Pobierz aplikację betfan na telefon
MŚ Katar 2022: Walia – skład kadry, gwiazdy, trener, typy, historia

Walia awansowała na MŚ Katar 2022 poprzez europejskie baraże. Wcześniej Smoki zajęły drugie miejsce w grupie eliminacyjnej, przegrywając jedynie z Belgią. Walijczycy jak dotąd jedynie raz w 1958 roku reprezentowali swój kraj na mistrzostwach świata. Powrót po 64 latach na taką imprezę wiele oznacza dla wszystkich kibiców. Smoki trafiły do grupy B wraz z Anglią, Iranem oraz USA. Zapraszam na przedstawienie kadry, gwiazd i trenera reprezentacji Walii oraz ich szans na mundialu.

>> POBIERZ APLIKACJĘ SPORT BETFAN NA SWÓJ TELEFON I POSIADAJ WSZYSTKIE NAJWAŻNIEJSZE SPORTOWE INFORMACJE TYPERSKIE W ZASIĘGU RĘKI <<

MŚ Katar 2022: Kadra Walii na mistrzostwa świata

Każda z reprezentacji zakwalifikowanych do mistrzostw świata mogła zabrać kadrę składającą się z 26 piłkarzy. Finałowa lista powinna zostać ogłoszona maksymalnie do 13 listopada, czyli na 8 dni przed startem mundialu lub w uzasadnionych przypadkach do 14 listopada za zgodą komisji FIFA. Możliwe jest jednak zastąpienie zawodnika innym na 24 godziny przed inauguracyjnym meczem mistrzostw świata, jeśli w trakcie przygotowań dany gracz doznał poważnej kontuzji lub choroby. Aby to zrobić federacja musi spełnić szereg formalnych zobowiązań. Selekcjoner Robert Page ogłosi kadrę reprezentacji Walii listopadzie.

Walia – Historia

Walia to jedna z pierwszych reprezentacji narodowych w historii futbolu. Swoje mecze rozgrywa nieprzerwanie od 1876 roku. 26 marca 1876 roku stoczyła debiutancką potyczkę ze Szkocją zakończoną porażką 0:4. Mimo tak długiej tradycji Walijczycy pełnili często epizodyczne role podczas turniejów rangi mistrzowskiej. Największym osiągnięciem reprezentacji jest zajęcie III/IV miejsca w mistrzostwach Europy – Euro 2016. Walijczycy znani są pod pseudonimem: The Dragons (Smoki). Skrót FIFA to WAL.

MŚ Katar 2022: Gwiazda reprezentacji USA

Gwiazda: Gareth Bale

Ur. 16.07.1989 (33 lata). Los Angeles FC. Prawy napastnik

Mimo upływu lat i zmian klubowych nadal to Gareth Bale jest największą gwiazdą reprezentacji Walii i z pewnością będzie kluczowym zawodnikiem podczas zbliżających się MŚ Katar 2022. Bale pokazał w eliminacjach, że bez niego zespół Walii jest bardzo osłabiony. Napastnik zdobył dwie kluczowe bramki w pierwszym barażowym spotkaniu z Austrią, które otworzyło szansę na mundial. Gareth Bale na pewno zrobi wszystko, żeby ze swoją drużyną awansować z grupy i zapisać się w walijskiej historii piłki nożnej.

MŚ Katar 2022: Trener reprezentacji Walii

Selekcjoner: Robert Page

Robert Page został tymczasowym selekcjonerem reprezentacji Walii dość niespodziewanie w listopadzie 2020 roku, gdy dotychczasowy szkoleniowiec Ryan Giggs trafił do aresztu. Page nie ma zbyt dużego dorobku trenerskiego. Wcześniej prowadził  Port Vale i Northampton Town, a także reprezentację Walii do lat 21. Ciężko stwierdzić tak naprawdę czego możemy się spodziewać po trenerze Walii. Wiemy jednak na pewno, że potrafi dobrze zmotywować zespół, czego efektem był awans w dwuetapowych barażach bezpośrednio na mistrzostwa świata.

MŚ Katar 2022: Terminarz meczów Walii na mundialu

Faza grupowa:

USA – Walia – 21 listopada 20:00

Walia – Iran – 25 listopada 11:00

Walia – Anglia – 29 listopada 20:00

MŚ Katar 2022: Typy i szanse Walii w mistrzostwach

Reprezentacja Walii trafiła do grupy B wraz z Anglią, Iranem oraz USA. Smoki są traktowani jako jeden z kandydatów do awansu do fazy pucharowej mistrzostw. Walia śmiało może powalczyć ze Stanami Zjednoczonymi oraz Iranem o awans z drugiego miejsca w grupie. Anglia wydaje się być raczej poza zasięgiem Walijczyków.

Szanse USA w poszczególnych meczach:

USA – Walia

Kto wygra?

Potencjalna wygrana przy stawce 100 PLN.

betfan

 

Pierwszym mecz fazy grupowej może okazać się najważniejszy dla USA oraz Walii. Są to dwie ekipy najchętniej typowane do wyjścia z drugiego miejsca z grupy B na mistrzostwach świata. Być może bezpośrednie starcie pomiędzy tymi reprezentacjami rozstrzygnie, która z nich ostatecznie awansuje dalej, a która pożegna się z mundialem już na etapie fazy grupowej. Tak naprawdę szanse na wygranie tego meczu są bardzo wyrównane. Na to wskazują również kursy bukmacherskie. Walijczycy na pewno pokażą ogromny charakter i serce do gry, jednak USA również ma swoje atuty czysto piłkarskie.

Walia – Iran

Kto wygra?

Potencjalna wygrana przy stawce 100 PLN.

betfan

 

Jeżeli Walijczycy myślą realnie o awansie do fazy pucharowej mistrzostw świata to muszą koniecznie zgarnąć pełną pulę w meczu z Iranem. Wydaje się, że Irańczycy są teoretycznie najsłabszą drużyną w grupie B na mistrzostwach świata. Jeśli chodzi o sam poziom piłkarski i potencjał kadrowy, to Walia wypada zdecydowanie lepiej, więc myślę, że Smoki wygrają to kluczowe dla układu tabeli spotkanie.

Walia – Anglia

2.00

WALIA TOP 2

W GRUPIE B

betfan

 

Na sam koniec fazy grupowej klasyk, czyli mecz pomiędzy Walią a Anglią. Nie wiemy w jakich nastrojach i z jakim bilansem do tego meczu przystąpią oba zespoły. Tak naprawdę może okazać się to jednym z kluczowych czynników. Jeżeli Anglicy będą mieli 6 punktów po 2 spotkaniach i pewny awans z pierwszego miejsca to wątpię, żeby zdecydowali się grać w najmocniejszym składzie. Wtedy Walia ma spore szanse na ugranie chociażby punktu w starciu z Synami Albionu. Jest to według mnie bardzo prawdopodobny scenariusz.

Mistrzostwa świata – historia występów Walii na mundialach

Walia jak dotąd tylko raz reprezentowała swój kraj na mistrzostwach świata. Dotarła wówczas aż do ćwierćfinału, jednak było to w 1958 roku. Teraz Walijczycy wracają na najważniejszą imprezę piłkarską po 64 latach!  Oto spis wszystkich występów Smoków na mistrzostwach świata:

1930 – 1938 – Nie wystąpiła w eliminacjach

1950 – 1954 – Brak awansu

1958 – Ćwierćfinał

1962 – 2018 – Brak awansu

2022 – ?

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!