty medal Dawida Tomali w chodzie na 50km. Tomala dopiero trzeci raz w swojej karierze przebył taki dystans na zawodach i nie był uwzględniany w żadnym zestawieniu do jakiegokolwiek medalu. Zaskoczeniem jest również złoty medal w sztafecie mieszanej 4x400m. Tutaj choć liczyliśmy na medal to nikt nie mógł przewidzieć, że naszej czwórce uda się wyprzedzić Amerykanów.

Na słowa uznania zasługuje także Aleksandra Mirosław, która niestety nie przywiozła medalu ze wspinaczki sportowej. Ola Mirosław jednak w swojej koronnej kategorii wspinaczki na czas pobiła rekord świata i w klasyfikacji generalnej zajęła 4. miejsce. W Paryżu za 3 lata wspinaczka zostanie rozdzielona na 3 konkurencje i wtedy nasza reprezentantka będzie faworytką do złota.

Igrzyska olimpijskie rozczarowania:

Tutaj niestety też trochę się ich znajdzie, przecież w tych optymistycznych zestawieniach przewidywano nawet 22 medale dla nas! Bez wątpienia najbardziej rozczarowali nasi siatkarze. W ćwierćfinale przegraliśmy z Francuzami 3:2, którzy ostatecznie zostali mistrzami olimpijskimi. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że to Polacy mają w swoim zespole najlepsze indywidualności na świecie. Kolejny raz czegoś zabrakło i już kolejny raz rzędu odpadamy w ćwierćfinale.

Dla mnie małym rozczarowaniem jest także bardzo słaby występ koszykarzy 3×3. Polacy 2 lata temu zdobyli brązowy medal mistrzostw świata, a na tegorocznych igrzyskach byli wymieniani w gronie faworytów do zwycięstwa. Odpadliśmy zajmując siódme miejsce w ośmiozespołowej grupie. Polacy w każdym meczu dobrze zaczynali, ale nie potrafili zachować chłodnej głowy i praktycznie każdy mecz przegrywaliśmy w końcówce, a przecież w meczu bezpośrednim pokonaliśmy Rosjan, którzy zdobyli srebrny medal.

Słabo spisali się również tenisiści. Trudno powiedzieć, czy mieli realne szanse na medal. Na pewno Iga Świątek miała je większe niż Hubert Hurkacz. Ostatecznie rozczarowaniem nie jest brak medalu na igrzyskach, ale odpadnięciu obu zawodników już w 2. rundzie turnieju.