Pobierz aplikację betfan na telefon
Jak znaleźć value bet, czyli graal zakładów bukmacherskich

Value bet to dla wielu entuzjastów bukmacherki święty graal. Mimo iż takie typy mogą wydawać się mityczne czy legendarne, jak najbardziej istnieją. Definiujemy co to jest value vet, wskazujemy różnice między nimi a pewniakami, dajemy kilka uniwersalnych rad jak je znaleźć oraz podpowiadamy, które systemy pozwolą nam wyciągnąć z value betów maksymalne korzyści finansowe.

Z naszego artykułu na temat value bet dowiesz się:

Co to jest value bet?

Tłumaczenie frazy „value bet” na język polski jest proste. To zwyczajny „wartościowy zakład”. W języku graczy określenie to ma jednak znaczenie konkretne, szczegółowe. Value bet to zakład z różnych powodów źle szacowany przez oddsmakerów. Analitycy sportowi mimo korzystania z zaawansowanych algorytmów są tylko ludźmi, więc kurs u bukmachera nie zawsze oddawał będzie trafnie rzeczywiste szanse na zwycięstwo danej drużyny.

Aby obliczyć value bet, należy skorzystać z prostego wzoru, w którym prawdopodobieństwo wygranej wyrażone w procentach mnożymy przez proponowany kurs, a następnie odejmujemy od tego wyniku 1. Jeśli nadal nie mamy do czynienia z liczbą ujemną, możemy mówić o wartościowym zakładzie. Obliczanie value bet prześledźmy w praktyce na konkretnym wydarzeniu. Powiedzmy, że szansę na wygraną danego zawodnika szacujemy na 60%, a kurs proponowany przez bukmachera wynosi 1,85.

Wówczas value bet oblicza się w następujący sposób:

  • 1,85 mnożymy przez 60%.
  • Wynik to 1,11.
  • Następnie od 1,11 odejmujemy 1.
  • Ostateczny wynik to 0,11.
  • Jako że mamy do czynienia z liczbą dodatnią, jest to value bet.

Zanim nauczymy się wyszukiwać wartościowe zakłady, powinniśmy nauczyć się odróżniać je od tzw. pewniaków.

Co tego rodzaju typy mają wspólnego z pewniakami?

Value bet jest zakładem, w którym wartości dopatrujemy się na podstawie własnej analizy oraz zestawienia jej wyników z obliczeniami bukmachera. Value betting to stylu gry opierający się na szukaniu zysku tam, gdzie z jakiegoś powodu zawodzi system. Nie ma to wiele wspólnego z wyszukiwaniem pewniaków, czyli tzw. sure betów. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Pewniak to typ, w którym szanse na wygraną są tak wysokie, jak tylko możliwe jest to w przypadku rywalizacji sportowej. Odzwierciedlają to zresztą kursy. Sure bet nie pozwoli nam wygrać zbyt dużo, chyba że zestawiony w ramach kuponu AKO z kilkoma podobnymi mu typami, co oczywiście znacznie zmniejsza szanse na trafienie pełnej puli. Nawet jeśli z powodzeniem obstawiać będziemy pojedyncze pewniaki, jedna czy dwie niespodziewane przegrane szybko zjedzą zyski. Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób szuka się szczególnie kuszących value betów.  

Jak znaleźć value bet?

Sama znajomość matematycznego wzoru nie wystarczy. Jak zatem skutecznie szukać value betów? Żelazną podstawą jest specjalizacja w konkretnych sportach, ligach czy nawet drużynach lub zawodnikach. Im obiekt naszej obserwacji będzie bardziej niszowy, tym większa szansa na znalezienie wartościowego zakładu. O wiele bardziej prawdopodobne jest wówczas, że „system” czegoś nie wie, a my wzięliśmy pod uwagę istotne czynniki, które dostrzegliśmy dzięki uważnemu przyglądaniu się kwestii, której nikt więcej nie poświęcił uwagi.

Value betting wymaga od nas nie tylko dobrej analizy, ale również umiejętności poprawnego wyliczania prawdopodobieństwa. Warto więc śledzić nie tylko obstawiane zdarzenia, lecz także swoją własną grę. Dzięki uczciwemu spojrzeniu na osiągane wyniki będziemy w stanie dowiedzieć się jak często mamy rację, a kiedy mylimy się. Oczywiście w sporcie trudno o konkluzywne i jednoznaczne dane, jednak w dłuższej perspektywie nie można mówić o pechu, lecz braku umiejętności.

Jakie systemy wspiera najbardziej value betting?

Kiedy potrafimy odnajdować value bety, warto wykorzystać inne metody do maksymalizacji zysków z obstawiania zakładów. Z pewnością pomagają w tym systemy bukmacherskie. Jest ich cała masa i nie wszystkie opierają się na rozważnych, matematycznych wyliczeniach. Greenwood czy martingale to systemy bardziej ryzykowne, niekiedy czyniące ze sportowych zakładów grę losową podobną do jednorękiego bandyty. Na całe szczęście są i takie strategie obstawiania, które premiują rozsądek.

Obliczanie prawdopodobieństwa i szukanie value betów jest niezwykle istotne w systemach, w których dbamy o odpowiednie stawkowanie względem podejmowanego ryzyka. Warto podać tutaj system Kelly oraz stawkowanie modulowane. Same w sobie minimalizują one ryzyko utraty całego bankrollu, a jeśli potrafimy trafnie szacować prawdopodobieństwo i szukać wartościowych zakładów, w dłuższej perspektywie przynieść powinny naprawdę niezły profit!

ZAREJESTRUJ SIĘ W BETFAN!