F1: Red Bull z dubletem, koszmar Ferrari trwa

Max Verstappen wygrał wyścig o GP Azerbejdżanu. Tuż za nim uplasował się Sergio Perez, a na podium stanął także George Russell. Oba bolidy Ferrari musiały wycofać się z rywalizacji z powodu awarii. Jak przebiegł wyścig w Baku i jak po nim wygląda klasyfikacja?

Dobry start Red Bulla

Wyścig już od początku nie przebiegał po myśli Ferrari. Charles Leclerc po raz kolejny wygrał kwalifikacje, ale mimo niewielkiej odległości do pierwszego zakrętu, nie zdołał obronić pierwszej lokaty i to Sergio Perez prowadził po starcie. Drugi był Monakijczyk, a tuż za nim Max Verstappen, który przez kilka okrążeń próbował dobrać się do skóry kierowcy Ferrari. Sainz był dopiero czwarty i tracił ponad pół sekundy na jednym kółku, także nie liczył się w walce o zwycięstwo.

Problemy Ferrari

Hiszpan nie pojeździł jednak zbyt długo po ulicach w Baku. Na dziewiątym okrążeniu awarii uległa hydraulika w jego aucie i musiał wycofać się z wyścigu. Na torze pojawił się wirtualny samochód bezpieczeństwa i wtedy na zmianę opon zjechał Charles Leclerc. Wydawało się, że jest to dobra taktyka, ponieważ Monakijczyk odrabiał bardzo dużo czasu i po zjazdach Red Bulla na pit stop był liderem wyścigu z komfortową przewagą. Na 20 okrążeniu awarii uległa jednostka napędowa kierowcy Ferrari, który musiał wycofać się z wyścigu.

Wyścig pod kontrolą Red Bulla

Red Bull miał więc wyścig pod całkowitą kontrolą. Jeszcze przed awarią Leclerca, Max Verstappen został przepuszczony przez Sergio Pereza i obaj kierowcy Red Bulla aż do samego końca byli niezagrożeni. Więcej działo się więc z tyłu stawki. Do przodu przebijał się Lewis Hamilton, który ostatecznie uplasował się za swoim kolegą z zespołu – Georgem Russellem. Miejsca 3 i 4 są jednak dobre dla Mercedesa. Na piątej lokacie uplasował się Pierre Gasly, a szósty był nieoczekiwanie Sebastian Vettel, który mimo odstającego bolidu pokazał się z bardzo dobrej strony. Siódmy był Alonso, a P8 i P9 zajęli Ricciardo i Norris. Czołową dziesiątkę zamknął Esteban Ocon.

Klasyfikacja po GP Azerbejdżanu

Klasyfikacja generalna

Na pozycji lidera klasyfikacji generalnej umocnił się Max Verstappen. Holender ma 21 punktów przewagi nad drugim Sergio Perez, który wyprzedził Charles Leclerca. Kierowca Ferrari traci do mistrza świata aż 34 punkty. Czwarty jest George Russell, który uzbierał 16 oczek więcej niż Carlos Sainz.

Klasyfikacja konstruktorów

Ogromną przewagę w klasyfikacji konstruktorów nad drugim Ferrari ma Red Bull. Wynosi ona już 80 punktów. Coraz bliżej Scuderii jest Mercedes. Do włoskiego teamu traci już tylko 38 punktów. Na czwartym miejscu plasuje się McLaren, a po podwójnych punktach Alpine wyprzedziło Alfę Romeo.