EURO 2024 baraże: drabinka, terminarz, grupy, typy

Wojciech Sikora

21 marca 2024

Polska

Tuż po zakończeniu eliminacji do do Mistrzostw Europy 2024, Polska nie tylko wiedziała, że zmuszona będzie grać baraże, ale znała też przeciwnika w półfinale. Tą reprezentacją jest Estonia. Z kolei po losowaniu dowiedzieliśmy się, że w finale zmierzymy się ze zwycięzcą pary Walia-Finlandia. Do kompletu zespołów biorących udział w głównej imprezie, brakuje łącznie trzech drużyn. Kiedy Biało-Czerwoni rozegrają pierwszy mecz baraży? Jak wygląda cały terminarz? Sprawdź zapowiedź baraży do EURO 2024.

Baraże EURO 2024: Jak wyglądały eliminacje Polaków?

Polska trafiła w eliminacjach do grupy E, gdzie przyszło jej rywalizować z Albanią, Czechami, Mołdawią i Wyspami Owczami. Oczywiście przed rozpoczęciem pierwszej kolejki, byliśmy stawiani wśród faworytów, wraz z Czechami, by zająć jedno z pierwszych dwóch miejsc. Same starcia niestety nie szły po naszej myśli już od samego początku. Przegrana z Czechami 1:3, porażka z Mołdawią 2:3, mimo prowadzenia 2:0. Do tego 0:2 przeciwko Albanii, choć wcześniej u siebie pokonaliśmy ich 1:0.

Bez niespodzianek odbyło się natomiast w meczach z Wyspami Owczymi, gdzie udało się zyskać komplet. Dwa ostatnie mecze miały zadecydować o naszym bezpośrednim awansie. Oba rozegrane na Narodowym. Pierwszy był najbardziej kluczowy, bo tam Polska potrzebowała trzech punktów z Mołdawią – niestety zakończył się on remisem 1:1. Ostatni mecz z Czechami dał nam remis, a co za tym trzecie miejsce i możliwość awansu jedynie za sprawą baraży.

Baraże EURO 2024: Drabinka

Ścieżka A

Walia – Finlandia (zwycięzca zostanie gospodarzem w finale)

Polska – Estonia

Ścieżka B

Bośnia i Hercegowina – Ukraina (zwycięzca zostanie gospodarzem w finale)

Izrael – Islandia

Ścieżka C

Gruzja – Luksemburg (zwycięzca zostanie gospodarzem w finale)

Grecja – Kazachstan

Baraże EURO 2024: Aktualne składy grup imprezy głównej

Grupa A: Niemcy, Szwajcaria, Szkocja, Węgry

Grupa B: Włochy, Chorwacja, Hiszpania, Albania

Grupa C: Słowenia, Dania, Anglia, Serbia

Grupa D: Austria, Francja, Holandia oraz zwycięzca baraży ścieżki A (Polska, Estonia, Walia lub Finlandia)

Grupa E: Rumunia, Belgia, Słowacja oraz  zwycięzca baraży ścieżki B (Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Izrael lub Islandia)

Grupa F: Czechy, Turcja, Portugalia oraz zwycięzca baraży ścieżki C (Gruzja, Luksemburg, Grecja lub Kazachstan)

Baraże EURO 2024: Terminarz spotkań

Wszystkie spotkania półfinałowe zostaną rozegrane tego samego dnia, czyli 21 marca 2024 roku. Każdy z nich, oprócz zestawienia Gruzja – Luksemburg, które zostanie rozegrane o 18:00, będzie odbywało się od 20:45.

Na finały nie przyjdzie nam długo czekać, bowiem będą one miały miejsce już kilka dni później, a dokładnie 26 marca 2024 roku.

Baraże EURO 2024: Typy bukmacherskie

1.79

LUKSEMBURG

WYGRA LUB ZREMISUJE

betfan

W jednym z zestawień barażowych zmierzy się Gruzja z Luksemburgiem, czyli drużyny, które nigdy nie były widziane na Mistrzostwach Europy. Teraz pojawi się spora szansa przed jedną z nich. W swojej ścieżce zwycięzca zmierzy się z Grecją lub Kazachstanem. W samym ich spotkaniu to gospodarze będą faworytem, jednakże o postawie ich rywali można powiedzieć naprawdę wiele dobrego. W bardzo ciężkiej grupie potrafili ogrywać Bośnię, czy Islandią. Bardzo równe spotkania rozgrywali także ze Słowacją, z którą remisowali 1:1 oraz przegrywali 0:1. Z Gruzją są w stanie uzyskać bardzo dobry wynik, a samo rozstrzygnięcie może przyjść dopiero w dogrywce lub karnych. Typuję tutaj wygraną albo remis Luksemburgu.

1.97

UKRAINA WYGRA

betfan

Kolejnym ciekawym zestawieniem będzie starcie Ukrainy, przeciwko Bośni i Hercegowinie. Nasi sąsiedzi będą w roli faworytów, choć to oni udadzą się na teren rywali. W eliminacjach Bośnia zajęła dopiero piąte miejsce, jednak w obecnych okolicznościach dało im to szanse na udział w barażach. Mimo wszystko przez całe kwalifikacje mieli spore problemy w obronie. Ukraina z kolei zajęła miejsce trzecie i była o krok od awansu bezpośredniego, bowiem Włosi także zdobyli 14 punktów, jednak mieli lepszy bilans spotkań bezpośrednich. Niemniej jednak pokazali się z bardzo dobrej strony przez cały okres eliminacji i moim zdaniem w tym pojedynku okażą się lepsi już po 90 minutach.

Baraże EURO 2024: Transmisja, gdzie oglądać baraże?

Informacje zostaną zaktualizowane już wkrótce.

Autor tekstu

Wojciech Sikora

W młodości interesowały mnie głównie sporty drużynowe, a przede wszystkim piłka nożna. W latach licealnych zainteresowałem się tenisem ziemnym. Poza śledzeniem go przed ekranem, sam w wolnych chwilach grywam amatorsko. Obecnie jest to sport, który pasjonuje mnie najbardziej, choć na bieżąco jestem praktycznie z każdą dyscypliną. Z portalem Sport Betfan związany od 2022 roku.

Najnowsze wpisy