Ekstraklasa: podsumowanie 1. kolejki sezonu 2022/2023

Za nami pierwsza kolejka Ekstraklasy w sezonie 2022/2023. Liderem jest Wisła Płock, która pokonała Lechię Gdańsk 3:0. Swój mecz w inauguracyjnej kolejce przegrał mistrz Polski – Lech Poznań. Zapraszam na podsumowanie polskiej ligi.

Lech Poznań – Stal Mielec 0:2

Pierwsze kolejka była dla mistrza Polski bardzo nieudana. Lech Poznań trafił w niej na Stal Mielec, czyli jedną z teoretycznie słabszych drużyn w Ekstraklasie. Wydawało się zatem, że Kolejorza czekają łatwe trzy punkty. Po niecałym kwadransie gry nieoczekiwanie na prowadzenie wyszli jednak goście. Bramkę w 14. minucie zdobył Wlazło. Gospodarze próbowali się odgryzać. Stwarzali sytuacje, ale ich gra wyglądała tak, jakby piłka przy nodze im przeszkadzała, dlatego niewiele wynikało z ich wykreowanych okazji. W 64. minucie gola na 0:2 zdobył Domański, który ustalił tym samym wynik meczu.

Jagiellonia Białystok – Piast Gliwice 2:0

Maciej Stolarczyk zaliczył bardzo udany debiut. Jego Jagiellonia Białystok wygrała u siebie z Piastem Gliwice 2:0. Gospodarze wyglądali bardzo dobrze. W 24. minucie wyszli na prowadzenie, po tym jak bramkę zdobył niezawodny Jesus Imaz. Hiszpan może w tym sezonie zostać najlepszych strzelcem w historii Jagiellonii. Do Tomasza Frankowskiego brakuje mu już tylko 11 trafień. W drugiej połowie nieco odważniej zagrał Piast. Defensywa Jagiellonii była jednak bardzo dobrze dysponowana, a na posterunku stał także Alomerovic. Tymczasem gospodarze nie zaprzestawali ataków. Tomas Prikryl po indywidualnej akcji był bliski podwyższenia wyniku, ale trafił jedynie w słupek. Wynik na 2:0 ustalił 16-letni Mateusz Kowalski. Dla młodego napastnika był to debiut w Jagiellonii. Zaliczył wejście smoka, ponieważ wszedł na plac gry w doliczonym czasie gry. Wykorzystał dobre podanie Marca Guala i w sytuacji sam na sam pokonał Frantiska Placha.

Wisła Płock – Lechia Gdańsk 3:0

Wisła Płock na start sezonu mierzyła się z czwartą drużyną poprzedniego sezonu – Lechią Gdańsk. Udowodniła, że wciąż u siebie potrafi grać bardzo dobrze. W pierwszej połowie wydawało się, że piłkarze zejdą do szatni przy bezbramkowym remisie. W 43. minucie gola do szatni zdobył jednak Sekulski. W drugiej połowie Nafciarze całkowicie zdominowali rywalizację, a Lechia nie miała zbyt wiele do powiedzenia. Gospodarze stworzyli sobie bardzo dużo okazji i wykorzystali dwie z nich. W 77. minucie do siatki trafił Davo, a w doliczonym czasie gry rezultat na 3:0 podwyższył Kocyła. Był to bardzo udany debiut hiszpańskiego napastnika w polskiej Ekstraklasie. Strzelił on bramkę i zanotował asystę.

Ekstraklasa: wyniki 1. kolejki

Raków Częstochowa – Stal Mielec 1:0
Zagłębie Lubin – Śląsk Wrocław 0:0
Korona Kielce – Legia Warszawa 1:1
Radomiak Radom – Miedź Legnica 1:1
Pogoń Szczecin – Widzew Łódź 2:1
Górnik Zabrze – Cracovia 0:2

Ekstraklasa: tabela po 1. kolejce