F1: GP Włoch 2023 – typy i zapowiedź weekendu wyścigowego

Patryk Śliwiński

01 września 2023

F1 Ferrari
Pora na drugi wyścig po przerwie wakacyjnej. Kierowcy nie mieli żadnego odpoczynku po GP Holandii i od razu udali się do Włoch, gdzie będą rywalizować na legendarnej Monzie. Świątynia prędkości zawsze dostarcza niezwykłych emocji i jest sporo miejsc, gdzie można tutaj wyprzedzać. Z pewną klątwą będzie musiał sobie poradzić Max Verstappen. Sprawdź zapowiedź i typy na weekend wyścigowy o GP Włoch.

F1: GP Holandii 2023 – zapowiedź

Wyścig na Zandvoort był niezwykle emocjonujący. Deszcz, który dwukrotnie spadł na tor dodał dużo emocji, ale nawet to nie przeszkodziło Verstappenowi w odniesieniu zwycięstwa przed własną publicznością. Drugi był wówczas Fernando Alonso, a na podium stanął także Sergio Perez.

Kierowcy przenoszą się na Monzę, gdzie wyścigi są często niezwykle ciekawe. Długie proste, popularne szykany i znane zakręty, festiwal niesamowitych prędkości maksymalnych, tego wszystkiego można doświadczyć właśnie we Włoszech. Na Maxie Verstappenie będzie ciążyła klątwa. Od trzech lat zwycięzca wyścigu nie dojeżdżał do mety w kolejnym wyścigu o GP Włoch. Max Verstappen jest jednak w takiej dyspozycji, że powstrzymać go może jedynie awaria bolidu albo inne zdarzenie losowe. Większość kibiców zwróci swoją uwagę podczas tego weekendu na Ferrari, które w tym sezonie wygląda niemrawo. Scuderia musi pokazać się przed własną publicznością z jak najlepszej strony. Warto odnotować, że jest to weekend z alternatywną alokacją opon w kwalifikacjach. Oznacza to, że w Q1 kierowcy pojadą na twardych oponach, w Q2 na pośrednich, a w Q3 na miękkich.

Monza jest jednym z najbardziej ikonicznych torów w Fomule 1, a nitka toru musi być znana na pamięć przez osoby, które nazywają się kibicami F1. Na długość 5793 metrów składa się 11 zakrętów. Kierowcy do dyspozycji będą mieli dostępne dwie strefy DRS, a więc w tym przypadku nic się nie zmienia (na prostej startowej i w końcówce drugiego sektora). Najdłuższa prosta liczy sobie 1120 metrów. Na Monzę Pirelli przywiezie najbardziej miękki zestaw opon (C3 – C5). Będzie to pierwszy weekend od GP Azebrejdżamu, w którym synoptycy nie spodziewają się deszczu.

F1: GP Holandii 2023 – typy

Typy na kwalifikacje – Leclerc vs Sainz

1.50

LECLERC WYGRA

Z SAINZEM

betfan

Charles Leclerc jest ekspertem od kwalifikacji i pokazywał to już wiele razy. Tempo Monakijczyka na jednym okrążeniu jest najlepsze w stawce, co udowadniał niejednokrotnie. Nawet mimo słabszego bolidu potrafił plasować się przed Verstappenem albo nawiązywać z nim równą walkę. Stawiam na to, że Charles będzie w kwalifikacjach przed Carlosem.

Typy na wyścig – Max Verstappen pierwszy DNF i Stroll w TOP 10

28.00

MAX VERSTAPPEN

PIERWSZY DNF

betfan

Jak klątwa to klątwa. Od trzech lat zwycięzca wyścigu o GP Włoch w kolejnym wyścigu nie dojeżdża na Monzy do mety. W poprzednim roku zwycięzcą był Max Verstappen. Dawno nie było już awarii w Red Bullu, a więc być może przydarzy się teraz. Kurs na to, że Verstappen odpadnie jako pierwszy z wyścigu wynosi aż 28! Dla mniej przesądnych typerów proponuję typ na to, że Lance Stroll znajdzie się w TOP 10. W suchych warunkach Williams nie będzie aż tak konkurencyjny, co powinno być na korzyść dla Astona Martin, który jest jednym z najlepszych bolidów w stawce.

2.00

LANCE STROLL

W TOP 10

betfan

Autor tekstu

Patryk Śliwiński

Piłką nożną interesuję się od ósmego roku życia. Ze względu na część życia spędzoną we Włoszech, wierny kibic włoskiego calcio. Poza piłką nożną, pasjonat Formuły 1. W kręgu zainteresowań sportowych są też tenis, siatkówka, skoki narciarskie i lekkoatletyka. W przeszłości redaktor HalaMadrid.pl i Goal.pl. Kiedy nie śledzę informacji ze świata sportu, gram w piłkę albo podróżuję. Moje wywiady ze sportowcami i ekspertami sportowymi znajdziesz na Futbolnews.pl.

Najnowsze wpisy