Arsenal wymęczył awans, a Lewy z trafieniem w LM – piłkarskie podsumowanie #2

We wtorek pachniało sensacją w Lidze Mistrzów, ale faworyci stanęli na wysokości zadania i awansowali do ćwierćfinału Champions League. Arsenalowi udało się to dopiero po serii rzutów karnych, a Napoli zostało dobite przez Roberta Lewandowskiego. Z Azjatycką Ligą Mistrzów pożegnał się Cristiano Ronaldo. Sprawdź piłkarskie podsumowanie ostatnich dni!

Arsenal wymęczył awans, a Lewy z trafieniem w LM - piłkarskie podsumowanie #2

Długie męczarnie Arsenalu i awans po serii rzutów karnych

Arsenal zagra w ćwierćfinale Ligi Mistrzów! Pomimo porażki w pierwszym meczu z FC Porto, w rewanżu okazali się nieznacznie lepsi, co dało im awans. Jedyna bramka autorstwa Leandro Trossarda padła w 41. minucie. Arsenal przez długi czas bił głową w mur, a regulaminowy czas gry nie wyłonił zwycięzcy dwumeczu. Dogrywka także nie przyniosła rozstrzygnięcia i dopiero w serii jedenastek Kanonierzy okazali się skuteczniejsi.

Bohaterem został David Raya, który wybronił dwa rzuty karne i zapisał się do historii. Hiszpan obronił najwięcej rzutów karnych dla Arsenalu w meczach Champions League. Co ciekawe w ostatnich jedenastu dwumeczach, w których Kanonierzy przegrali pierwszy mecz, awansowali zaledwie dwukrotnie – wczoraj, pokonując FC porto oraz w sezonie 2009/2010, także eliminując FC Porto. Kapitanem portugalskiej ekipy był 41 letni Pepe, który rozegrał cały mecz. W wyjściowej jedenastce Arsenalu znalazł się Jakub Kiwior. Polak został zmieniony na początku drugiej połowy dogrywki.

Walka mistrzów na korzyść Barcelony

Barcelona wygrała 3:1 Napoli. Dało jej to awans, gdyż pierwsze spotkanie zakończyło się remisem 1:1! W składzie Dumy Katalonii znalazł się Robert Lewandowski, a Xavi postawił też na młode nazwiska. Grali 16-letni Lamine Yamal oraz 17-letni Pau Cubarsiego! Młodzi piłkarze rozpoczęli mecz od pierwszej minuty, a jeszcze niedawno wspólnie występowali w drużynie rezerwowej i przeszli całą ścieżkę kariery tylko w Barcelonie.

Wracając do meczu, to rozpoczęcie było szybie już w 15. i w 17. minucie padły bramki dla Katalończyków. Trafili Fermin Lopez oraz Joao Conacelo. Obie bramki dzieliło dokładnie 121 sekund. Tak szybie ciosy kompletnie zmieniły ten mecz i nieco obudziły Napoli. Mistrz Włoch wziął się za odrabianie strat. Rrahmani doprowadził do kontaktu, ale wynik meczu ustanowił Lewandowski, który skorzystał z dobrego podania Sergiego Roberto. W trakcie meczu nie zabrakło również krwi, która pojawiła się na twarzy Araujo po starciu z Osihmenem, a konkretniej z maską Nigeryjczyka. Kontrowersje wzbudziła z już Cubarsim, który w polu karnym Barcelony zatrzymywał Osihmena. Sędzia nie dopatrzył się wtedy przewinienia i nie wskazał na wapno. Dla 17-latka był to debiut w Champions League.

Last dance Klopp vs. Guardiola?

W ubiegłą niedzielę na Anfield mogliśmy doświadczyć prawdopodobnie ostatniego starcia Jurgena Kloppa z Pepem Guardiolą. Mecz zakończył się wynikiem 1:1 co z pewnością nie satysfakcjonuje obu stron – przez podział punktów, liderem został Arsenal. Najpierw do siatki trafił John Stones, były piłkarz Evertonu, a po przerwie Liverpool wyrównał z jedenastki za sprawą Mac Allistera. Rzut karny sprokurował Ederson doznając przy tym kontuzji. Brazylijczyk przy ostatnich 22 próbach obrony karnego, wybronił zaledwie jednego. Chwilę później, Edersona zmienił Ortega. Jeszcze w końcowej fazie meczu, mieliśmy sporą kontrowersję – w starciu o piłkę w polu karnym Manchesteru City, Alexis MacAllister upadł na murawę po ataku Jeremy’ego Doku. Ostatecznie, sędzia spotkania nie zamierzał wyegzekwować ponownie rzutu karnego.

Niecodziennym widokiem była zmiana Kevina De Bruyne. Belg był wściekły na Pepa Guardiolę, gdy ten postanowił ściągnąć go z boiska, wpuszczając w jego miejsce Mateo Kovacicia. „Ja i Kevin? Jesteśmy szczęśliwi. Nie ma między nami żadnego problemu. Wszystko jest w porządku. To dobra reakcja. Lubię, kiedy jest zawiedziony, to dobry sygnał. W następnym meczu będzie miał okazję udowodnić, że się myliłem” – podsumował Guardiola. Kevin po powrocie po długotrwałej kontuzji, imponuje wysoką formą – w 12. spotkaniach w 2024 roku miał udział przy 13. bramkach City – strzelił dwie bramki oraz zanotował 11 asyst. Wśród piłkarzy Premier League to absolutny lider.

Eden Hazard uhonorowany przez Lille

Choć Eden Hazard nie zachwycił swoją grą w Realu Madryt to z pewnością kibice Premier League i Ligue 1 zapamiętają go na długo. Belg był diamentem akademii Lille, a po dołączeniu do seniorskiej drużyny zdobył z nią mistrzostwo oraz Puchar Francji. Klub postanowił uczcić byłego zawodnika nazwaniem jednego z boisk treningowych jego imieniem. Podczas uroczystego otwarcia, Eden zażartował: „Mam tylko jedną rzecz do powiedzenia. To jest boisko Edena Hazarda. Więc nie ma siłowni, nie ma biegania. Tylko granie w piłkę nożną i łamanie kostek!” – tym samym podkreślając, że w swojej karierze nie dał z siebie stu procent.

Brahim Diaz zmieni narodowość?

Jeszcze w grudniu środowisko Brahima Diaza deklarowało chęć pomocnika Realu Madryt do gry w reprezentacji Hiszpanii. Sam piłkarz był zafascynowany wizją reprezentowania La Furia Roja na zbliżającym się Euro 2024. Barw Hiszpanii broni od dziecka, grając w kadrach młodzieżowych. Ostateczna decyzja nie została podjęta, ale jak donosi Fabrizio Romano, Brahim ma skorzystać z szansy reprezentowania Maroka. Od dziecka jest związany z Hiszpanią, ale możliwość gry dla afrykańskiego kraju ma dzięki pochodzeniu swojego ojca. Diaz dla seniorskiej reprezentacji Hiszpanii rozegrał dokładnie jeden mecz z Litwą, w którym strzelił nawet gola, ale ten fakt nie zamyka mu drzwi do zmiany reprezentacji.

Cristiano Ronaldo odpadł z Azjatyckiej Ligi Mistrzów

Siedem bramek, gol samobójczy, czerwona kartka – to wszystko mogliśmy zobaczyć w rewanżowym ćwierćfinałowym starciu Azjatyckiej Ligi Mistrzów pomiędzy Al Nassr a Al Ain. Wartość drużyny ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest ponad czterokrotnie mniejsza od całego zespołu z Cristiano Ronaldo na czele. To właśnie dzięki bramce Portugalczyka z rzutu karnego doprowadzono do serii jedenastek, w której lepsi okazali się goście. Przestrzelone karne Brozovicia, Tellesa oraz Otavio doprowadziły do pożegnania się z turniejem drużyny Al Nassr. Nerwy w trakcie meczu puściły Sadio Mane, który po jednym starciu z rywalem złapał go za szyję za co został ukarany żółtą kartką.

Ochoa z niechlubnym jubileuszem

Gwiazda reprezentacji Meksyku, Guillermo Ochoa większości kibicom kojarzy się ze spektakularnymi paradami na mundialach. Na ostatnich mistrzostwach świata, obronił między innymi rzut karny strzelony przez Roberta Lewandowskiego. Niedawno stał się rekordzistą w niechlubnej kategorii. Meksykanin został pierwszym bramkarzem w historii swojego kraju, który wpuścił 1000 goli w klubowej karierze. Golkiper ponad połowę bramek stracił w swojej rodzimej lidze, broniąc barw Club America. W Europie reprezentował między innymi Standard Liege, Granadę czy obecnie Salernitanę.